Válka v Gaze bude tvrdá, proběhne přímo mezi civilisty. Izrael i Hamás by čekaly náročné boje

Jakmile Izraelci překročí hranice Pásma Gazy, začne peklo pro obě strany. Do karet IDF sice hraje geografie a možnost ostřelovat pozice Hamásu z vyvýšených míst, jenže radikálové hojně využívají sítě podzemních tunelů, vyvýšené budovy a zastavěné oblasti. Válka si podle všeho ještě vyžádá další tisíce mrtvých na obou stranách.

Izraelským obranným silám (IDF) se daří konsolidovat síly i hranici s Pásmem Gazy. Invaze do této oblasti se již zdá nevyhnutelná. Jak ale bude vypadat? S analýzou přišel přední britský deník Guardian

Při plánování každé vojenské operace je nutné vnímat geografii území, kde má proběhnout. Pásmo Gazy je specifické v top, že se vedle severního hraničního přechodu Erez nacházejí především venkovské oblasti se zemědělskou půdou. Jižně od města Gazy se pak nachází hřebenová linie s výhledem na střed celé oblasti, a dokonce i město Khan Yunis na jihu. 

Zde se může dobře pohybovat obrněná technika, vyvýšená místa rovněž nabízejí i dobré palebné pozice. Tento faktor Izrael využil už v minulosti tak, aby se pokusil přerušit komunikaci mezi městem Gaza a jihem. Právě v těchto oblastech, respektive na přístupových cestách k nim, bude postupující IDF patrně čekat první ozbrojený odpor Hamásu. 

Nejsou to ale pouze Izraelci, kdo bude moci využívat vyvýšená místa. Města Džabalíja a Bejt Lahíja severně od Gazy nabízejí radikálům možnost sledovat nepřátelský postup z výškových budov. Silnici lemující město Gaza od severu k jihu pak obklopují průmyslové oblasti, které Hamás už v minulosti využil. V centru Pásma Gazy a východně od Khan Yunisu už je terén otevřenější a nabízí Hamásu pozice rovněž ve výškových budovách a podél přístupových cest.

Server Guardian rovněž bilancoval možnost toho, jestli Izraelci budou útočit proti větším městům. Kromě již několikrát zmíněných výškových budov bojovníci Hamásu mohou využívat protitankové miny a řízené střely. Spojené s minometnou palbou vytvářejí smrtící koktejl pro pancéře izraelských Merkav. 

Hamás navíc vyvinul bezpilotní letouny vybavené municí. Drony rovněž využívá pro pozorování, a jde nejčastěji o levné a snadno dostupné civilní drony. Díky tomu jsou podmínky v pozorování nepřítele vyrovnané a izraelské síly budou pod drobnohledem.

Izraelská armáda není jediná, kdo má bojové zkušenosti z těchto oblastí. Zatímco se vojáci IDF při pohybu s obrněnou technikou ve městech rozhodně neztratí, čeká na ně daleko lépe vybavené uskupení než v minulých válkách. Hamás podle všeho disponuje velkou zásobou protitankových střel Kornet, které už ozkoušelo hnutí Hizballáh proti izraelským hlavním bojovým tankům v Libanonu. 

Hamás měl čas na přípravu a jeho obranné pozice zřejmě budou silné a velmi četné. Tito bojovníci rovněž hojně využívají sítě podzemních tunelů, takže žádná jednotka IDF si nemůže být jistá bezpečím ve svém týlu. 

Související

Válka v Izraeli

Válka v Gaze má přes 34 tisíc obětí, tvrdí Palestinci. OSN řekla, jak s jejich údaji pracuje

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal již 34 344 palestinských obětí. Zveřejněný seznam obsahuje údaje o většině zabitých, včetně jmen, věku a pohlaví. Mnoho obětí jsou děti, přičemž seznam zahrnuje i 169 novorozenců a stovky dalších mladších deseti let. Izrael oficiální čísla zpochybňuje, zatímco OSN potvrzuje, že palestinské údaje bývají přesné.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Hamás Pásmo Gazy Izrael

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 38 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

před 5 hodinami

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

Povodňové počasí aktuálně: Hrozba nadále existuje, stále platí výstraha

Povodňová situace v Česku se každým dalším dnem uklidňuje. Zatím však nikoliv natolik, aby Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) mohl přestat vydávat příslušné výstrahy. V dnešním varování upozornil zejména na vodní stavy řek na jihu Čech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy