Donald Trump si v pensylvánském Butleru mohl zajistit vítězství v listopadovém volebním klání o Bílý dům. Když na něj střelec z asi 130 metrů vzdálené střechy vypálil a trefil Trumpa do ucha, exprezident se k zemi skácel jen na krátký okamžik.
Nejenže ho příslušníci Tajné služby USA zvedli, Trump směrem k davům učinil silné gesto. Se zakrvaveným obličejem se obrátil ke svým podporovatelům se zvednutou pravačkou a dlaní sevřenou v pěst.
Toto gesto se pravděpodobně stane symbolem jeho kampaně o Bílý dům. Sociální síť X, někdejší Twitter, se doslova zbláznila. „Prezident Trump nebude zastaven. Amerika nemůže být zlomena. Modlete se za naši zemi,“ zdůraznila někdejší mluvčí Bílého domu a současná guvernérka státu Arkansas Sarah H. Sanders.
Uznávaný americký server Politico připomněl, že Trump „reagoval instinktivně“. Republikáni se začali bouřit. „Nebudeme tolerovat tento útok ze strany levice,“ upozornil Trumpův spolustraník Mike Kelly. Potenciální Trumpův spolukandidát pro post viceprezidenta J. D. Vance z Ohia zašel s obviněními ještě dál. „Hlavní premisou Bidenovy kampaně je, že prezident Donald Trump je autoritářský fašista, kterého je třeba za každou cenu zastavit. Tato rétorika vedla přímo k pokusu o atentát na prezidenta Trumpa,“ shrnul.
K Trumpově pozvednuté pěsti se vyjádřil také dlouholetý stratég republikánů Mike Murphy. „Zvednutá pěst se stane ikonickým symbolem sjezdu. S Trumpem bude soucítit starý dobrý Američan,“ vysvětlil.
Podle Politica ale Murphy s Trumpovou kampaní dosud nesouhlasil. Reakce stratéga tak naznačuje, že ač mohl mít k vedení kampaně odpor, pokus o vraždu exprezidenta tento postoj změnil. Dle slov samotného Murphyho se přesně toto může stát i u dosud nerozhodnutých či nijak stranicky orientovaných voličů.
Murphy dokonce připomněl slova bývalého prezidenta Billa Clintona, že „silný a špatný vždy převáží nad slabým a správným“. V tento moment se jako ten silnější z dvojice rivalů o Bílý dům jeví Trump, někteří demokraté mají o současném prezidentovi Joeu Bidenovi pochybnosti.
Jeho zdravotní stav je totiž velice daleko od ideálního. Nezaujatému pozorovateli se jeho kognitivní funkce mohou jevit jako nedostatečné pro absolvování dalšího čtyřletého mandátu na pozici jednoho z nejmocnějších mužů planety – a ještě k tomu by se měl stát člověkem, který se musí přímo a rozhodně postavit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo jeho čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi.
Oproti němu Trump má teď nebývalou výhodu. Bezprostředně po atentátu se ukázal jako prezidentský kandidát schopný ustát případný šok i lehká zranění. Naproti tomu u Bidena Američané za poslední léta sledovali postupné ochabování. Podle informací serveru Forbes musel například zvolit instalaci kratších schodů do letounu Air Force One. Stalo se tak „mezi řadou opatření, která jeho štáb přijímá, aby se vyhnul rétorickým i fyzickým klopýtnutím, která by mohla posílit obavy z prezidentova věku.“
Trump do Bidena za jeho přešlapy navíc velice rád naráží. Například při jejich televizní debatě před třemi týdny o současném prezidentovi po jeho zmatečném výroku prohlásil, že „opravdu nevím, co řekl, a myslím, že ani on to neví“.
Právě tento druh rétoriky ve spojení s „heroickým“ zvednutím pěsti po atentátu se může podepsat na celé kampani a poznamenat veřejné mínění. Bidenovi hrozí, že se od možné volby odkloní nejen dosud nerozhodnutí nebo nestraničtí voliči, ale také voliči demokratičtí, kteří v současném prezidentovi nemají téměř žádnou jistotu.
Související

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
USA (Spojené státy americké) , Volby USA , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
před 1 hodinou

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
před 1 hodinou

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
před 2 hodinami

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno před 3 hodinami

Živě Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
před 3 hodinami

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
před 3 hodinami

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
před 6 hodinami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 7 hodinami

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 8 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 9 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 10 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 10 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 12 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 18 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera
Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“
Zdroj: Libor Novák