Prodej ojetin se za 1,5 měsíce snížil o 90 procent

Za poslední měsíc a půl klesly prodeje ojetých aut o více než 90 procent. Z téměř 10.000 prodávaných vozů týdně se v současnosti prodávají nejvýše desítky ojetých aut. Vyplývá to z údajů autotržiště Carvago.

Přidejte svůj názor

Autobazar
doporučujeme

Tradiční kamenné autobazary se snažily krizovou situaci spojenou s opatřeními proti novému koronaviru řešit ad-hoc přesunem do prodejů on-line, avšak tento krok situaci nezachránil. "Vytvořit čistě online prodej vozidel je otázka komplexní adaptace, která zabere několik měsíců, ne-li let, rozhodně ne pár dnů či týdnů. Znamená to kompletně překopat celý systém, nelze pouze vyčlenit vozy mimo pobočku a nově je nabízet na internetu," uvedl výkonný ředitel Carvaga Jakub Šulta.

Krize kolem koronaviru může mít podle Šulty pozitivní důsledek v podobě nastartování nového trendu. Prodej ojetých vozidel postupně vstupuje do již silně etablované české e-commerce, od které zákazníci očekávají vysoké standardy. Ty teď prodejci budou muset rychle dohánět a v odvětví prodeje ojetých automobilů nově vytvářet.

Následky epidemie dopadly i na prodejce nových vozů a situace se v následujících týdnech bude zlepšovat podle Carvaga jen pomalu. Zhruba třetina nově prodaných vozů v ČR se vyveze do zahraničí a stejně tak tam míří velké procento mladých ojetin.

Mladé ojetiny generované z nových vozů, typicky ukončené operativní leasingy nejčastěji do dvou až tří let stáří, jsou pro českého zákazníka stále příliš drahé. Proto se jich část exportuje za hranice a zbylá část se na českém trhu prodává zhruba dvakrát až třikrát pomaleji než průměrná ojetina ve stáří pět nebo šest let. Tento segment tak bude rovněž velmi zasažen a výrazně zasáhne do finanční stability především u dealerů, dodalo Carvago.

Autotržiště Carvago obchoduje s auty z celé Evropy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tesla přišla na to, jak snížit ceny svých aut na úroveň benzinových

14.05.2020 18:58 Americká automobilka Tesla hodlá koncem letošního či začátkem příštího roku začít ve svých…

Na letní pneu zatím přezulo 80 procent řidičů

13.05.2020 13:45 Na letní pneumatiky již přezulo 80 procent tuzemských řidičů, na konci března to bylo jen 23…

Kia chce do roku 2026 v Evropě prodávat pětinu aut na elektřinu

13.05.2020 11:28 Automobilka Kia Motors plánuje do roku 2026 zvýšit v Evropě podíl prodávaných vozů čistě na…

Prodej elektromobilů v ČR stoupl na pětinásobek, odbyt hybridů o 45 procent

11.05.2020 12:08 Prodej aut s hybridním pohonem od ledna do konce dubna stoupl o 45 procent na 3148 vozů, odbyt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy