Vědci z celého světa vydali varování: Hrozba jaderné katastrofy je reálná, i stovky hlavic mohou zabít miliardy lidí

Přibližně sto lékařských časopisů z celého světa včetně těch nejprestižnějších vydalo ve čtvrtek společnou výzvu k přijetí opatření k eliminaci jaderných zbraní. Ve společném úvodníku označují hrozbu jaderné katastrofy za reálnou.

Výzva přichází v období, kdy ruský prezident Vladimir Putin hrozí možným využitím jaderných zbraní na Ukrajině, Severní Korea pokračuje ve svém programu testování raket a snahy o nešíření jaderných zbraní čelí zablokování.

"Závažnost a eskalace nebezpečí jsou nesmírné," zdůraznili podle AFP editoři jedenácti významných lékařských periodik, mezi nimiž jsou BMJ, Lancet, JAMA a New England Journal of Medicine. "Jaderné státy musí eliminovat své jaderné arzenály dříve, než tyto zbraně zničí nás," podotýkají v úvodníku.

"Skutečnost, že tyto významné periodika se shodla na zveřejnění tohoto společného úvodníku, zdůrazňuje naléhavost současné jaderné krize," poznamenal Chris Zielinski ze Světového sdružení lékařských vydavatelů. Editorial byl publikován v době, kdy probíhalo zasedání přípravného výboru vedeného ve Vídni, které se týkalo nové revize Smlouvy OSN o nešíření jaderných zbraní, která byla uzavřena v roce 1970.

Desátý přezkum této zásadní smlouvy, konaný v roce 2022, však neskončil s přijetím společného prohlášení a tento neúspěch byl Spojenými státy přičítán Rusku a jeho "cynickým blokádám".

Agentura také poznamenala, že 6. srpna 2023 si svět připomene 68. výročí prvního použití jaderných zbraní proti civilnímu obyvatelstvu, kdy Spojené státy shodily atomovou bombu na japonské město Hirošima.

Autoři zmiňovaného úvodníku zdůrazňují, že jakékoli použití jaderných zbraní "by mělo katastrofální důsledky pro lidstvo". Dokonce i "omezený" jaderný konflikt, ve kterém by bylo nasazeno pouze 250 z 13 000 existujících jaderných zbraní, by mohl způsobit smrt 120 milionů lidí a vést ke globálnímu klimatickému chaosu, což by mělo za následek hladomor a ohrozilo životy dvou miliard osob.

Jaderné bomby mohou mít významně silnější explozivní sílu než konvenční zbraně. Jejich síla se měří v kilotunách nebo megatunách TNT. Dokonce i menší jaderné bomby mohou mít ničivý efekt srovnatelný s více než několika tisíci tunami tradičního výbušného materiálu. Výbuch jaderné bomby vytváří rázovou vlnu a tepelné záření, které mohou způsobit značné poškození na rozsáhlém území. Kromě fyzického poškození budov a infrastruktury může záření způsobit vážné popáleniny na lidské kůži a zvířatech.

Dlouhodobým dopadem výbuchu jaderné bomby je radioaktivní znečištění. Atomový výbuch uvolňuje obrovské množství ionizujícího záření a radioaktivních částic, které mohou kontaminovat půdu, vodu a vzduch. Tento radioaktivní materiál může mít vážné následky pro lidské zdraví, zvířata a životní prostředí a může trvat desítky až tisíce let. Výbuch jaderné bomby ve vysoké atmosféře může také vytvořit elektromagnetický pulz, který může poškodit elektroniku a komunikační systémy na velkém území. To by mohlo mít rozsáhlé dopady na moderní společnost a infrastrukturu.

Větší jaderné výbuchy mohou mít také globální dopady na klima. Když se velké množství prachových a částicových látek dostane do atmosféry, mohou tyto částice odrážet sluneční záření a způsobit pokles teploty na celém světě. To může mít za následek úbytek úrody, změny v ekosystémech a dlouhodobé klimatické změny.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 48 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy