Další tunely ve Středočeském kraji!

Praha – Desetimilionové investice ve středočeském kraji, který donedávna ovládal hejtman David Rath, budí podle občanských demokratů velké podezření. U řady z nich je totiž nezjistitelná cena či utajené výběrové řízení, což signalizuje „kamuflování“ podvodů.

„Některé zakázky a výběrová řízení nelze vůbec rozkrýt. Není možné navíc spárovat položky v plánu investic se skutečně realizovanými akcemi, nemluvě o tom, že ve spoustě případů nehrají ani finanční částky schválených akcí se zaplacenými fakturami," uvedl krajský zastupitel Raduan Nwelati. Za zářný příklad pochybné zakázku považuje výstavbu sportovně rekreačního areálu Vrchbělá. Ačkoli ČSSD a KSČM schválily akce s investičním záměrem přes 111 milionů korun.

Kolem této investice je řada nejasností. Pochybnosti jsou už kolem demolice ve Vrchbělé. Smlouva totiž byla podepsaná v únoru v roce 2010, ale až o rok později byla krajem pověřena firma vypsáním výběrového řízení na zakázku. Výběrové řízení však bylo v dubnu 2011 zrušeno.

ODS za podezřelé zakázky považuje vedle rekreačního areálu Vrchbělá, zahradu zámku v Buštěhradu a Turistické a informační centrum kraje v Praze v Husově ulici.

Zmiňované informační centrum je také zahaleno tajemstvím. V říjnu 2009 byla rekonstrukce schválena s investičním záměrem 33 milionů korun. V prosinci pak byla vyhlášena veřejná zakázka, kde byla předpokládaná cena 22 milionů a v únoru 2010 byla zakázka vysoutěžena za danou sumu, Najednou se však v tabulce předpokládaného čerpání objevila suma 33 milionů korun.

Buštěhrad je kapitola sama. Rekonstrukce zahrad proběhla za cenu, která není dohledatelná, a můžeme jen spekulovat nad tím, zda byla cena rekonstrukce zahrady za 42, 54 nebo 96 milionů korun.

„Celá věc vzbuzuje dojem, že rada kraje úmyslně vnášela do investičních akcí zmatek, aby skryla skutečnou výši nákladů a zastřela průběh výběrových řízení. Navíc se zdá, že u všech akcí vědomě nadsazovali plán investic, aby následně do zadávací dokumentace dali nižší cenu, kterou po skončení soutěže po několika měsících znovu zvýšili dodatkem ke smlouvě,“ komentuje situaci Dagmar Nohýnková.

Související

silnice, dálnice

Obchvat Buštěhradu nebude možné postavit brzy bez shody obcí

Obchvat Buštěhradu nebude možné postavit brzy bez shody obcí, kolem kterých případně povede. Nyní se zastupitelstva vyjadřují k návrhům, kudy by obchvat měl vést, stanoviska se liší. Aktuálně zpracovávaná studie pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má být investorem stavby obchvatu, posuzuje tři základní varianty trasy. Pro jednu z nich se ve středu vyslovili zastupitelé Buštěhradu, některé okolní obce ale preferují jinou variantu.
David Rath má důvod k radosti. Znalecký posudek je na jeho straně.

Rathe raduj se! Buštěhrad předražený nebyl!

Praha – Středočeský kraj hájí exhejtmana Davida Ratha a shání na jeho podporu důkazy. Tedy nepřímo. Kraj si totiž nechal udělat znalecký posudek na opravu zámku Buštěhrad. A světe div se, zakázka předražená nebyla!

Více souvisejících

buštěhrad ČSSD ODS

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Hasiči zasahují u požáru v Českém Švýcarsku.

Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku

Policie pokročila s vyšetřováním požáru, který od uplynulého víkendu likvidují hasiči v národním parku České Švýcarsko. Strážci zákona mají blíže nespecifikované indicie k okolnostem vzniku požáru. Věc se vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

před 59 minutami

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) jmenoval do funkce ombudsmanky Michaelu Kolman, veřejnosti známou také jako zpěvačku Michaelu Noskovou. Ve své nové roli se bude věnovat ochraně práv dětí i dospělých, řešením stížností, které na ministerstvo přicházejí, a zlepšování komunikace mezi veřejností a úřady.

před 1 hodinou

Účtenka s EET.

Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější

Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Macinka na zasedání nové vlády

Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného

Ministr zahraničí Petr Macinka, reprezentující hnutí Motoristé, vyhrotil spor se svými politickými odpůrci. Poté, co už v neděli v televizním vysílání označil část opozice za „méněcenné lidi“, nyní přešel s konkrétními jmény. Ve svém středečním vyjádření na dotaz novinářky Nory Fridrichové výslovně zmínil šéfa ODS Martina Kupku, poslankyni Evu Decroix a předsedu hnutí STAN Víta Rakušana.

před 4 hodinami

Hormuzský průliv

Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo

Návštěva íránského ministra zahraničí Abbáse Araghčího v Pekingu, která se uskutečnila jen několik dní před plánovanou cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa do čínské metropole, vyvolává otázky o roli Číny jako možného mírového zprostředkovatele. Vzhledem k tomu, že dosavadní diplomatické snahy nedokázaly zajistit trvalý konec války ohrožující globální ekonomiku, hledají Teherán i Washington cestu ven z konfliktu. Čína se díky svým úzkým vazbám na Írán i otevřené lince do Washingtonu jeví jako logický kandidát na tuto roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

MV Hondius

Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?

Před necelým měsícem vyplouvali s vidinou dobrodružství na cestu k nejvzdálenějším ostrovům světa. Těšili se na pozorování velryb, tučňáků a na úchvatné scenérie ledových plání či zelených kopců. Nyní je však realita pro téměř 150 cestujících na palubě lodi MV Hondius zcela jiná. Místo poznávání přírody tráví dny v izolaci svých kajut na lodi kotvící v Atlantiku a snaží se chránit před nákazou smrtelným virem.

před 6 hodinami

Bouřky

Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové

V Česku ani dnes nejsou vyloučeny bouřky. Mnoho jich ale nebude a vyskytnou se na výrazně menší části území. Více bude spíše přeháněk bez bleskové aktivity, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Výstrahu oproti včerejšku nevydal.

před 6 hodinami

MV Hondius

Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech

Napětí na Kanárských ostrovech v souvislosti s plánovaným připlutím výletní lodi MV Hondius, na jejíž palubě vypukla nákaza nebezpečným hantavirem, prudce roste. Regionální vláda v čele s Fernandem Clavijem vyjádřila kategorický nesouhlas s tím, aby plavidlo v nejbližších dnech zakotvilo v tamních přístavech. Situace se rychle mění v ostrou politickou bitvu mezi souostrovím a centrální španělskou vládou.

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit

Premiér Andrej Babiš (ANO) během pondělního summitu v Jerevanu překvapil změnou svého dosavadního postoje k financování armády. Novinářům oznámil, že Česká republika splní závazek vynakládat dvě procenta HDP na obranu ještě v letošním roce. Tento optimismus přichází jen krátce poté, co premiér v dubnu nedostatečný rozpočet obhajoval a tvrdil, že dosažení této hranice není reálné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Bouřka, ilustrační foto

Počasí přinese do Česka další bouřky

Meteorologové předpovídají pro nadcházející dny proměnlivý charakter počasí, který odstartuje středečními bouřkami a vyvrcholí výrazným oteplením během víkendu. Zatímco polovina týdne přinese srážky a lokální ochlazení, neděle by měla nabídnout téměř letní teploty dosahující až k 28 °C.

Aktualizováno před 18 hodinami

OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo

Pražské Staroměstské náměstí se v úterý v podvečer stalo dějištěm rozsáhlého protestu na obranu nezávislosti veřejnoprávních médií. Akci s názvem „Ruce pryč od médií“ svolal spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na kontroverzní vládní návrh zákona, který by podle organizátorů znamenal faktické zestátnění České televize a Českého rozhlasu. Tisíce účastníků zaplnily prostor náměstí, aby vyjádřily svůj nesouhlas se snahami o politické ovládnutí těchto institucí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy