Armáda ČR dnes poslala do boje proti koronaviru dalších 200 vojáků

Armáda dnes poslala dalších 200 vojáků na pomoc nemocnicím či sociálním zařízením. Pomáhat v nich budou zvládat krizi kolem nákazy koronaviru. K dnešnímu dni tak má armáda nasazeno 850 vojáků ve 120 zařízeních a místech. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Loni armáda poskytla na pomoc proti koronavirové nákaze 15.000 vojáků.

Armáda pomáhá v náchodské nemocnici. (18.10.2020)
doporučujeme

Ke čtvrtku měla armáda 650 vojáků ve 101 zařízeních a místech, od dnešního dne jich je podle Dvořákové 850 na 120 místech. Nárůst souvisí s růstem počtu lidí nakažených koronavirem a se vzrůstajícím zatížením nemocnic. K pondělí podle Dvořákové armáda evidovala 30 žádostí o pomoc. Většinou měli žadatelé zájem o poskytnutí vojáků, kteří prošli rozšířeným kurzem první pomoci, ve třech případech jim stačili vojáci, kteří by zajistili pomocné práce v domovech se sociální službou. Vojáci s rozšířeným kurzem první pomoci budou podle mluvčí pomáhat odběrovým centrům antigenního testování.

Do počtu nasazených armáda počítá 200 vojáků, kteří ve čtyřech call centrech pomáhají krajským hygienickým stanicím obvolávat kontakty nakažených lidí. Dalších 56 vojáků pracuje ve 28 mobilních odběrových týmech, které odebírají vzorky pro testování na koronavirus, a 30 vojáků pracuje v centrálním řídícím týmu.

Podle Dvořákové nejdéle armáda pomáhá pražské záchranné službě, u které slouží od loňského října pět vojáků. Nejvíce jich je nasazeno v Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích, a to 50. Armáda k dnešnímu dni působí ve všech krajích, nejvíce pomáhá Moravskoslezskému kraji, kde je ve 12 zařízeních. Nejméně vojáků je nasazeno v Pardubickém kraji, kde jsou v jednom zařízení.

Podle aktuálně využívaných nařízení vlády a nařízení samotné armády může být nasazeno celkem až 1200 vojáků. Od poloviny března loňského roku také platí nařízení vlády, které umožňuje vyslat až 4096 vojáků k plnění úkolů policie. Toto nařízení ale není podle Dvořákové v současné době využíváno.

Vojáci by také z velké části dostali na starosti zajištění provozu polní nemocnice v Letňanech, která by byla spuštěna v případě nedostatku volných míst v běžných nemocnicích. O její aktivaci zatím nebylo rozhodnuto, armáda ale ve čtvrtek vyzkoušela její funkčnost. Povolaní vojáci byli otestováni na koronavirus, byli očkováni a poté vyzkoušeli vybavení, které je v nemocnici připravené.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stále není jasné, zda vláda vrátí armádě slibované peníze

22.01.2021 17:20 Osud deseti miliard korun, které vláda slíbila vrátit armádě, je stále nejasný. V pondělí se bude…

Středočeská policie spustí další terminály pro podávání oznámení

22.01.2021 14:17 Středočeská policie letos spustí další terminály pro podávání oznámení o protiprávním jednání…

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama