Vojáci ČR absolvovali část afghánské mise v rouškách

Logistická mise vojáků v Afghánistánu se kvůli pandemii koronaviru uskutečnila za přísných hygienických opatření a žádný český voják se nenakazil. Novinářům to dnes řekl Peter Hatala, velitel mise, která se nedávno vrátila domů. Při slavnostním nástupu na pardubickém letišti dostali někteří vojáci ocenění.

Armáda České Republiky
doporučujeme

"Na základnách se dodržují přísná hygienická pravidla. Český kontingent byl rozprostřený na mnoha základnách, ani jeden příslušník neměl žádný problém s koronavirem," řekl Hatala.

Vojáci by slavnostní nástup běžně absolvovali v Praze na Vítkově, kvůli doznívajícím koronavirovým opatřením se konal v menším počtu v Pardubicích. Vojáci byli z 20. úkolového uskupení. V Afghánistánu působili od 1. prosince do 17. června. Celkem 31 vojáků bylo z 16 útvarů Armády ČR.

Hatalův tým zabezpečoval materiální vybavení armády. Spolupracoval i s místními firmami, od nichž nakupoval zboží, které se pak vozilo na základnu v Kábulu. "Z České republiky toho vozíme co nejméně, každá tuna navíc je nesmírně drahá. Až 90 procent věcí, které potřebujeme, je pořizováno v místě nasazení," řekl Hatala.

Afghánistán je podle něj stále nebezpečná země, lidi i materiál proto armády nejčastěji přepravují letadly. Podle něj jsou v zemi stovky incidentů týdně. "Silnice jsou nebezpečné, nejčastější útok je střelbou z ručních zbraní. Nejnebezpečnější je raketový útok. Afghánci neútočí jen na koaliční vojska, ale bojují i mezi sebou," řekl Hatala. Jeho jednotka dramatické chvíle nezažila, dodal.

Ocenění dnes obdržel logistik Roman Švec, který byl na misi Afghánistánu podruhé. "Kvůli koronaviru to bylo jiné, nosili jsme roušky, dodržovali rozestupy, jídlo nám dávali do jednorázového nádobí. Situace proto byla složitější," řekl Švec. Půl rok strávil na základně a nevyjížděl z ní. Kontakt s rodinnou měl pravidelný.

"Moje přítelkyně pracuje v nemocnici, tak jsem měl z první ruky, jak to v Česku funguje. Jsem jí vděčný, že to tady beze mě zvládla," řekl Švec.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči odmítají kritiku ohledně zásahu v Bohumíně, zveřejnili časový sled

09.08.2020 19:40 Aktualizováno Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček dnes odmítl kritiku jejich zásahu při sobotním…

Česko se chystá na návštěvu Pompea, budou krátkodobá dopravní omezení

07.08.2020 11:24 V souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Mikea Pompea nechystá česká policie žádná…

Hamáček ve sporu s armádou, hasiči hájí využití Smartwings k cestě do…

06.08.2020 16:43 Hasiči hájí využití letadla soukromých aerolinek Smartwings k dopravě záchranného týmu do Libanonu,…

Policista při zásahu v chatové oblasti zastřelil muže

06.08.2020 13:30 Při zásahu v chatové oblasti u obce Smržov na Jindřichohradecku policista ve středu večer zastřelil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama