Neutěšená situace řidičů kamionů. Nemají kde odpočívat a často parkují nevhodně

Řidiči kamionů jsou sice povinní dodržovat pravidelné přestávky, přeplněné motoresty a jiná odpočívadla jim to ale častokrát neumožňují. Z tohoto důvodu nejsou výjimkou případy, kdy zastavují i na dálničních sjezdech, parkovištích čerpacích stanic a v krajním případě i jízdních pruzích.

Ilustrační fotografie

Z tohoto důvodu se ale dostávají do prekérních situací, kdy mohou být za nevhodné parkování pokutovaní částkou 1500 až 2000 korun. Pokračují-li navzdory překročení maximální povolené doby v jízdě, i tak se ale sankci nevyhnou. To jim hrozí nejen pět tisíc korun pokuty, nýbrž i ztráta čtyř bodů. 

Že je odpočívadel málo, se ví dlouhodobě, ale náprava se zatím příliš nekoná. "Řidičům se vlastně nemůžeme divit, že takto parkují. Nemají moc na výběr. Raději zaplatí pokutu za nevhodné parkování než za to, že přesáhli povolenou dobu jízdy kvůli tomu, že další hodinu hledají parkoviště s volným místem,“ vyjádřil se k situaci na českých dálnicích pro Lidové noviny Igor Sirota, mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky.

Problém spatřuje v absenci cca dvou tisíc parkovacích míst na páteřní síti rychlostních komunikací, což Lidovým novinám potvrdil i jeden z řidičů, který se rozhodl pro odpočinek u čerpací stanice na D1. "Za devět let se nezměnilo vůbec nic. Naopak, je to horší. Spousta fungujících parkovišť se zavírá,“ konstatoval cca čtyřicetiletý Zdeněk.

Lépe je tomu pouze v místech, v nichž dochází k výstavbě nových benzinových pump, a kde se bere v úvahu i potřeba parkovacích ploch. Problematické jsou ale ty starší, kde je tento proces pomalý. "Stejně je pomalý proces rekonstrukce ploch, které Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo, protože jsou zdevastované,“ uvedl Sirota.

Že je odpočívadel málo, varují média už delší dobu a opakovaně. Zatím se ale nic moc nezměnilo. Před cca dvěma lety bila dřívější data sdružení autodopravců Česmad Bohemia doslova na poplach. České dálnice a hlavní silniční tahy tehdy postrádaly dva tisíce parkovacích míst. Na stejný počet nyní poukazuje Ústřední automotoklub (ÚAMK). 

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se každopádně hájí tím, že usiluje o postupné zlepšení situace. "Jedná se o běžící projekt, během kterého je každoročně přidáno zhruba 150 až 200 míst pro parkování,“ sdělil jeho mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Z důvodu sníženého množství volných míst k parkování se řidiči dálkových kamionů častokrát uchylují k tomu, že vozidlo zaparkují na sjezdu vedoucím k parkovišti, anebo dokonce i přímo v jízdním pruhu, čímž ohrožují nejen sami sebe, ale i ostatní šoféry. 

"Nebezpečí hrozí především na sjezdech na parkoviště, protože v zatáčce řidiči nečekají kamiony odstavené na obou stranách. Přestože je na těchto místech doporučená snížená rychlost, řidiči ji často nedodržují, a proto může být překvapení v podobě kamionů skutečně nebezpečné,“ upozornil  Sirota.

Sama policie si je tohoto faktu vědoma. Bohužel není zrovna v nejlepším postavení, jelikož s tím nezmůže. V její pravomoci je pouze rozdávání případných pokut. "Udělování pokut za nebezpečné parkování je policejní denní chleba, řeší se to neustále. Bohužel nedostatek odstavných míst řeší řidiči po svém,“ stěžovala si policejní tisková mluvčí Hana Rubášová.

Unavení řidiči mohou být časovanou bombou

Aby si řidiči odpočinuli, by měl stát zajistit i z toho důvodu, že po nich vyžaduje mnohem větší disciplínu. Novela zákona o silniční dopravě, kterou koncem července podepsal prezident Miloš Zeman například počítá s povinností dopravců zajistit, aby jejich šoféři opravdu dělali bezpečnostní přestávky. 

Nový zákon vychází z evropských předpisů, jež si kladou za cíl omezení počtu dopravních incidentů, které zavinila únava řidičů. Besip například varoval, že nehody vzniklé v důsledku nedostatečně vyspalých šoférů jsou na českých silnicích a dálnicích jedny z nejčastějších. 

Podle asociace Záchranný kruh by řidiči neměli podléhat naivní představě, že mají nad vozidlem bez ohledu na svůj stav kontrolu. Ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Jiří Smetana se například nechal slyšet, že únava častokrát způsobuje mikrospánek nebo zpomalené vnímání, které mohou být pomyslnou časovanou bombou. 

Z tohoto důvodu je nutné, aby řidič kamionu po čtyřech a půl hodinách přerušil jízdu, a to minimálně na 45 minut. Jednou denně taktéž musí absolvovat takzvaný denní odpočinek, tedy jedenáct hodin intenzivního odpočinku. 

Zda jsou bezpečnostní přestávky dodržovány, je nutné zaznamenávat pomocí takzvaných tachografů. Není-li jimi dotyčné vozidlo vybavené, pak se zapisují ručně, či evidují jiným způsobem. 

ÚAMK je toho názoru, že by se problematika odpočívadel mohla částečně vyřešit díky opravě momentálně uzavřených ploch, které byly původně určeny k tomuto účelu. "Tuto přestavbu může udělat ŘSD nebo ji zadat jako komerční zakázku. Jedná se o místa, která jen bez využití chátrají,“ uzavřel Sirota.

Řetězová nehoda uzavřela dálnici D10. Začala srážkou se zvěří

24.10.2021 21:50 Dálnici D10 ve směru na Turnov uzavřela dnes večer poblíž Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku…

Dálnice D8 byla u Prahy kvůli nehodě uzavřená, jeden člověk zemřel

23.10.2021 18:04 Aktualizováno Dálnice D8 dnes byla na 1. kilometru před sjezdem Zdiby ve směru na Prahu téměř sedm hodin uzavřená…

AdBlue krize může přetrvávat, jeho výroba se nevyplatí

22.10.2021 13:05 Nedostatek kapaliny AdBlue, která je nutná pro provoz většiny kamionů i některých dieselových aut,…

D1 na Benešovsku uzavřela nehoda kamionu, který se převrátil na vozovku

21.10.2021 13:53 Aktualizováno Dálnici D1 u Lokte na Benešovsku dnes v poledne uzavřela nehoda kamionu, který se převrátil na…

Česku hrozí přerušení dodávek AdBlue. Bez něj nevyjedou autobusy ani…

21.10.2021 12:25 Aktualizováno Silniční dopravce začíná vedle zdražování paliva a energií trápit také rostoucí nedostatek kapaliny…

D1 ve směru na Prahu je opět průjezdná. Ráno se srazilo devět aut

17.10.2021 11:08 Aktualizováno Po ranní hromadné nehodě devíti vozidel na D1 na 144. kilometru je dálnice opět plně průjezdná.…

Dálnice D1 je po nehodě ve směru na Prahu uzavřená

13.10.2021 16:07 Dálnice D1 u Mirošovic je ve směru na Prahu na 22. kilometru uzavřená, osobní auto narazilo do…

Na dálnici D1 po nehodě zkolabovala doprava

12.10.2021 17:35 Aktualizováno Dálnici D1 na 208. kilometru ve směru od Vyškova na Brno dnes po ránu asi na 5,5 hodiny uzavřela…

Provoz na D1 u Prahy ochromila nehoda devíti aut

06.10.2021 13:31 Provoz na dálnici D1 na 17. kilometru u Prahy dnes před polednem zkomplikovala řetězová nehoda…

Dálnici D1 uzavřela na Benešovsku hromadná nehoda, čtyři zranění

03.10.2021 17:01 Aktualizováno Dálnici D1 uzavřela na 66. kilometru ve směru na Prahu zhruba na 30 minut hromadná nehoda tří…

Související:

Právě se děje

reklama