Obchvat Buštěhradu nebude možné postavit brzy bez shody obcí

Obchvat Buštěhradu nebude možné postavit brzy bez shody obcí, kolem kterých případně povede. Nyní se zastupitelstva vyjadřují k návrhům, kudy by obchvat měl vést, stanoviska se liší. Aktuálně zpracovávaná studie pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má být investorem stavby obchvatu, posuzuje tři základní varianty trasy. Pro jednu z nich se ve středu vyslovili zastupitelé Buštěhradu, některé okolní obce ale preferují jinou variantu.

silnice, dálnice

Obchvat má tvořit silnice I/61, která spojuje Kladno s dálnicí D7 a Prahou. Po dokončení studie bude podle Martina Bučka z tiskového oddělení ŘSD rozhodnuto co dál v závislosti na stanoviscích a názorech obcí. Do rozhodování mohou promluvit i výsledky ekonomického hodnocení variant, případně názor ministerstva dopravy, jehož centrální komise musí záměr schválit, sdělil na dotaz ČTK Buček. ŘSD podle něj v tuto chvíli nepreferuje žádnou z variant.

"Bez všeobecné shody alespoň zastupitelstev dotčených obcí není reálné takovou stavbu v rozumném časovém horizontu připravit," uvedl Buček. Při hledání tras projektanti vychází z možností, které vymezují obecní územní plány i krajské zásady územního rozvoje. Volbu vedení silnice mohou ovlivnit i posudky vlivu na životní prostředí (EIA). "Pokud se nenajde všeobecně přijatelná varianta, na které by panovala rámcová shoda mezi všemi obcemi, je možné posoudit více variant v procesu EIA," dodal Buček.

Nebude-li shoda, mohou dle něj následovat dodatečné prověřovací studie a příprava se může prodloužit o několik let nebo opět zastavit. "V tuto chvíli se dá horizont výstavby těžko odhadovat. Pokud by panovala shoda nad jednou z variant, dá se předpokládat pět až deset let, tj. po roce 2025," doplnil Buček.

Buštěhradští zastupitelé se ve středu vyslovili pro takzvanou třetí variantu, kdy by silnice vedla po stávající trase, upravily by se ale křižovatky a přibyla by protihluková stěna.

Varianty jedna a dvě představují přeložku silnice I/61 od jižní části Buštěhradu na severní část, liší se mimo jiné místem napojení na silnice u Kladna a vedením průmyslovou zónou. Přeložka by trasu odvedla od Lidic a Makotřas, proto vedení těchto obcí preferuje variantu jedna.

Zatímco někteří obyvatelé Buštěhradu žijící u I/61 preferují variantu, která by provoz odvedla jinam, jiní přeložku kritizují například kvůli vlivu na životní prostředí.

Demolici mostu přes D11 prověříme, řidičům se omlouváme, uvedl Hřib

27.07.2021 12:23 Vedení Prahy se bude zabývat demolicí mostu přes D11 v Horních Počernicích. Práce zastavily provoz…

Provoz na dálnici D1 zastavila hromadná nehoda, vyžádala si zranění

24.07.2021 22:06 Aktualizováno Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne na více než…

Pražskou MHD loni využilo kvůli covidu meziročně o asi 40 procent lidí méně

21.07.2021 10:42 Pražskou MHD loni využilo kvůli pandemii covidu-19 meziročně o zhruba 40 procent cestujících méně.…

Řidič autobusu v Brně musel prudce zabrzdit, pět cestujících se zranilo

19.07.2021 12:58 Pět cestujících se zranilo dnes dopoledne v Brně po prudkém brzdění autobusu. Důvodem byla překážka…

Dálnice D1 byla kvůli nehodě uzavřena. Tvořil se kolony

17.07.2021 21:41 Aktualizováno Dálnice D10 byla u Mnichova Hradiště ve směru na Turnov zhruba hodinu uzavřená kvůli nehodě dvou…

Bouřky zasáhly i Jihomoravský kraj. Působí problémy v dopravě

17.07.2021 20:40 Dnešní bouřka v části Jihomoravského kraje zablokovala provoz na trati z Havlíčkova Brodu do…

Rozsypaná krystalická látka zavřela stanici metra v Praze. Byl to cukr

17.07.2021 12:34 Zhruba tři čtvrtě hodiny byla dnes dopoledne zavřená stanice metra Pankrác na lince C pražského…

Úpravy V Holešovičkách zkrátily délku červených u vjezdů do Blanky,…

15.07.2021 15:13 Květnová úprava průjezdu ulicí V Holešovičkách v Praze 8 za mostem Barikádníků zkrátila v červnu…

Na trať v Mladé Boleslavi se sesunula půda, vlaky nejezdí

12.07.2021 14:39 Na železniční trať v Mladé Boleslavi mezi tamním hlavním nádražím a městskou částí Debř se po…

Dopravu na D35 uzavřela nehoda kamionu

12.07.2021 08:52 Dopravu na dálnici D35 na trase z Lipníku nad Bečvou směrem na Olomouc uzavřela nehoda nákladního…

Související:

Právě se děje