ANALÝZA | Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško během proslovu o potenciálním mírovém jednání na Ukrajině ocenil nedávný přístup slovenského premiéra Fica k podezření z připravovaného převratu. Informovala o tom agentura TASS.

Fica podpořil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Žádná západoevropská země není v bezpečí před vměšováním do svých vnitřních záležitostí,“ uvedl podle agentury RIA Novosti.

Podle něj případy „poměrně agresivního vměšování“ za poslední dobu zažila celá řada západoevropských zemí. „Ale jiná věc je, že některé země přijímají rozhodná opatření proti takovému vměšování, zatímco některé země raději trpělivě snášejí všechna ponížení,“ vylíčil.

Ruští představitelé takto reagují na Fica, který obvinil slovenskou opozici z přípravy převratu. Informovaly o tom také EuroZprávy.cz. „Máme zde zahraničím financovanou strukturu napojenou na slovenskou opozici, která chce zneužít protesty, na které mají lidé právo,“ nastínil.

„Je to velmi jednoduché, pokusí se o nějakou potyčku, pak dojde k pokusům dostat se přes ploty do budov úřadu vlády, Národní rady, prezidentského paláce, pak budete svědky toho, jak bezpečnostní složky tyto protestující vyvedou,“ popsal Fico.

O „vážné“ situaci promluvil také slovenský prezident Peter Pellegrini. „„Situace na Slovensku je vážná, a i z mého pohledu dlouholetého politika vykazuje známky účelového organizování eskalace napětí s cílem vystupňovat projevy nesouhlasu a jít nad rámec pokojných a mírumilovných protestů,“ shrnul.

Slovenská informační služba (SIS) domněnky o možném převratu založila na e-mailu od občanského hnutí Ne v našem městě. Ta prostřednictvím mailové komunikace sdílela informace o plánovaných protestech. „V žádném případě se nejednalo o tajný e-mail,“ informovalo hnutí.

Hnutí připustilo, že nechalo pozvánku vygenerovat programem umělé inteligence ChatGPT, který čerpal ze zdrojů o nenásilných protestních hnutích. „Nemáme co skrývat. Protesty jsou legitimním nástrojem nesouhlasu v demokratické zemi. Pořádáme pokojná a nenásilná shromáždění, která jsou projevem základního demokratického práva občanů vyjádřit svůj nesouhlas s kroky vlády,“ vylíčila iniciativa.

Může být „převrat“ zástěrkou něčeho jiného?

Bezpečnostní analytik Radovan Bránik pro stanici TA3 varoval před rétorikou slovenské vlády. „Zcela nezpochybnitelným způsobem byl premiérem, ministrem vnitra a podobně vyvolán dojem, že probíhají přípravy, že na Slovensku působí skupina, která má pomoci svrhnout vládu,“ nastínil.

Zároveň kritizoval občanské hnutí za styl, jakým pozvánku nechalo vytvořit. „Považuji za velmi nešťastný způsob, jakým rozeslali e-mail, o němž včera hovořil pan premiér a další představitelé. Jsem pevně přesvědčen, že v tom e-mailu byla minimálně jedna věta, která tam opravdu vůbec neměla být, a několik dalších formulací,“ připustil.

Jenže prezident Pellegrini udělal zásadní chybu, která ukazuje na „logické díry“ ve vládní rétorice. „Pokud by tato fakta byla skutečně pravdivá, pak by v průběhu dnešního dne po Bezpečnostní radě státu musel prezident vyhlásit výjimečný stav podle zákona o bezpečnosti státu a došlo by k rozsáhlému zatýkání, obvinění osob, které jednaly upřímně proti republice. Nic takového se nestalo,“ vysvětlil.

„Nemůžete být jen trochu těhotní. Takže buď se všechny ty skutečnosti, před kterými nás varoval, opravdu naplnily a pak bychom se dnes měli opravdu dočkat něčeho nevídaného, nebo to byly lži a žádných 90 % dosud utajovaných informací neexistuje. Pokud by to všechno byla pravda, fáze přípravy trestného činu již proběhla. A to už je trestný čin. Na co chceme čekat?“ připomněl Bránik.

Jestliže by Pellegrini skutečně přistoupil k vyhlášení výjimečného stavu, vláda by musela zavést mimořádná opatření. „Mluvíme o zavedení cenzury, zákazu vycházení, omezení pohybu osob. Mluvíme dokonce o různých donucovacích opatřeních, která jsme na Slovensku ještě nikdy neviděli, protože taková situace tady nikdy nebyla,“ upozornil analytik.

Fico má mimořádné vztahy s Kremlem

Fico je jedním z evropských politiků, kteří mají k Putinovu režimu velice blízko. Nejprve v říjnu vystoupil v pořadu ruské propagandistky Olgy Skabajevové na stanici Rossija 1. Zkritizoval Západ za podporu války na Ukrajině a následně přijal pozvání do Moskvy. „Evropská unie Ukrajincům říká: ‚Tu máte zbraně, tu máte peníze, bojujte, jen nás s tím neotravujte, my už s tou válkou jednoduše nechceme mít nic společného‘,“ prohlásil. 

Pokračoval ve vyslovování narativů ruské propagandy. „Dnes je přece úplně jasné, že v dubnu 2022 byly na stole skutečné dohody, které mohly válku okamžitě ukončit. Ale někdo přišel a řekl: Ne, ne, ne, ne, to nemůžete podepsat,“ dodal Fico. Rusové v té době během jednání s Kyjevem předložili podmínky zahrnující vnitřní neutralitu Ukrajiny a „zeštíhlení“ její armády. 

Těsně před Vánoci skutečně následovala cesta slovenského premiéra do Kremlu. Hlavními tématy jednání byly podle agentury TASS vzájemné vztahy, které podle Kremlu utrpěly za předchozí slovenské vlády, a energetické otázky, zejména tranzit plynu z Ruska přes Ukrajinu.

Tiskový mluvčí Kremlu Peskov uvedl, že obě strany vedly „poměrně podrobný rozhovor“ o bilaterálních otázkách a problematice dodávek plynu. Slovensko patří k několika málo členským státům EU, které stále nakupují ruský plyn.

Podle dostupných informací nabídl ruskému prezidentovi možnost uspořádání mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou na neutrální půdě Slovenska. „Když k tomu přijde, tak proč ne? Protože Slovensko z našeho pohledu udržuje neutrální postavení,“ prohlásil Putin po jednání.

Proruští lídři stojí při sobě

Slovensko, pod taktovkou své současné vlády, nachází jen málo podporovatelů mezi evropskými zeměmi. Výjimku tvoří Maďarsko, Srbsko a, poměrně nečekaně, také Gruzie.

Podle serveru Echo Kavkaza, což je tbiliská pobočka RFE/RL, dal Ficovi za pravdu gruzínský premiér Irakli Kobachidz. „Je to naprosto logické. Neznám podrobnosti, ale je to naprosto logické. Takové procesy v různých zemích jsou koordinovány jednou rukou. To, co popisuje ve svém desetiminutovém projevu, je naprosto totožné s tím, co se nyní děje v Gruzii,“ prohlásil.

Kobachidze je předsedou strany Gruzínský sen, která se ziskem 53,93 % hlasů ovládla říjnové parlamentní volby. Prezidentka Salome Zurabišviliová tehdy informovala, že výsledky voleb neuzná. Vypukly protesty požadující nové volby a opoziční strany odmítly pracovat v nově zvoleném parlamentu.

Podle hodnocení pozorovatelů se volby konaly na pozadí vážných obav z dopadů nedávno přijaté legislativy na základní svobody a občanskou společnost, snížené nezávislosti institucí zapojených do volebního procesu a nátlaku na voliče, který v kombinaci s událostmi v den voleb podkopal možnost některých voličů odevzdat svůj hlas bez obav z represí.

Podle informací RFE/RL s odvoláním na zprávu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) je současný gruzínský premiér silný kritik Západu a zastánce Moskvy. Protesty proti jeho vládě pokračují už od konce listopadu, přičemž USA, Velká Británie, Německo, pobaltské země a Ukrajiny ohlásily sankce proti Gruzínskému snu.

Související

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Jan Lipavský

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat

Evropská unie by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti, aby přiměla prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení nově uvalených cel, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Politico. I přes selhání dosavadních zákulisních jednání věří, že Brusel stále může s Bílým domem uzavřít dohodu, která odvrátí hrozící transatlantickou obchodní krizi.

před 38 minutami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

před 4 hodinami

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

před 4 hodinami

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

před 5 hodinami

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Starlink, Photo by Mariia Shalabaieva

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti

Ukrajina je i nadále plně závislá na satelitní síti Starlink, kterou provozuje technologický magnát Elon Musk. Tato služba je pro ukrajinskou armádu během války s Ruskem zcela zásadní, neboť zajišťuje komunikaci na frontě, v nemocnicích či na vojenských základnách. Podle odborníků ale v současnosti neexistuje žádná jiná alternativa, která by se Starlinku vyrovnala.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Anna Slováčková

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech

Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

včera

HC Sparta Praha

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0

Semifinálová série mezi hokejisty brněnské Komety a pražskou Spartou pokračuje ve velkém tempu a po čtyřech duelech je znovu srovnáno. Sparta totiž ve čtvrtém utkání na ledě soupeře vybojovala těsné vítězství 1:0 a stav série je tak 2:2 na zápasy. Hrdiny večera byli útočník Michal Řepík, který skóroval už v první třetině, a brankář Jakub Kovář, jenž si připsal čisté konto díky 19 úspěšným zákrokům.

včera

včera

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

včera

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

včera

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA

Německo má uloženo více než 100 miliard eur ve zlatých rezervách ve skladech americké centrální banky v New Yorku. A někteří politici teď začínají mít pochyby, jestli je to dobrý nápad.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy