V Evropě upadá solidarita s Ukrajinou. Vzniká ideální prostředí k šíření ruské propagandy, varuje EU

Úpadek solidarity Evropské unie s ukrajinským válečným úsilím může v budoucnu způsobit rozkvět ruské propagandy na kontinentu. Ta vůbec nepomáhá lidem, kteří se kvůli ruské agresi proti Ukrajině nacházejí ve složité životní situaci. Kreml využívá rozpolcení evropské společnosti a vráží do ní klín. 

Agrese Ruska proti Ukrajině připravila o domov až 16 milionů lidí. Podle informací serveru Euronews Evropská unie začíná pociťovat takzvanou únavu ze solidarity vůči ukrajinským uprchlíkům v důsledku krize životních nákladů. „Krize životních nákladů zasáhla rodiny s nízkými a středními příjmy v hostitelských společnostech a vytvořila kontext, v němž by ruská propaganda mohla být úspěšnější,“ vylíčil poradce Evropské komise pro Ukrajinu Lodewijk Asscher. 

Rusko se dlouhodobě snaží rozšiřovat negativní obraz o Evropské unii a zpochybnit její hodnoty a úspěchy. Navíc je pro Kreml ideální, když společnosti členských států nejsou jednotné vůči pomoci válečným uprchlíkům. Pomoc Ukrajině určité části společnosti vnímají jako jednostranné opatření, které prosazuje zájmy jen některých zemí EU. To může podnítit nepřátelství mezi členskými státy a oslabit imunitu proti ruskému vlivu. 

Dlouhodobou pomoc Ukrajině Moskva také prezentuje coby snahu EU o vměšování do vnitřních záležitostí a destabilizaci východoevropského regionu. Podobné zprávy pak vyvolávají pocit nedůvěry a nejistoty mezi obyvateli a zesilují negativní postoj vůči jakýmkoli druhům pomoci. Kremlu se pak snáze šíří dezinformace.

Dezinformační narativy obsahují také tvrzení, že EU se stará daleko více o cizí než vlastní občany nebo že je Brusel přímo zapojen do konfliktu, který nemá přímý vliv na evropskou bezpečnost. 

Podle serveru EUvsDiSiNFO podobné narativy často opakuje například mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Válka proti Rusku je vedena na všech frontách. Včetně ekonomiky, mezistátních vztahů, vlastnických vztahů a podobně,“ řekl mimo jiné.  

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová upozornila na zpomalení podpory Ukrajině. „Diskurz o uprchlících může být zneužit jako zbraň zasévání rozdělení v rámci EU. Integrace se zastavila také kvůli neochotě Ruska okamžitě ukončit válku, neboť nejistota kolem války ztěžuje lidem zahájení adaptačních procesů v hostitelských společnostech,“ podotkla. 

Podle Johanssonové mají váleční uprchlíci tendenci sledovat svou domovskou zemi a chtějí se vrátit, jakmile to bude bezpečné. „Ztěžuje to rozhodování, zda se učit nový jazyk, zahájit vážnější vzdělávání nebo integrovat děti do vzdělávacího systému hostitelské země,“ doplnila eurokomisařka. 

Následně ocenila Polsko a Německo za přijetí milionu Ukrajinců, dále i Českou republiku, Itálii a Španělsko. „Nejvíce dočasných příjemců v porovnání s počtem obyvatel země přijaly Estonsko, Česká republika, Polsko, Litva a Bulharsko,“ bilancovala. 

V České republice právě množství ukrajinských válečných uprchlíků vyburcovalo dezinformační scénu, která mimo šíření nepravdivých informací také pomohla svolat množství antisystémových protestů. 

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

Více souvisejících

Ukrajina uprchlíci válka na Ukrajině EU (Evropská unie) Boj proti dezinformacím a fake news Rusko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

před 44 minutami

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

před 47 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 2 hodinami

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 3 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 4 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

včera

včera

Dánové v čele Evropy. Nejvyšší prioritu má "zelená" a bezpečnost

Dánsko momentálně zahajuje své šestiměsíční předsednictví v Radě EU, zastupující 27 národních vlád. A objevuje se i slovo, které bylo v evropské politice na ústupu, ale od dánského předsednictví se opět vrátilo: zelená. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy