Pohonné hmoty v ČR dál zdražují, benzin stojí stejně jako koncem března

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Ceny stouply za poslední týden o více než 30 haléřů. Cena benzinu vzrostla o 38 haléřů na 28 korun za litr, a je tak stejná jako na konci března. Za naftu platí řidiči u čerpacích stanic 27,51 Kč/l, což je o 34 haléřů více než před týdnem. Na podobné úrovni byla cena nafty před Velikonocemi. Vyplývá to z informací na webu firmy CCS.

Ukazatel paliva
doporučujeme

Ceny pohonných hmot v Česku rostou od poloviny května, v uplynulých několika týdnech vždy o desítky haléřů na litr. Předtím ceny od poloviny ledna klesaly. Loni v polovině července byl benzin o pět korun na litru dražší a litr nafty stál o 4,50 koruny víc než nyní.

Analytici očekávají, že v následujícím týdnu vzrostou ceny pohonných hmot zhruba o 20 haléřů za litr. "Cena ropy Brent stoupla na 43 dolarů za barel, což je důsledek postupného snižování přebytku na trhu. Růst cen benzinu a nafty brzdí i posilování koruny vůči americkému dolaru," sdělil ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka je z vývoje za poslední týdny evidentní, že si řidiči budou muset na postupné zdražování pohonných hmot zvykat.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček doplnil, že meziročně jsou pohonné hmoty levnější zhruba o 15 procent. Například Pražané, kteří pojedou na dovolenou do Dubrovníku a zpět, podle něj ušetří téměř tisícikorunu. "Pumpaři se stále potýkají s nižší poptávkou po pohonných hmotách. Mnozí z nich se proto snaží o navýšení marží, aby neutrpěli příliš velké ztráty. Mezi sítěmi čerpacích stanic mohou být výrazné rozdíly," uvedl dále Křeček.

Nejdražší pohonné hmoty nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 28,92 koruny a nafty 28,72 koruny. Nejlevnější paliva v metropoli prodávají ve třetí městské části, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 28,11 Kč a naftu za 27,81 Kč. I to jsou ale ceny, které jsou vyšší než celostátní průměr. Paliva jsou v Praze nejdražší v Praze 4, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 29,66 Kč a naftu za 29,64 Kč.

Více než 28 korun za litr nafty platí řidiči ještě v kraji Vysočina. Naopak nejlevnější pohonné hmoty tankují řidiči ve Zlínském kraji, čerpací stanice tam Natural 95 prodávají v průměru za 27,57 Kč/l a naftu za 27 Kč/l.

Litr nafty je aktuálně v Česku o padesátník levnější než benzin. Stát podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) připravuje snížení spotřební daně za naftu, její cena by tak mohla klesnout o jednu až dvě koruny na litr. Stát tak chce pomoci zejména nákladním dopravcům, kterým dlouhodobě ubývají zakázky. Opatření by ovšem platilo i pro osobní auta. V Česku jezdí více než dva miliony vozů s dieselovým motorem.

Za hranicemi v Německu se podle benzinpreis-aktuell.de srovnatelný benzin prodává v přepočtu průměrně za 35,14 koruny. Nafta stojí v přepočtu 29,62 koruny. 

Podle portálu fuelo.net jsou pohonné hmoty na jihu Moravy o něco levnější než v sousedním Rakousku i na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,10 eura (v přepočtu 29,35 Kč), litr nafty 1,05 eura (28,02 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,19 eura (v přepočtu 31,76 Kč), nafta stojí průměrně 1,06 eura (28,29 Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Nafta v Česku zlevnila, cena benzínu stagnuje

14.01.2021 09:55 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku opět zlevnila. Průměrná cena dieselu klesla od minulé středy o…

Pohonné hmoty v Česku na začátku roku zlevnily

07.01.2021 09:44 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku na začátku roku klesly. Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil v…

Benzín a nafta nadále zdražují, nejvíc zaplatí řidiči v Praze

23.12.2020 09:48 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku v týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama