V Evropě upadá solidarita s Ukrajinou. Vzniká ideální prostředí k šíření ruské propagandy, varuje EU

Úpadek solidarity Evropské unie s ukrajinským válečným úsilím může v budoucnu způsobit rozkvět ruské propagandy na kontinentu. Ta vůbec nepomáhá lidem, kteří se kvůli ruské agresi proti Ukrajině nacházejí ve složité životní situaci. Kreml využívá rozpolcení evropské společnosti a vráží do ní klín. 

Agrese Ruska proti Ukrajině připravila o domov až 16 milionů lidí. Podle informací serveru Euronews Evropská unie začíná pociťovat takzvanou únavu ze solidarity vůči ukrajinským uprchlíkům v důsledku krize životních nákladů. „Krize životních nákladů zasáhla rodiny s nízkými a středními příjmy v hostitelských společnostech a vytvořila kontext, v němž by ruská propaganda mohla být úspěšnější,“ vylíčil poradce Evropské komise pro Ukrajinu Lodewijk Asscher. 

Rusko se dlouhodobě snaží rozšiřovat negativní obraz o Evropské unii a zpochybnit její hodnoty a úspěchy. Navíc je pro Kreml ideální, když společnosti členských států nejsou jednotné vůči pomoci válečným uprchlíkům. Pomoc Ukrajině určité části společnosti vnímají jako jednostranné opatření, které prosazuje zájmy jen některých zemí EU. To může podnítit nepřátelství mezi členskými státy a oslabit imunitu proti ruskému vlivu. 

Dlouhodobou pomoc Ukrajině Moskva také prezentuje coby snahu EU o vměšování do vnitřních záležitostí a destabilizaci východoevropského regionu. Podobné zprávy pak vyvolávají pocit nedůvěry a nejistoty mezi obyvateli a zesilují negativní postoj vůči jakýmkoli druhům pomoci. Kremlu se pak snáze šíří dezinformace.

Dezinformační narativy obsahují také tvrzení, že EU se stará daleko více o cizí než vlastní občany nebo že je Brusel přímo zapojen do konfliktu, který nemá přímý vliv na evropskou bezpečnost. 

Podle serveru EUvsDiSiNFO podobné narativy často opakuje například mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Válka proti Rusku je vedena na všech frontách. Včetně ekonomiky, mezistátních vztahů, vlastnických vztahů a podobně,“ řekl mimo jiné.  

Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová upozornila na zpomalení podpory Ukrajině. „Diskurz o uprchlících může být zneužit jako zbraň zasévání rozdělení v rámci EU. Integrace se zastavila také kvůli neochotě Ruska okamžitě ukončit válku, neboť nejistota kolem války ztěžuje lidem zahájení adaptačních procesů v hostitelských společnostech,“ podotkla. 

Podle Johanssonové mají váleční uprchlíci tendenci sledovat svou domovskou zemi a chtějí se vrátit, jakmile to bude bezpečné. „Ztěžuje to rozhodování, zda se učit nový jazyk, zahájit vážnější vzdělávání nebo integrovat děti do vzdělávacího systému hostitelské země,“ doplnila eurokomisařka. 

Následně ocenila Polsko a Německo za přijetí milionu Ukrajinců, dále i Českou republiku, Itálii a Španělsko. „Nejvíce dočasných příjemců v porovnání s počtem obyvatel země přijaly Estonsko, Česká republika, Polsko, Litva a Bulharsko,“ bilancovala. 

V České republice právě množství ukrajinských válečných uprchlíků vyburcovalo dezinformační scénu, která mimo šíření nepravdivých informací také pomohla svolat množství antisystémových protestů. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina uprchlíci válka na Ukrajině EU dezinformace Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy