Vědci z celého světa vydali varování: Hrozba jaderné katastrofy je reálná, i stovky hlavic mohou zabít miliardy lidí

Přibližně sto lékařských časopisů z celého světa včetně těch nejprestižnějších vydalo ve čtvrtek společnou výzvu k přijetí opatření k eliminaci jaderných zbraní. Ve společném úvodníku označují hrozbu jaderné katastrofy za reálnou.

Výzva přichází v období, kdy ruský prezident Vladimir Putin hrozí možným využitím jaderných zbraní na Ukrajině, Severní Korea pokračuje ve svém programu testování raket a snahy o nešíření jaderných zbraní čelí zablokování.

"Závažnost a eskalace nebezpečí jsou nesmírné," zdůraznili podle AFP editoři jedenácti významných lékařských periodik, mezi nimiž jsou BMJ, Lancet, JAMA a New England Journal of Medicine. "Jaderné státy musí eliminovat své jaderné arzenály dříve, než tyto zbraně zničí nás," podotýkají v úvodníku.

"Skutečnost, že tyto významné periodika se shodla na zveřejnění tohoto společného úvodníku, zdůrazňuje naléhavost současné jaderné krize," poznamenal Chris Zielinski ze Světového sdružení lékařských vydavatelů. Editorial byl publikován v době, kdy probíhalo zasedání přípravného výboru vedeného ve Vídni, které se týkalo nové revize Smlouvy OSN o nešíření jaderných zbraní, která byla uzavřena v roce 1970.

Desátý přezkum této zásadní smlouvy, konaný v roce 2022, však neskončil s přijetím společného prohlášení a tento neúspěch byl Spojenými státy přičítán Rusku a jeho "cynickým blokádám".

Agentura také poznamenala, že 6. srpna 2023 si svět připomene 68. výročí prvního použití jaderných zbraní proti civilnímu obyvatelstvu, kdy Spojené státy shodily atomovou bombu na japonské město Hirošima.

Autoři zmiňovaného úvodníku zdůrazňují, že jakékoli použití jaderných zbraní "by mělo katastrofální důsledky pro lidstvo". Dokonce i "omezený" jaderný konflikt, ve kterém by bylo nasazeno pouze 250 z 13 000 existujících jaderných zbraní, by mohl způsobit smrt 120 milionů lidí a vést ke globálnímu klimatickému chaosu, což by mělo za následek hladomor a ohrozilo životy dvou miliard osob.

Jaderné bomby mohou mít významně silnější explozivní sílu než konvenční zbraně. Jejich síla se měří v kilotunách nebo megatunách TNT. Dokonce i menší jaderné bomby mohou mít ničivý efekt srovnatelný s více než několika tisíci tunami tradičního výbušného materiálu. Výbuch jaderné bomby vytváří rázovou vlnu a tepelné záření, které mohou způsobit značné poškození na rozsáhlém území. Kromě fyzického poškození budov a infrastruktury může záření způsobit vážné popáleniny na lidské kůži a zvířatech.

Dlouhodobým dopadem výbuchu jaderné bomby je radioaktivní znečištění. Atomový výbuch uvolňuje obrovské množství ionizujícího záření a radioaktivních částic, které mohou kontaminovat půdu, vodu a vzduch. Tento radioaktivní materiál může mít vážné následky pro lidské zdraví, zvířata a životní prostředí a může trvat desítky až tisíce let. Výbuch jaderné bomby ve vysoké atmosféře může také vytvořit elektromagnetický pulz, který může poškodit elektroniku a komunikační systémy na velkém území. To by mohlo mít rozsáhlé dopady na moderní společnost a infrastrukturu.

Větší jaderné výbuchy mohou mít také globální dopady na klima. Když se velké množství prachových a částicových látek dostane do atmosféry, mohou tyto částice odrážet sluneční záření a způsobit pokles teploty na celém světě. To může mít za následek úbytek úrody, změny v ekosystémech a dlouhodobé klimatické změny.

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy