PŮVODNÍ ZPRÁVA | Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

Na sobotním volebním mítinku v pensylvánském Butleru dvacetiletý střelec Thomas M. Crooks zasáhl republikánského kandidáta Donalda Trumpa a zabil jednoho muže, další dva zranil, přičemž útočníka na místě zabila Tajná služba USA. FBI zahájila vyšetřování a jeho výsledky zřejmě ještě nějakou chvíli nebudou známé.

EuroZprávy.cz v pondělí ráno zveřejnily komentář, který vyjádřil pochybnosti o úspěchu prezidenta Bidena proti Trumpovi v nadcházejících volbách, a stratég Mike Murphy předpověděl, že Trumpova zvednutá pěst se stane ikonickým symbolem. Bidenův zdravotní stav a jeho kognitivní funkce jsou považovány za nedostatečné pro další čtyřletý mandát, zejména s ohledem na nutnost čelit vůdcům jako Vladimir Putin a Si Ťin-pching.

EuroZprávy.cz se proto v souvislosti s nejasnostmi spojenými s důsledky neúspěšného atentátu na Trumpa obrátily na politologa a experta na volební systémy Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v Olomouci.

Řada kritiků si myslí, že pozvednutá Trumpova pěst může zajistit republikánovo vítězství v listopadovém volebním klání. „To nedokážeme nyní říci. Samozřejmě spousta analytiků má nyní hned jasno, ale já bych byl opatrnější. Dosavadní data žádnou korelaci neprokazují, navíc dalším opomíjeným faktorem je vysoká polarizace a názorové rozdělení společnosti,“ vysvětlil Lysek pro EuroZprávy.cz.

Souhlasí s ním vedoucí pracovnice German Marshall Fund Rachel Tausendfreundová. „Atentát Trumpovi vítězství nezaručí – na to je do volební noci příliš dlouhá doba –, ale jeho kampani určitě pomůže. Pro voliče se stane sympatičtějším a jeho příznivce to bude ještě více motivovat,“ popsala exkluzivně pro EuroZprávy.cz.

Podle Lyska za tím stojí právě polarizovaná americká společnost, co může způsobit, že atentát nebude mít až takový vliv. „V takové situaci dopady neúspěšných atentátů na volební zisky jsou nižší, než v případě méně polarizovaných společností. Proto je také těžké srovnávat atentáty na Ronalda Reagana či Teddyho Roosevelta,“ poznamenal.

„Určitě to mobilizuje Trumpovy již přesvědčené podporovatele a zvýší se dynamika jeho kampaně, ale na volební úspěch bude vliv velice sporný,“ dodal.

Fotografii Trumpa s pozvednutou pěstí označil jako „ikonickou“. „Je to ikonická fotografie, už nyní je na tričkách a dalším volebním ‚merchi‘. Určitě si ji lidé nalepí jako takzvaný ‚bumber sticker‘ na svůj truck Dodge Ram3500 Heavy Duty někde v Oklahomě či Montaně. Mobilizuje to Trumpův tábor, mají symbol, za který se mohou postavit,“ shrnul Lysek.

Podle Tausendfreundové se americká společnost skutečně radikalizuje. „Je tu naprosto jistá část americké veřejnosti, která je radikalizovaná – viděli jsme to 6. ledna,“ řekla s odkazem na útok na Kapitol z ledna 2021, kdy Trumpovi příznivci vtrhli do sídla amerického parlamentu. „Věří, že jsou v jakési válce proti zkorumpované vládnoucí elitě a také proti krajní levici,“ doplnila.

U sobotního střelce je ale zatím těžké soudit, jaké byly jeho motivace. „Není však jasné, zda byl sobotní střelec politicky radikální nebo politicky motivovaný, nebo jen bohužel již známý druh osamělého, izolovaného člověka, kterého jsme viděli při jiných střelbách,“ vysvětlila.

Je Biden připraven na další čtyři roky?

Na první pohled silná pozice Trumpa se nyní překrývá s nejistotou spojenou s prezidentem Bidenem. Lysek zdůraznil, že „jen on sám ví“, jestli je schopen dalšího čtyřletého mandátu a dodal, že „patrně ano“. „Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se vygeneroval mladší kandidát, ale tradice a systém tomu zabránil,“ přiblížil.

Tausendfreundová z GMF Bidena vnímá jako slabšího než před čtyřmi lety. „K Bidenově způsobilosti se nemohu vyjádřit, protože se s ním osobně nestýkám. Možná je na tuto práci dostatečně fit, ale rozhodně se zdá být slabší než v roce 2020 a není jasné, zda bude schopen přesvědčit skeptické voliče, že na tuto práci má,“ poznamenala.

Připomněla, že demokraté jsou v otázce nahrazení Bidena rozdělení. „Někteří si myslí, že Biden jako úřadující prezident, který Trumpa již jednou porazil, je nejbezpečnějším kandidátem – jiní si však myslí, že větší šance by proti Trumpovi měl někdo jiný – někdo mladší,“ uvedla Tausendfreundová.

Kořeny systému výběru kandidátů sahají až do 60. let. „Kořeny paradoxně můžeme hledat v 60. letech u snahy demokratizovat selekci kandidátů jak u Demokratů, tak Republikánů,“ podotkl olomoucký politolog.

Podle něj je nutné si počkat na Demokratický konvent, který se odehraje v srpnu v Chicagu. „Vše je v rovině spekulací, a ani kolegové z amerických univerzit mi zatím logicky neřekli, co Demokraté udělají. Do té doby se může stát spoustu věcí, může se zhoršit zdravotní stav Joa Bidena, nebo se naopak může ještě mobilizovat k dobrému výkonu,“ uvedl.

Dodal, že teoretickou šanci porazit Trumpa má kdokoliv z demokratů. „Ve Spojených státech jsou dvě voličské skupiny, které vykazují nejnižší zájem, a to jsou mladí do 25 let a afroameričané. To by mohlo rozhodnout v důležitých státech pro demokratického kandidáta, který by měl jen tu vlastnost, že by byl mladší a třeba by pocházel z afroamerické menšiny nebo v ní měl podporu jako někteří guvernéři či guvernérky,“ uzavřel Lysek.

Související

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Donald Trump

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky

Obchodní válka mezi USA a zbytkem světa vyvolává obavy z recese, což se dramaticky odráží na cenách ropy. Brent crude dnes propadl o 5,8 % na 70,61 USD za barel, zatímco americká ropa WTI klesla o 6 % na 67,34 USD za barel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy