Úřad povolil Erdoganovi usilovat o další prezidentský mandát

Turecký volební úřad (YSK) zamítl námitky proti kandidatuře prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který se tak v květnu může ucházet o další prezidentský mandát. Informují o tom turecká média. Erdogan podle opozice nemohl kandidovat, protože už byl prezidentem dvě volební období po sobě. V prezidentských volbách, které se uskuteční v polovině května, tak budou čtyři kandidáti. Favority jsou nynější hlava státu a Kemal Kiliçdaroglu, který má podporu hlavních opozičních stran. Dnes v Turecku oficiálně začíná předvolební kampaň.

Erdogan zvítězil v prezidentských volbách v letech 2014 a 2018. Podle stoupenců současného prezidenta není možné do limitu započítat první prezidentský mandát, protože se stal před změnou ústavy v roce 2018.

Zamítnutí námitek proti Erdoganovi a dalším dvěma kandidátům soudci schválili jednomyslně, uvedl ve čtvrtek šéf úřadu Ahmet Yener.

Do prezidentských voleb zasáhnou i dva kandidáti, kteří sesbírali 100.000 podpisů. Mezi nimi je bývalý politik Lidové republikánské strany (CHP) Muharrem Ince, který kandidoval za tuto stranu v prezidentských volbách před pěti lety a dostal se do druhého kola, kde ho porazil právě Erdogan. Stávající šéf CHP a opoziční kandidát na prezidenta Kiliçdaroglu se podle agentury Bianet snažil Inceho tento týden přesvědčit, aby se kandidatury vzdal, a netříštil tak hlasy pro opozici. Bývalý politik CHP to ale odmítl.

Kiliçdarogluovu kandidaturu předložila šestice opozičních stran. Stávajícího šéfa CHP v prezidentských volbách nepřímo podpořila i prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), když se rozhodla, že nepostaví do prezidentských voleb vlastního kandidáta. Stranické špičky to zdůvodnily snahou ukončit "vládu jednoho muže".

Nejméně 100.000 podpisů sesbíral také politik krajní pravice Sinan Ogan. Ten bude rovněž kandidátem v prezidentských volbách.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

včera

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

včera

včera

včera

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

včera

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy