ANALÝZA | Harrisová může dosáhnout vytouženého cíle. Z demokratů má největší šanci porazit Trumpa

Existuje řada politiků, o kterých kritici míní, že mohou sloužit jako kompetentní náhrada za Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Největší šance stále má viceprezidentka Kamala Harrisová, která se v případě Bidenova odstoupení rozhodně nestáhne do ústraní. 

Nahradit nejmocnějšího muže Spojených států a Demokratické strany zároveň ale není jen tak. Prezident má napříč demokraty množství podporovatelů, kteří ho nenechají padnout. Obdobně si stojí Harrisová.

Teoretickou šanci porazit Trumpa má podle experta na volební systémy Jakuba Lyska. kdokoliv z demokratů. „Ve Spojených státech jsou dvě voličské skupiny, které vykazují nejnižší zájem, a to jsou mladí do 25 let a Afroameričané. To by mohlo rozhodnout v důležitých státech pro demokratického kandidáta, který by měl jen tu vlastnost, že by byl mladší a třeba by pocházel z afroamerické menšiny nebo v ní měl podporu jako někteří guvernéři či guvernérky,“ přiblížil v pondělí pro EuroZprávy.cz.

Odstoupení Bidena dá šanci Harrisové

Vážné debaty během několika posledních týdnů vznikly o několika jménech. Prvním z nich je současná viceprezidentka Harrisová, která na stejnou pozici kandiduje i letos. Jako reálného kandidáta ji berou republikáni a přizpůsobili tomu kampaň. Konkurenční strana ji kritizuje hlavně za její přístup k migrační politice, což je vedle střelných zbraní a práva na potrat jedno z nejcitlivějších témat v interních záležitostech USA. 

Harrisová ale sama nemůže potvrdit, že o místo v Oválné pracovně má zájem. I kdyby si ho přála sebevíc, omezuje ji loajalita ke straně i jejímu šéfovi.

Existují pro ni pouze dvě možnosti. První je aktivace 25. dodatku, která prezidenta (minimálně dočasně) zbaví moci po smrtí, rezignaci nebo odvolání – impeachementu. Prezident ale může být odvolán pouze nadpoloviční většinou vládního kabinetu poté, co se usnese o jeho neschopnosti zastávat úřad. Teprve poté může nastoupit do Oválné pracovny viceprezident.

Druhou možností je odstoupení Bidena od kandidatury z jeho vlastní iniciativy, což se ale jeví jako krajně nepravděpodobné. Podle nových informací ale je pravděpodobné, že současný šéf Bílého domu odstoupí. Podle zdroje z New York Times se prezident ještě nerozhodl, zda skutečně odstoupí, ačkoliv tři týdny tvrdil, že ho k tomu nic nedonutí. Jiný zdroj však uvedl, že "realita se ukazuje" a Biden by mohl brzy oznámit podporu své viceprezidentce Harrisové jako své nástupkyni.

Viceprezidentka má za sebou bohatou kariéru v oblasti politiky i práva. Od roku 2017 zastávala post senátorky za Kalifornii, mezi lety 2011 až 2017 působila v témže státě jako generální prokurátorka. Ještě předtím byla obvodní prokurátorkou pro San Francisco.

Kdo jiný ještě má šanci?

Jak pro EuroZprávy.cz řekl expert Lysek, v Demokratické straně je celá řada politiků, kteří by měli šanci postavit se Trumpovi. Harrisová je ale stále nejreálnější možností – zastává druhou nejmocnější funkci v zemi a jistě ji podpoří většina demokratů. Jen málokdo je silný natolik, aby se republikánům dokázal postavit tak, jako viceprezidentka.

Velký potenciál může mít například někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Ta sice oficiálně stojí při Bidenovi, ale již několikrát ho varovala před možným odporem v rámci Demokratické strany. „Předsedkyně ho nechce vyzývat k rezignaci, ale udělá vše, co je v jejích silách, aby se tak stalo,“ popsal pro server Politico člověk obeznámený se situací ve straně. Její politickou sílu dosvědčil i další demokrat. „Na Nancy není nic jemného. Začíná otázkou: ‚Co je třeba udělat, abychom vyhráli?‘ A pak postupuje zpětně,“ uvedl.

Demokratická strana ale jako by tyto výzvy neslyšela. „Biden je kandidátem strany. Plánuje zvítězit a těší se na spolupráci s demokraty v Kongresu, aby prosadil svůj program 100 dní na pomoc pracujícím rodinám,“ poznamenal mluvčí Bílého domu Andrew Bates.

EuroZprávy.cz o dalších možných kandidátech informovaly už začátkem července. Figurují mezi nimi například guvernér Illinois J. B. Pritzker, kalifornský guvernér Gavin Newsom, michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová či pensylvánský guvernér Josh Shapiro. Server Newsweek dále jmenoval kandidátku z roku 2016 Hillary Clintonovou nebo někdejší první dámu Michelle Obamovou.

Biden čelí tlaku stranických kolegů tři týdny po neúspěšné televizní debatě s republikánským rivalem Donaldem Trumpem, která mezi demokraty vyvolala paniku ohledně jeho schopnosti vést kampaň. Dvacítka demokratických zákonodárců veřejně vyzvala Bidena, aby odstoupil, zatímco stranické vedení zatím zůstalo zdrženlivé.

Definitivní rozhodnutí ohledně Bidenovy kandidatury má padnout brzy, před nominačním sjezdem Demokratické strany plánovaným na 19. srpna. Pelosiová uvedla, že čas se krátí a že je na Bidenovi, aby se rozhodl. „Příštích 72 hodin bude stěžejních,“ řekl CNN jeden z demokratických guvernérů.

Další pro The New York Times uvedl, že ho nepřekvapí, když Biden odstoupí a místo sebe podpoří Kamalu Harrisovou. Ta si podle některých průzkumů vede lépe než Biden, přesto existují i další jména lidí, kteří by mohli ve volbách dosáhnout ještě většího úspěchu. Konkrétně se jedná o senátora Marka Kellyho a guvernéry Wese Moorea, Joshe Shapira a Gretchen Whitmerovou.

Možnost Bidenova odstoupení během víkendu potvrzuje i britský list The Financial Times, který s odkazem na vysoce postavený zdroj napojený na šéfa demokratické většiny senátu USA Charlese Schumera uvedl, že tlak na Bidena je natolik silný, že se kandidatury vzdá. „V posledních dnech jsme se setkali s lidmi z Bidenova okolí. Myslím si, že to brzy skončí. Tlak je nepřekonatelný,“ uvedl a dodal, že do pondělí Biden odstoupí.

Související

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 3 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 4 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

včera

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem

Nově zvolený kanadský premiér Mark Carney se dnes poprvé od svého vítězství ve volbách setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Schůzka v Bílém domě přichází v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Kanadou na bodu mrazu – především kvůli novým americkým clům a opakovaným Trumpovým výrokům o možném začlenění Kanady jako „51. státu“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy