ANO by v březnu vyhrálo volby a atakovalo 30 procent. Druhá je koalice Spolu

Sněmovní volby by na přelomu března a dubna vyhrálo podle modelu agentury Kantar pro Českou televizi hnutí ANO s 29,5 procenta. V případě, že by kandidovala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), skončila by na druhém místě s 27,5 procenta hlasů, a proti únoru si tak s ANO prohodila místo. 

Ve stranických preferencích by byla druhá ODS, kterou by volilo 20 procent lidí. Následovali by Piráti a SPD. Kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny by skončily STAN a ČSSD. Proti únorovému modelu si pohoršily vládní strany s výjimkou Pirátů. Volební model Kantaru dnes zveřejnila ČT.

Předpokládaný zisk koalice Spolu je proti předchozímu modelu o 3,5 procentního bodu nižší a opoziční ANO si pohoršilo o bod. Třetí místo v modelu s koalicemi by obsadili Piráti s 10,5 procenta a čtvrté hnutí SPD by dostalo osm procent hlasů. Hnutí STAN by mělo 5,5 procenta hlasů a sociální demokraté pět procent. Zda by se tyto strany dostaly do dolní komory, není jisté, protože statistická chyba průzkumu je v rozmezí od 1,1 do 3,5 procentního bodu v obou směrech.

V modelu, který zahrnuje jen jednotlivé strany a hnutí, by za ANO a ODS skončili Piráti s 11 procenty a SPD s osmi procenty. STAN a ČSSD by i v tomto případě měly kolem pěti procent hlasů. TOP 09 a KDU-ČSL by se do dolní komory nedostaly, model jim přisoudil čtyři, respektive tři procenta hlasů, což je v obou případech o bod méně než v únoru. Naproti tomu Piráti si polepšili o dva procentní body. Výsledek ANO se v tomto případě meziměsíčně nezměnil, zatímco ODS a STAN si o 1,5 bodu pohoršily a podpora SPD klesla o půl bodu.

Místopředseda SPD Radim Fiala v reakci na to v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce řekl, že SPD vždy po volbách v průzkumech klesá, její skutečnou podporu podle něj ukážou až evropské volby v příštím roce. Fiala ale nečeká, že by se SPD radikalizovala, aby oslovila více voličů.

Nově agentura zařadila do modelu stranu PRO 2022, která podle ní čerpá z voličů SPD, Trikolory nebo Přísahy. Kantar jí přisoudil tři procenta hlasů. Zisk komunistů by podle něj činil 2,5 procenta a Přísahy 3,5 procenta.

Podle modelu by se voleb do Sněmovny, pokud by se konaly v době průzkumu, tedy od 20. března do 6. dubna, zúčastnilo stejně jako v únoru 61,5 procenta občanů. Do volebního modelu pro jednotlivé strany v uvedené době vstoupilo 941 respondentů, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní.

Související

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Více souvisejících

Hnutí ANO průzkumy Volby Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy