V Evropě upadá solidarita s Ukrajinou. Vzniká ideální prostředí k šíření ruské propagandy, varuje EU

Úpadek solidarity Evropské unie s ukrajinským válečným úsilím může v budoucnu způsobit rozkvět ruské propagandy na kontinentu. Ta vůbec nepomáhá lidem, kteří se kvůli ruské agresi proti Ukrajině nacházejí ve složité životní situaci. Kreml využívá rozpolcení evropské společnosti a vráží do ní klín. 

Agrese Ruska proti Ukrajině připravila o domov až 16 milionů lidí. Podle informací serveru Euronews Evropská unie začíná pociťovat takzvanou únavu ze solidarity vůči ukrajinským uprchlíkům v důsledku krize životních nákladů. „Krize životních nákladů zasáhla rodiny s nízkými a středními příjmy v hostitelských společnostech a vytvořila kontext, v němž by ruská propaganda mohla být úspěšnější,“ vylíčil poradce Evropské komise pro Ukrajinu Lodewijk Asscher. 

Rusko se dlouhodobě snaží rozšiřovat negativní obraz o Evropské unii a zpochybnit její hodnoty a úspěchy. Navíc je pro Kreml ideální, když společnosti členských států nejsou jednotné vůči pomoci válečným uprchlíkům. Pomoc Ukrajině určité části společnosti vnímají jako jednostranné opatření, které prosazuje zájmy jen některých zemí EU. To může podnítit nepřátelství mezi členskými státy a oslabit imunitu proti ruskému vlivu. 

Dlouhodobou pomoc Ukrajině Moskva také prezentuje coby snahu EU o vměšování do vnitřních záležitostí a destabilizaci východoevropského regionu. Podobné zprávy pak vyvolávají pocit nedůvěry a nejistoty mezi obyvateli a zesilují negativní postoj vůči jakýmkoli druhům pomoci. Kremlu se pak snáze šíří dezinformace.

Dezinformační narativy obsahují také tvrzení, že EU se stará daleko více o cizí než vlastní občany nebo že je Brusel přímo zapojen do konfliktu, který nemá přímý vliv na evropskou bezpečnost. 

Podle serveru EUvsDiSiNFO podobné narativy často opakuje například mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Válka proti Rusku je vedena na všech frontách. Včetně ekonomiky, mezistátních vztahů, vlastnických vztahů a podobně,“ řekl mimo jiné.  

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová upozornila na zpomalení podpory Ukrajině. „Diskurz o uprchlících může být zneužit jako zbraň zasévání rozdělení v rámci EU. Integrace se zastavila také kvůli neochotě Ruska okamžitě ukončit válku, neboť nejistota kolem války ztěžuje lidem zahájení adaptačních procesů v hostitelských společnostech,“ podotkla. 

Podle Johanssonové mají váleční uprchlíci tendenci sledovat svou domovskou zemi a chtějí se vrátit, jakmile to bude bezpečné. „Ztěžuje to rozhodování, zda se učit nový jazyk, zahájit vážnější vzdělávání nebo integrovat děti do vzdělávacího systému hostitelské země,“ doplnila eurokomisařka. 

Následně ocenila Polsko a Německo za přijetí milionu Ukrajinců, dále i Českou republiku, Itálii a Španělsko. „Nejvíce dočasných příjemců v porovnání s počtem obyvatel země přijaly Estonsko, Česká republika, Polsko, Litva a Bulharsko,“ bilancovala. 

V České republice právě množství ukrajinských válečných uprchlíků vyburcovalo dezinformační scénu, která mimo šíření nepravdivých informací také pomohla svolat množství antisystémových protestů. 

Související

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

Více souvisejících

Ukrajina uprchlíci válka na Ukrajině EU (Evropská unie) Boj proti dezinformacím a fake news Rusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy