Zájem o službu v české armádě je od zahájení války na Ukrajině vyšší

Výrazně vyšší zájem o službu v české armádě od zahájení války na Ukrajině potvrdily dnes armádní špičky na Dnu pozemního vojska - Bahna 2022. Několikanásobně víc lidí než v běžných letech se hlásí do aktivních záloh. Do bývalého vojenského újezdu Brdy u Strašic se dnes přišlo podívat na bojovou techniku a výcvik přes 50.000 lidí.

Armáda České republiky, ilustrační foto.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ČTK řekla, že ČR bude nadále pomáhat Ukrajině, například různými formami výcviků i posíláním vojenského materiálu.

Dodala, že v žádném případě kvůli tomu není a nebude ohrožena obranyschopnost ČR. "Děláme neustále revize, co máme v našich skladových zásobách a co bychom eventuálně ještě mohli poskytovat. Zároveň se do České republiky dostávají ještě nějaké další dodávky, které jsme se snažili vyjednávat prakticky ihned po vypuknutí válečného konfliktu. A od toho je také odvozené, jaká bude moci být ta naše další pomoc Ukrajině," uvedla. Konkrétní dodávky nechtěla uvést, stejně jako v minulých dnech.

Ministryně potvrdila, že je od zahájení konfliktu výrazně vyšší zájem o službu v armádě. "Chtěla bych za to všem moc poděkovat. Trochu si vyčítáme, že nejsme schopni všechny ty lidi 'prohnat' Vyškovem (vojenskou školou) a zdravotnickými zařízeními, aby mohli být odvedeni do aktivních záloh, protože kapacity v těchto našich armádních zařízeních nebyly připravené na to, abychom to zvládli třeba během dvou měsíců," uvedla. Podle ní má Vyškov ještě volné kapacity, ale problémem jsou zdravotníci a lékaři ve vojenských zdravotnických zařízeních. Resort pracuje na rozšíření jejich kapacit, což ale zpozdila pandemie koronaviru. Ředitelé vojenských nemocnic teď vědí, že prioritou je rekrutování vojáků, řekla.

Černochová je spokojená, že armáda má navýšený rozpočet na nábory, a to jak příslušníků aktivních záloh, tak profesionálních vojáků. "Chceme využít toho, že se zájem o službu v armádě zvětšil, a chceme tuto možnost využít tak, abychom stihli do roku 2030 naplnit naše náborové cíle," řekla. Armáda by za osm let chtěla mít 30.000 vojáků z povolání, dnes je jich mezi 27.000 až 28.000, a 10.000 příslušníků aktivních záloh. "Máme co dohánět, zejména u záloh toho máme ještě hodně před sebou," uvedla ministryně.

Rozpočet na nábory musel resort navýšit, protože výcvik jednoho vojáka včetně vybavení stojí kolem jednoho milionu Kč. "Teď tam finance máme a nábor intenzivně probíhá, ale jeho první výsledky uvidíme někdy na podzim," řekla Černochová. Ministerstvo přemýšlí také o nějakém dobrovolné výcviku středoškoláků - v poskytování první pomoci, orientaci v terénu, topografii a dalším. "Nebojím se používat slovo 'branná výchova', ale moderní, bez ideologických kontextů, které byly v minulém režimu," dodala.

Podle ní resort pracuje i na tzv. virtuálním náborovém centru, kde budou mít zájemci všechny informace pohromadě, což zajistí také rychlou reakci krajských vojenských velitelství. Když mladí dřív neměli informace pod jednou střechou v moderní formě, tak to třeba po několika marných pokusech vzdali; nechceme o možné rekruty přicházet, řekla.

"Lidé chtějí pomáhat, roli hraje i sounáležitost s ČR, Evropou, se západním způsobem života," řekla Černochová. Je potěšená, že spousta těch, kteří dříve neměli kladný vztah ke zbraním, přístup přehodnocuje. "Je to vidět i na Bahnech. Vidím tady víc mladých než v minulých letech, což je dobře. Je to tedy také skvělá náborová akce pro armádu," uvedla.

Ministryně doufá, že se už příští rok budou ne Bahnech "prohánět" nové bojové tanky Leopard. "Dělám pro to všechno," dodala. Celkem se dnes představilo 250 kusů techniky, 600 vojenských profesionálů a 200 členů klubů vojenské historie. "Veřejnosti chceme (na Bahnech) sdělovat, co a jak děláme, kam jdou daně poplatníků. Aby viděli, že slouží skutečně k jejich bezpečnosti a zajištění obrany ČR," uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč. Podle něj je to pro pozemní síly největší akce pro veřejnost.

"Od zahájení agrese Ruska zájem o vstup do armády, do aktivních záloh i na dobrovolná cvičení enormně vrostl," řekl Hlaváč. Armáda přijímá organizační opatření, aby nábory nezdržovala administrativou. Celý proces včetně lékařských prohlídek trvá dva měsíce. Sítem zdravotních prohlídek projde 30 procent zájemců, což je podle Hlaváče velmi dobré. Nejvíce chybí IT specialisté, informační operace, řidiči i vojáci do bojových jednotek.

Podle velitele pozemních sil Ladislava Junga dnes lidé viděli dynamické i statické ukázky a téměř veškerou techniku, kterou má armáda aktuálně ve výzbroji. "Místo předvádění taktiky do větší hloubky jsme zvolili prezentaci jednotek přímo před věží, interakce s diváky je větší. Bahna jsou pro nás normální výcvik, udržujeme a zvyšujeme tady schopnosti našich jednotek" uvedl. Podle Junga je motivace vojáků i uchazečů o službu daleko větší v době hrozby války, než když je mír. Bahna podle něj hodně pomáhají náboru nových sil. "Potřebujeme personál rotovat. Není možné žít pouze z toho, co jsme nabrali před 20 lety, Musíme nábory zesílit," dodal. Náborová střediska v krajích budou posilována.

Bouřky ovlivní počasí v následujících hodinách, hrozí i po celou sobotu

19.08.2022 06:30 V pátek a v první polovině víkendu hrozí v Česku silné bouřky, které může doprovázet i krupobití. S…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Enerhoatom: Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od…

19.08.2022 11:55 Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji…

Vláda zvažuje novou daň z neočekávaných zisků ve třech sektorech

19.08.2022 14:41 Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Armáda vyšle do Hřenska drony, v Českém Švýcarsku budou monitorovat možná…

12.08.2022 17:27 Armáda vyšle do Hřenska své drony, v Českém Švýcarsku budou od soboty monitorovat případná ohniska…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl v pořádku, v něčem policie chybovala,…

12.08.2022 15:17 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Policisté dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na…

08.08.2022 13:32 Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o…

Policie spustila on-line dotazník na poznatky o zločinech na Ukrajině

08.08.2022 13:00 eská policie zpřístupnila on-line dotazník, přes který jí lze předávat poznatky k trestným činům…

Vondrášek nechce o policejních zákrocích činit předčasné závěry

05.08.2022 17:04 Aktualizováno Policejní prezident Martin Vondrášek nechce ohledně zákroků na setkáních poslance ANO a bývalého…

Česká policie spolupracuje na vyšetřování Vrbětic s Brity

04.08.2022 15:39 Čeští detektivové, kteří vyšetřují výbuch muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, vytvořili v…

Internetem koluje video z tvrdého zákroku. Pražský policista shodil muže…

04.08.2022 13:19 S policistou, který srazil na zem muže, jenž v pražských Horních Počernicích zvonil na služebnu,…

Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení životnosti…

04.08.2022 08:40 Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu…

Policie prověří postup při Babišově návštěvě v Českém Krumlově

03.08.2022 20:07 Policejní úřad vnitřní kontroly prověří postup policistů v souvislosti s dnešní návštěvou poslance…

Větší české vojenské misi v zahraničí poprvé velí žena

02.08.2022 12:12 Větší zahraniční vojenské misi české armády poprvé velí žena. Majorka Petra Pihera dostala na povel…

Související:

Právě se děje

reklama