Další pandemie bude zničující, svět se nepřipravuje, tvrdí orgán WHO

Svět se nedostatečně připravuje na příští pandemii, která by mohla být ještě více zničující, než současná pandemie covidu-19. Konstatovala to dnes Světová rada pro dohled nad připraveností (GPMB), která je orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO), informovala agentura AFP.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Pokud se nepoučíme z covidu-19 nebo pokud neuvolníme potřebné prostředky a nevyvineme potřebné úsilí, příští pandemie - která přijde s naprostou jistotou - bude ještě více zničující," uvádí výroční zpráva GPMB, kterou v roce 2018 založila jako nezávislý kontrolní orgán WHO a Světová banka.

Rada ve své zprávě kritizuje mimo jiné to, že státy nepřijaly opatření, které doporučila v předchozí zprávě z doby před aktuální pandemií. "Dopady covidu-19 jsou horší, než jsme čekali, a opatření, která jsme doporučili, stále nejsou přijatá," uvádí spolupředsedkyně GPMB, bývalá norská premiérka a někdejší šéfka WHO Gro Harlemová Brundtlandová.

"Z ekonomického hlediska by nám zabralo 500 let, abychom na připravenost utratili tolik, o kolik nyní svět přichází kvůli covidu-19," uvádí zpráva. Podle ní se ztráty způsobené současnou pandemií pohybují kolem 11 bilionů dolarů (247 bilionů Kč). Investovat by nyní státy měly mimo jiné do mezinárodní spolupráce, například na poli WHO. Návratnost investic do připravenosti na pandemie je podle GPMB "obrovská".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Moskva odmítá jako ultimátum podmínky USA k prodloužení START-3

21.09.2020 14:17 Za nepřijatelný ultimativní přístup označil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov…

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama