Každý voják dostane do konce roku novou přilbu, jsou dělané pro "moderní bojiště"

Do konce roku dostane každý voják i záložník novou ochrannou balistickou přilbu. Jejich první dodávku armáda převzala minulý týden. Armáda to uvedla na svém webu. Zakázku na pořízení nových helem provázely opakované potíže. Ministerstvu se opakovaně nepodařilo v minulosti uzavřít rámcovou smlouvu a několikrát vypsalo výběrová řízení. Za dodavatele byla nakonec vybrána firma Argun.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Rámcovou smlouvu na dodávku 31.000 přileb v hodnotě až 435 milionů korun s firmou Argun ministerstvo obrany uzavřelo loni na začátku listopadu. Firma už českým vojákům v minulosti dodala neprůstřelné vesty. Společnost Argun skončila ve výběrovém řízení druhá, vítěz tendru STV Group ale se svými helmami neuspěl ve vojskových zkouškách, a ministerstvo se proto rozhodlo dodavatele změnit. Argun vojskové zkoušky splnil v květnu.

Armáda nyní podle svého webu převzala 11.603 kusů. Převzalo je Centrum zabezpečení materiálem týlových služeb v Brně, které zboží zkontroluje. První kusy poté pošle příslušníkům 7. mechanizované brigády, která drží hotovost v aliančních Silách rychlé reakce (NRF - NATO Response Force).

Podle ředitele agentury logistiky Stanislava Hudečka dodávka přileb znamená "obrovský zlom a pokrok". "Zásadní je, že do konce roku budeme disponovat dostatečným počtem přileb, aby jí získal každý voják, včetně příslušníků aktivní zálohy. Všichni tedy budou na stejné úrovni, vystrojeni nejmodernějším materiálem," uvedl.

Velitel 7. mechanizované brigády Petr Svoboda označil nové přilby za velký posun. "Jejich ergonomie, ale i užitná vlastnost z nich dělají prostředek pro moderní bojiště," poznamenal.

Armáda uvedla, že dodávané helmy jsou kompatibilní s používanými neprůstřelnými vestami, se sluchátky Peltor a dalším vybavením pro komunikaci. Její vnitřní část si mohou vojáci nastavit podle své velikosti. Přilba má tmavozelený-olivový maskovací vzor, ve výbavě jsou také tzv. převlečníky, které ji barevně uzpůsobí pro pouštní a zimní prostředí.

Na helmě jsou úchyty, na které je možné připevnit různé vybavení, například svítilnu, kameru a systém nočního vidění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Mimořádná schůze Sněmovny: Pobyt zahraničních vojenských lékařů v ČR se…

23.10.2020 09:16 Sněmovní výbor pro obranu doporučil dnes ráno dolní parlamentní komoře, aby schválila mandát, který…

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku zase nepovýšil

22.10.2020 16:05 Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k…

Výstavba polní nemocnice v Letňanech pokročila, dorazila většina z 500…

22.10.2020 13:22 Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama