Kamionový provoz v Česku i přes opatření proti koronaviru zesílil

Kamionový provoz na českých dálnicích i přes rozsáhlá opatření proti šíření koronaviru zesílil. Výběry z mýtného systému v uplynulém týdnu činily téměř 250 milionů korun, což je o 2,5 milionu více než o týden dříve, a vůbec nejvíce v letošním roce.

Přidejte svůj názor

Kamion - ilustrační foto
doporučujeme

Dopravci využili i zrušení nedělního zákazu jízd, výběry byly oproti předchozí neděli o 11 procent vyšší. ČTK to sdělil mluvčí správce mýta společnosti CzechToll Miroslav Beneš. Vláda udělila kamionové dopravě výjimku pro cesty do zahraničí, chce tak zajistit plynulé zásobování.

"Výsledky výběru mýtného odpovídají charakteru nastavených opatření, která neomezují plynulé zásobování spotřebitelů ani průmyslových podniků," uvedl Beneš. Ochranná opatření vlády, která by měla zamezit šíření nákazy, tak kamionovou dopravu neomezily.

Vláda také dočasně zrušila zákaz nedělních jízd kamionů. Výběry poslední neděli činily celkem osm milionů korun, o 11 procent více než 8. března. Na plynulosti dopravy se to však podle policie výrazněji neprojevilo, podle jednotlivých krajů byla situace na cestách klidná. Zrušení zákazu nedělních jízd od 13:00 do 22:00 podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) mělo přispět k lepší plynulosti zásobování obchodů během současné krize.

Beneš také upozornil, že provoz elektronického mýtného systému není v současné době nijak omezen, ten funguje až na některé detaily ve standardním režimu. "Technologie nám umožňují, aby většina pracovníků po určitou dobu vykonávala potřebné pracovní úkony z domova," podotkl mluvčí. Podle něj si zároveň řidiči kamionů zaslouží poděkování za práci v současné krizi.

V současné situaci je podle Beneše také výhodou, že tři čtvrtiny dopravců platí mýto v režimu následných úhrad podle počtu uskutečněných jízd. Nemusí tak na obchodních místech řešit registraci, vyzvednutí palubní jednotky ani úhradu mýtného, čímž se minimalizují osobní kontakty s obsluhou.

I přes současnou krizi se zvyšuje i počet registrovaných dopravců v mýtném systému. V minulém týdnu si dopravci vyzvedli téměř 5 tisíc palubních jednotek. Změny nenastaly ani v původu země kamionů, téměř polovinu tvořily tuzemská vozidla, ze zahraničí pak nejvíce z Polska, Slovenska a Maďarska.

Povolení jízdy kamionů přes hranice platí nyní i pro situace, kdy řidič kamionu, který pracuje v mezinárodní dopravě, odstaví svůj kamion v zahraničí a domů přijede osobním autem. Umožněn mu přitom bude i návrat stejnou formou zpátky do ciziny. "Pokud se má řidič ujmout nákladního vozidla za hranicemi České republiky, bude mu to umožněno na základě předložení průkazu profesní způsobilosti řidiče," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na D1 u Velkého Meziříčí začíná měření rychlosti

06.04.2020 00:42 Úsekové radary od dneška měří rychlost na opravované části dálnice D1 u Velkého Meziříčí.

Kamion uvízl na přejezdu v Tlumačově, řidiči hrozí až osm let

05.04.2020 11:58 Na železničním přejezdu v Tlumačově na Zlínsku uvázl kamion mezi závorami, a to ve chvíli, kdy…

Územní plán Brna počítá s řadou nových tramvajových tratí

05.04.2020 06:22 Návrh územního plánu Brna, který město představilo před týdnem, obsahuje řadu plánovaných…

Hořící kamion zablokoval provoz na Pražském okruhu

04.04.2020 11:01 Požár kamionu dnes dopoledne zhruba na půl hodiny zcela zablokoval provoz na 18. kilometru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy