Astronauti Butch Wilmore a Suni Williamsová, kteří se po problémech lodi Boeing Starliner postupně integrují do posádky ISS, si na nové kolegy už dobře zvykají. Pohotovostní plán NASA počítá s tím, že mohou setrvat s původní posádkou ještě dalších pět nebo šest měsíců. Už si společně zorganizovali i „vesmírnou olympiádu“.
EuroZprávy.cz už ve čtvrtek informovaly o tom, že Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) přiznal pokračující potíže s lodí Starliner. Dva astronauti, kteří se jí dostali na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) se možná vrátí na Zemi až v příštím roce. Posádka už přitom měla být dávno doma.
Americká stanice CNN nyní přinesla informace o tom, co vlastně tito dva astronauti budou dělat. V tuto chvíli jsou totiž Williamsová a Wilmore pouze hosty Mezinárodní vesmírné stanice a nepatří k expedici sedmi astronautů, kteří na ISS působí.
„Bez problémů se začlenili do skupiny a přebírají každodenní úkoly na palubě orbitální laboratoře,“ informovala NASA. Pokud se ale jejich pobyt protáhne až do února, jak NASA varovala, stanou se plnohodnotnými členy týmu na ISS. „Převzali by typické úkoly posádky, jako je provádění výstupů do volného prostoru mimo vesmírnou stanici, údržba orbitální laboratoře a provádění nabitého plánu vědeckých experimentů,“ popsala CNN.
Astronauti jsou na takovou změnu připraveni. „Před několika lety jsme se rozhodli - s vědomím, že se jedná o zkušební let - zajistit pro posádku správné zdroje, zásoby a výcvik pro případ, že by z jakéhokoli důvodu potřebovala být na ISS delší dobu,“ vysvětlila vedoucí programu ISS Dana Weiglová.
„Butch a Suni jsou plně vyškoleni. Jsou schopní a aktuálně ovládají EVA (výstupy do volného prostoru), robotiku a všechny věci, které od nich potřebujeme,“ dodala Weiglová.
NASA nyní zvažuje, že pošle loď Starliner domů a ponechá Williamsovou i Wilmora na ISS. To by ale znamenalo, že by se musel zúžit výběr čtyř astronautů, kteří mají letět ke stanici příští rok.
Pohotovostní plán NASA počítá s vynecháním dvou z těchto lidí a vyslání lodi Crew-9 společnosti SpaceX pouze se zbývajícími dvěma. Ti by s sebou přibrali takzvaný balast – tedy kusy kovů, které slouží jako mrtvá váha a dá se jich zbavit.
Pokud tento plán vyjde, oba astronauti si k dosavadním dvěma měsícům ve vesmíru přidají ještě dalších pět nebo šest; zůstanou tak s novými dvěma astronauty, zatímco původní čtyři poletí domů podle plánu.
Williamsová a Wilmore už se na ISS dobře zabydleli, jak poznamenává CNN. Společně s novými kolegy podnikli „olympiádu na oběžné dráze“, kdy si předávali pochodeň a napodobovali olympijské disciplíny. Ač se to nezdá jako úkol hodný astronautů na ISS, cvičení je pro ně extrémně důležité, protože díky němu neztratí tolik potřebnou svalovou hmotu a jejich kosti si zachovají hustotu.
Související
Nebývale opatrná NASA. Astronauti šli po přistání do nemocnice, jeden tam zůstává
NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru
NASA , vesmírná loď CST-100 Starliner , ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
Aktuálně se děje
včera
Mar-a-Lago na nohou: Trump s pomocí Muska vybírá budoucí vládu USA
včera
Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení
včera
Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval
včera
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
včera
Zelenskyj uzpůsobuje mírový plán Trumpovi. Dva body jsou zcela klíčové
včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Několik lidí utrpělo zranění
včera
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
včera
Mladík dostal v případu požáru Penny v Chodově podmínku. Má ale zaplatit škodu
včera
Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii
včera
Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil
včera
Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní
včera
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
včera
Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor
včera
Stát, který změny počasí zničí jako první. Pro svět představují změny klimatu problém, pro tisíce lidí otázku přežití
včera
COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví
včera
Virtuální sídlo firmy: Efektivní řešení pro moderní podnikatele
včera
Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi
včera
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
včera
Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci
včera
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.
Zdroj: Libor Novák