Přibližně sto lékařských časopisů z celého světa včetně těch nejprestižnějších vydalo ve čtvrtek společnou výzvu k přijetí opatření k eliminaci jaderných zbraní. Ve společném úvodníku označují hrozbu jaderné katastrofy za reálnou.
Výzva přichází v období, kdy ruský prezident Vladimir Putin hrozí možným využitím jaderných zbraní na Ukrajině, Severní Korea pokračuje ve svém programu testování raket a snahy o nešíření jaderných zbraní čelí zablokování.
"Závažnost a eskalace nebezpečí jsou nesmírné," zdůraznili podle AFP editoři jedenácti významných lékařských periodik, mezi nimiž jsou BMJ, Lancet, JAMA a New England Journal of Medicine. "Jaderné státy musí eliminovat své jaderné arzenály dříve, než tyto zbraně zničí nás," podotýkají v úvodníku.
"Skutečnost, že tyto významné periodika se shodla na zveřejnění tohoto společného úvodníku, zdůrazňuje naléhavost současné jaderné krize," poznamenal Chris Zielinski ze Světového sdružení lékařských vydavatelů. Editorial byl publikován v době, kdy probíhalo zasedání přípravného výboru vedeného ve Vídni, které se týkalo nové revize Smlouvy OSN o nešíření jaderných zbraní, která byla uzavřena v roce 1970.
Desátý přezkum této zásadní smlouvy, konaný v roce 2022, však neskončil s přijetím společného prohlášení a tento neúspěch byl Spojenými státy přičítán Rusku a jeho "cynickým blokádám".
Agentura také poznamenala, že 6. srpna 2023 si svět připomene 68. výročí prvního použití jaderných zbraní proti civilnímu obyvatelstvu, kdy Spojené státy shodily atomovou bombu na japonské město Hirošima.
Autoři zmiňovaného úvodníku zdůrazňují, že jakékoli použití jaderných zbraní "by mělo katastrofální důsledky pro lidstvo". Dokonce i "omezený" jaderný konflikt, ve kterém by bylo nasazeno pouze 250 z 13 000 existujících jaderných zbraní, by mohl způsobit smrt 120 milionů lidí a vést ke globálnímu klimatickému chaosu, což by mělo za následek hladomor a ohrozilo životy dvou miliard osob.
Jaderné bomby mohou mít významně silnější explozivní sílu než konvenční zbraně. Jejich síla se měří v kilotunách nebo megatunách TNT. Dokonce i menší jaderné bomby mohou mít ničivý efekt srovnatelný s více než několika tisíci tunami tradičního výbušného materiálu. Výbuch jaderné bomby vytváří rázovou vlnu a tepelné záření, které mohou způsobit značné poškození na rozsáhlém území. Kromě fyzického poškození budov a infrastruktury může záření způsobit vážné popáleniny na lidské kůži a zvířatech.
Dlouhodobým dopadem výbuchu jaderné bomby je radioaktivní znečištění. Atomový výbuch uvolňuje obrovské množství ionizujícího záření a radioaktivních částic, které mohou kontaminovat půdu, vodu a vzduch. Tento radioaktivní materiál může mít vážné následky pro lidské zdraví, zvířata a životní prostředí a může trvat desítky až tisíce let. Výbuch jaderné bomby ve vysoké atmosféře může také vytvořit elektromagnetický pulz, který může poškodit elektroniku a komunikační systémy na velkém území. To by mohlo mít rozsáhlé dopady na moderní společnost a infrastrukturu.
Větší jaderné výbuchy mohou mít také globální dopady na klima. Když se velké množství prachových a částicových látek dostane do atmosféry, mohou tyto částice odrážet sluneční záření a způsobit pokles teploty na celém světě. To může mít za následek úbytek úrody, změny v ekosystémech a dlouhodobé klimatické změny.
Související
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 48 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek