Česko bude opět usilovat o velení výcvikové mise v Mali

Česká republika bude opět usilovat o velení vojenské výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM), zájem má o druhou polovinu roku 2022. Po videokonferenčním jednání se spojenci z Koalice pro Sahel to dnes na webu ministerstva obrany uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Česká armáda stála v čele EUTM loni sedm měsíců. Bylo to poprvé, co velela spojenecké misi.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Metnar se dnes zúčastnil videokonference s ministry obrany ze zemí zapojených do vojenských aktivit Koalice pro Sahel. Ta podle ministerstva obrany vznikla loni v lednu z podnětu Francie. Jejím cílem je koordinovat aktivity svých členů v boji proti terorismu, při podpoře státních institucí a při rozvojových projektech v sahelském regionu. Mezi státy Sahelu jsou počítány kromě Mali také Niger, Čad, Súdán, Mauritánie, Etiopie, Senegal a Burkina Faso.

"Sahel je pro ČR z hlediska zahraničně-politických priorit klíčovým regionem, včetně nasazení našich ozbrojených sil v zahraničí," uvedl Metnar. Ministr potvrdil, že v Mali jsou již nasazeni příslušníci českých speciálních sil. Až šest desítek "speciálů" bude v zemi radit malijským kolegům a budou s nimi vyrážet i do boje proti teroristickým organizacím. "V únoru jsme úspěšně dokončili proces přípravy na zapojení do úkolového uskupení Takuba. Naši vojáci začali plnit operační úkoly v rámci francouzsko-českého úkolového uskupení," poznamenal Metnar.

V Mali Česko působí jak v rámci mise OSN MINUSMA, v jejímž štábu jsou nasazeni čtyři důstojníci, tak ve výcvikové mise EUTM, ve které má česká armáda nyní 81 vojáků. Podílejí se na ochraně velitelství i výcvikového střediska Koulikoro. Misi EUTM velela česká armáda do poloviny ledna po sedm měsíců. Podle Metnara bude ČR usilovat, aby si tuto "cennou zkušenost" ve druhé polovině roku 2022 zopakovala. "V daném směru již podnikáme nezbytné kroky," poznamenal.

Bezpečnostní situace v Sahelu zůstává podle ministerstva obrany vážná. "V Mali, Burkině Faso, Nigeru či Čadu bylo v průběhu loňského roku při útocích radikálních islamistických skupin zabito odhadem několik stovek civilistů a členů bezpečnostních složek," uvedlo ministerstvo. Francii, pod kterou Mali jako kolonie v minulosti spadala a která má nyní v zemi asi 5000 vojáků, se podle ministerstva loni podařilo ve spolupráci s ozbrojenými silami svých spojenců zajmout či zabít asi 500 extremistů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie během nouzového stavu zaznamenala 85 000 přestupků proti opatřením

12.04.2021 11:46 Za šest měsíců nouzového stavu zaznamenala policie přes 85.000 přestupků proti opatřením, které…

Policisté se stáhli z hranic okresů, intenzita ostatních kontrol se nemění

12.04.2021 10:39 Intenzita policejních kontrol dodržování protiepidemických opatření se ode dneška nezmění. Jediným…

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za armádní tendr na vrtulníky

07.04.2021 15:09 Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun…

Strážníci v Uherském Hradišti při zákroku proti muži bez roušky zákon…

07.04.2021 11:20 Strážníci v Uherském Hradišti při svém zákroku proti muži bez roušky, který se stal 10. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama