Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Podle zdroje z NYT prezident ještě nerozhodl, zda skutečně odstoupí, ačkoliv tři týdny tvrdil, že ho k tomu nic nedonutí. Jiný zdroj však uvedl, že "realita se ukazuje" a Biden by mohl brzy oznámit podporu své viceprezidentce Kamale Harrisové jako své nástupkyni.

Server The Washington Post uvedl, že bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová i současní lídři Demokratické strany v Kongresu naznačili Bidenovi, že by měl z volebního boje odstoupit, protože jeho kandidatura by mohla poškodit demokraty v kongresových volbách. Podle listu vyjádřil pochybnosti o Bidenových šancích na vítězství i bývalý prezident Barack Obama.

Bývalý prezident Obama sice veřejně Bidena podpořil, ale v soukromí vyjádřil pochybnosti o jeho šancích na znovuzvolení. Biden se v debatě s Trumpem často zadrhával a nedokončil některé myšlenky, což zvýšilo pochybnosti o jeho schopnosti vést kampaň. Přesto trvá na tom, že bude kandidátem Demokratické strany a že jeho věk ho ve výkonu funkce neomezuje.

CNN uvedla, že Pelosiová Bidenovi sdělila, že podle průzkumů nemůže Trumpa porazit, což však Biden zpochybnil. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer údajně Bidenovi při odděleném rozhovoru doporučil odstoupení z kampaně.

Podle WP se Biden setkal s lídry demokratů, kteří ho varovali, že jeho kandidatura může ohrozit demokraty v kongresových volbách. Pelosiová toto varování zopakovala a Biden jí v telefonickém rozhovoru oponoval, že podle průzkumů může vyhrát.

Biden čelí tlaku stranických kolegů tři týdny po neúspěšné televizní debatě s republikánským rivalem Donaldem Trumpem, která mezi demokraty vyvolala paniku ohledně jeho schopnosti vést kampaň. Dvacítka demokratických zákonodárců veřejně vyzvala Bidena, aby odstoupil, zatímco stranické vedení zatím zůstalo zdrženlivé.

Definitivní rozhodnutí ohledně Bidenovy kandidatury má padnout brzy, před nominačním sjezdem Demokratické strany plánovaným na 19. srpna. Pelosiová uvedla, že čas se krátí a že je na Bidenovi, aby se rozhodl. "Příštích 72 hodin bude stěžejních," řekl CNN jeden z demokratických guvernérů.

Další pro The New York Times uvedl, že ho nepřekvapí, když Biden odstoupí a místo sebe podpoří Kamalu Harrisovou. Ta si podle některých průzkumů vede lépe než Biden, přesto existují i další jména lidí, kteří by mohli ve volbách dosáhnout ještě většího úspěchu. Konkrétně se jedná o senátora Marka Kellyho a guvernéry Wese Moorea, Joshe Shapira a Gretchen Whitmerovou.

Možnost Bidenova odstoupení během víkendu potvrzuje i britský list The Financial Times, který s odkazem na vysoce postavený zdroj napojený na šéfa demokratické většiny senátu USA Charlese Schumera uvedl, že tlak na Bidena je natolik silný, že se kandidatury vzdá.

"V posledních dnech jsme se setkali s lidmi z Bidenova okolí. Myslím si, že to brzy skončí. Tlak je nepřekonatelný," uvedl a dodal, že do pondělí Biden odstoupí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) prezidentské volby USA 2024 Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy