Demonstrace: Ve Strakonicích odboráři ostře vyjádřili, co si myslí o vládním balíčku

Ve Strakonicích se dnes odehrál protestní pochod odborářů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku. Podle zpravodaje ČTK šlo v průvodu zhruba 70 lidí. Protest trval hodinu. Odboráři nesli transparenty s nápisy "Vláda proti lidem, lidé proti vládě" nebo "Stop reformám proti důchodcům, rodinám s dětmi, zdravotně postiženým, nejchudším domácnostem" a skandovali "Demisi, demisi" nebo "Pryč s touto vládou!". Někteří demonstranti měli české vlajky, troubili na modré trumpetky. Protest doprovázel i hřmot řehtaček, píšťalek a megafonů. Byla to první protestní akce odborářů v ČR namířená proti vládnímu balíčku. Ten míří proti zaměstnancům a důchodcům, řekli odboráři.

Pochodu se účastnili zaměstnanci strakonických firem Dura Automotive, ČZ nebo písecké Schneider Electric, řekl dnes ČTK zmocněnec svazu KOVO za Jihočeský kraj Jan Janoušek. Další protesty budou na konci června v Ostravě, Zlíně a Praze. Na dnešním protestu očekávali odboráři kolem 200 lidí, řekl dnes ČTK před zahájením organizátor demonstrace Jan Bláhovec, odborář z firmy Dura Automotive.

"Ta (vládní) opatření dopadají na nejchudší vrstvy lidí, hodně na zaměstnance. Ale samozřejmě tam (do balíčku) patří i důchodové změny. Protest má u odborů podporu v tom, že je třeba s tím něco dělat, že už je to neúnosné. Jeden z nástrojů je stávková pohotovost, tyhle manifestace jako dnes jsou důležité proto, aby byly vidět," řekl Janoušek.

Řada z protestujících na sobě měla modrá trička s nápisem "Podporujeme stávkovou pohotovost" nebo "Stop! Nechceme chudé zaměstnance!". Hned při začátku pochodu skandovali "Je nás slyšet!", na transparentech se objevilo i "Hanba Fialově vládě". Provoz na silnicích koordinovala policie. Někteří obyvatelé domu naproti teplárně protestujícím tleskali, motocyklista projíždějící kolem naopak protestujícím naznačil vulgárním gestem nesouhlas.

"Vláda s námi musí začít vést dialog, jinak budou protesty pokračovat," řekl při mítinku před radnicí jeden z odborářů. Lidé skandovali "Hanba vládě!", jedna z žen rozdávala letáky zvoucí na demonstraci nazvanou Ne základnám - nechceme cizí vojska na našem území, která bude 26. června v Českých Budějovicích.

Jan Bláhovec ČTK řekl, že odboráři nesouhlasí s vládními kroky. "Vláda nás žene do chudoby. Očekáváme, že se přidají další města. Věříme, že je to začátek určité éry. Rozhodli jsme se pro pochod městem Strakonice, chceme obsáhnout hlavní symboly města," řekl Bláhovec. Lidé prošli kolem firmy ČZ, hradu a soutoku řek Otavy a Volyňky na náměstí před radnici, kde zazněly proslovy.

Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) chystají do prázdnin čtyři protestní akce proti vládnímu balíčku k ozdravení financí. Pokud se svými návrhy na jeho úpravu u vlády neuspějí, plánují další protest na září. Navrhují, aby debatu zástupců kabinetu, odborů a zaměstnavatelů o podobě konsolidačního balíčku moderoval prezident Petr Pavel. Novinářům to v pondělí řekl předák centrály Josef Středula. Odborové svazy ČMKOS balíček od počátku kritizují. Od poloviny května jsou ve stávkové pohotovosti.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) minulý týden po jednání vládních politiků s odboráři řekl, že kabinet žádné zásadní změny v balíčku nechystá. Vláda by měla soubor desítek novel projednávat 28. června. Poté ho pošle do Sněmovny. Podle odborářů z ČMKOS míří vládní konsolidační záměry proti zaměstnancům a důchodcům.

Související

Více souvisejících

strakonice Plzeňský kraj Demonstrace

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

Chytrý, pohledný, zabiják v debatách. Proč si Trump vybral J. D. Vance jako viceprezidenta?

Kdo je James D. Vance, kterého si Donald Trump vybral jako svého viceprezidenta? Takovou otázku si zřejmě kladl nejeden ne-Američan. Devětatřicetiletý politik si ale svou cestu k úřadu zařídil poměrně jednoduše – postavil se za Trumpa, když to nejvíce potřeboval. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy