Antisystémová hnutí neuznávají legitimitu České republiky. Jejich členové ani nevědí, co chtějí, reagují experti na fake news

Souhrnná situační zpráva resortu vnitra o projevech extremismu a předsudečné nenávisti poukazuje na vývoj takzvaného antisystémového hnutí. Neuznávají legitimitu České republiky a účelově zneužívají frustrace. Redakce serveru EuroZprávy.cz se proto obrátila na partnerský spolek Nelež bojující proti dezinformacím, aby problematiku takovéhoto hnutí přiblížil. 

Ministerstvo vnitra vydalo souhrnnou situační zprávu o projevech extremismu a předsudečné nenávisti za první pololetí letošního roku. V první polovině roku 2023 tradiční extremistickou a xenofobně populistickou scénu zcela zastínilo takzvané antisystémového hnutí.

Osobnosti takového hnutí průběžně generují prostředí sociálních sítí od koronavirové pandemie, zatímco mezi sebou soupeří, případně uzavírají krátkodobá spojenectví. Na hnutí se takzvaně „nalepili“ lidé, kteří frustrace druhých účelově zneužívají k získávání popularity, finančního zisku či politického kapitálu.

Předsudečně nenávistný ekosystém v Česku ovlivnilo také hybridní působení Ruské federace. Podle resortu dlouhodobé skryté podkopávání české demokracie hluboce ovlivnilo myšlení části společnosti.

Doporučené články

Antisystémová hnutí se snaží působit dojmem masově a dobře organizovaných subjektů s vysokými politickými ambicemi, zatímco se často skládají pouze z několika jednotlivců. Jejich ambicemi bývá i nahrazení stávajícího politického systému jiným způsobem vládnutí.

Další z rezonujících idejí je ta, že „Česká republika není legitimním státem“. Nejvíce tuto myšlenku proklamuje Společenství legitimních věřitelů České republiky, postupně ji však přejímají další osoby aktivní v antisystémovém hnutí.

Vyvrcholením jejich činnosti se staly excesy u pražského městského soudu a u krajského soudu v Hradci Králové. Tyto osoby se pokusily zablokovat konkrétní soudní líčení s obviněnými, kteří byli vykreslováni jako oběti nelegitimního systému.

Doporučené články

EuroZprávy.cz se v souvislosti se situační zprávou v rámci vzájemné spolupráce obrátily na platformu Nelež, bojující proti dezinformacím. Poskytla vysvětlení, co vůbec znamenají hybridní hrozby plynoucí ze strany Ruské federace a jiných třetích zemí.

„Standardně hybridní hrozby pokrývají kombinaci primárně nevojenských nástrojů jako jsou vlivové, informační a zpravodajské operace doplněné užíváním ekonomických, diplomatických a kriminálních nástrojů,“ uvádí.

Nasazení čistě vojenských nástrojů pak přichází až v okamžiku, kdy má útočník dojem, že je napadený předchozím hybridním působením oslaben.

Doporučené články

Nelež upozorňuje, že „zejména moderní informační prostředí v tomto směru vytváří pro Západ nová zranitelná místa“. Standardní korupci politických představitelů nebo propagandistické působení tak v dopadech předbíhá „například využití štěpícího potenciálu sociálních sítí,“ informuje spolek.

Jde už o profesionální design narativů určený k zvýšení radikalizace populace. „Takové prostředí tedy nemuseli ruští zpravodajci vytvořit, stačí, že do něj vsouvají množství vlastních narativů a směřují diskuze nasazením placených diskutérů a stále častěji umělých botů,“ podotýká Nelež. „Domácí ‚užiteční idioti‘ je pak přejímají zpravidla automaticky, ti s vlastními zájmy samozřejmě vědomě ze svých vlastních zájmů.“

Vlivové působení Ruské federace či jiných mocností přímo ohrožuje demokracii, což je výsledkem toho, že „radikalizace na obou koncích spektra ztěžuje společenskou debatu“.

Doporučené články

Zpráva Ministerstva vnitra rovněž hovořila o snaze nahradit stávající politický systém jiným. Proto se EuroZprávy.cz spolku Nelež dotázaly, zda jde o komunismus. „Ne nezbytně. Většina z nich by konečně nedokázala komunismus ani definovat. Na rozdíl od svých vůdců nevědí, co chtějí, ale co nechtějí. Nechtějí prostě liberální demokratický systém,“ upřesnil Nelež s tím, že preferují systém autoritářský, ne nutně komunistický.

Problém tkví rovněž v tom, že neexistuje jednoduchá cesta, jak dezinformace vyvracet, což spolek potvrdil. „Jsou-li někteří lidé ochotni akceptovat tak absurdní myšlenku, je to problém emocí, konkrétně vzteku a frustrace.“

Svou roli by měl sehrát stát. „Mimo standardní ale dlouhodobý nástroj, kterým je vzdělání a výchova, je řešením jen hodnotová, pravdivá, autentická a přitažlivá komunikace státu prostřednictvím skutečně respektovaných a silných osobností,“ popsal závěrem partnerský spolek serveru EuroZprávy.cz Nelež.

Související

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news NELEŽ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy