V části Česka začalo vydatně sněžit: Komplikace v dopravě, mnoho nehod

Sněžit začalo ráno prakticky na celém území Jihočeského kraje, mnohé silnice od rána namrzaly a jsou sjízdné s opatrností. Policisté se dopoledne zabývali zhruba čtyřmi desítkami nehod, ráno například havaroval školní autobus na Jindřichohradecku, dva lidé se lehce zranili. Silničáři vyslali do terénu veškerou techniku, řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Soňa Abrahámová.

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče
doporučujeme

"Zaznamenali jsme asi šest lehkých zranění. Občas dopravu omezil uvízlý kamion, ale vždy se podařilo rychle úsek opět zprovoznit," řekl dopoledne ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Školní autobus havaroval u Vydří na Jindřichohradecku, lehce se zranili řidič a jeden cestující. Dopoledne také záchranná služba zasahovala u srážky vlaku a osobního auta u Kubovy Hutě na Prachaticku. Na místě ošetřila jednoho zraněného, řekla mluvčí záchranářů Zuzana Fajtlová.

Silničáři v kraji vyrazili do terénu kolem 4:30. Všechny vozovky jsou sjízdné, ale řidiči musí počítat s tím, že někde leží sníh a někde může povrch namrzat. Teploty v regionu jsou od rána pohybují kolem nuly. Podle meteorologů může během dne napadnout až deset centimetrů mokrého sněhu.

Silničáři dnes ráno uzavřeli pro nákladní vozidla nad šest tun s výjimkou autobusů silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Důvodem je zledovatělý povrch silnice po předchozím sněžení a obava ze zablokování jedné ze dvou přístupových cest do Frýdlantského výběžku. Ostatní silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné. ČTK to dnes sdělil Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje.

Silnice přes Oldřichovské sedlo zůstane pro kamiony uzavřená do odvolání. Tato spojnice do Frýdlantského výběžku se jen pluhuje a k údržbě lze jako posyp použít pouze písek nebo drť. "Pondělní sněhová přeháňka přinesla asi centimetrovou vrstvu sněhu, která se zajela a stalo se to hodně ledovaté. Proto jsme omezili vjezd kamionů, aby tam nezpůsobily nějakou dopravní uzávěru. Je to tedy spíše z preventivních důvodů," uvedl Pospíšil. Osobní auta a dodávky by podle něj měly přes Oldřichovské sedlo projet při zvýšené opatrnosti řidičů bez problémů. Kamiony se do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda dostanou po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Podle Pospíšila jsou zledovatělé i další inertně udržované silnice v kraji, hlavně v horských oblastech. "Je třeba dbát zvýšené pozornosti zejména na silnicích třetích tříd. Je na nich ujetá vrstva sněhu, místy zledovatělá a krytá posypem," dodal. Silnice ošetřované chemicky jsou podle něj mokré či vlhké. "A bez problémů sjízdné. Na nich se prováděl preventivní posyp už při pondělním večerním sněžení a dnes ráno se jezdilo znovu," dodal.

Na Vysočině, kde od rána sněží, se do 14:30 stalo 26 nehod. Lehce se při nich zranili tři lidé. Jedním z nich byl řidič, který v Jihlavě sjel s vozem do řeky. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková. Silnice byly dopoledne na několika místech zcela neprůjezdné. Problémy místy přetrvávaly i odpoledne.

"Už to není tak, že by něco úplně stálo, je to vždycky lokálně a na chvíli," řekla Čírtková. Problémy byly u Libkovy Vody na Pelhřimovsku, kde na kluzké vozovce stály tři kamiony. V obci Urbanov na Jihlavsku zůstal vzpříčený tahač s návěsem blokující průjezd autobusu. U obce Skála na Pelhřimovsku na silnici 34 byla asi dvoukilometrová kolona. Po ránu byla zablokovaná silnice 38 u Želetavy na Třebíčsku, kde se vytvořila kolona kamionů, v koloně se před polednem projíždělo i po silnici 23 u Předína na Třebíčsku.

Nehoda v Jihlavě, při které sjel osobní vůz do řeky, se podle mluvčí stala ve 13:20. "Nad Starou plovárnou dostal řidič při couvání smyk a skončil ve vodě, bude tam pravděpodobně únik provozních kapalin. Je to Ford Galaxy, spadl z asi pěti metrů. Řídil ho muž, který se udeřil do hlavy," řekla Čírtková.

Nad ránem vyjeli silničáři asi s 50 sypači, hlavně se solí. Nejprve na Třebíčsku a Jihlavsku. Jak sněžení od jihovýchodu postupovalo, bylo nutné vyjet i v dalších třech okresech. Podle Jiřího Hejnáka z krajské správy a údržby silnic jezdily přes den sypače na všech 114 okruzích.

Na zbytky rozbředlého sněhu si dnes ráno musí dát pozor řidiči v horských oblastech Olomouckého kraje, kde byly v noci sněhové přeháňky. Silnice v těchto horských oblastech jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Rozbředlý sníh pokrývá silnice ve vyšších polohách Jesenicka a Šumperska. Opatrnost je na místě například na silnici vedoucí přes Červenohorské sedlo. V nižších polohách těchto okresů jsou hlavní silničního tahy po chemickém ošetření holé a mokré.

Silnice na Vsetínsku, především ve vyšších polohách, mohou dnes ráno místy namrzat, případně se na nich může tvořit náledí. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice v ostatních částech Zlínského kraje, tedy na Kroměřížsku, Zlínsku a Uherskohradišťsku, jsou většinou holé a vlhké. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Meteorologové dnes v regionu očekávají sněžení.

Méně důležité silnice ve středních a vyšších polohách Jesenicka a Šumperka pokrývá vrstva ujetého sněhu s inertním posypem. Správci silnic upozornili, že místy se tvoří mlha. Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku byly silnice dnes ráno zpravidla holé a mokré.

Sněžení a špatná viditelnost komplikují provoz na jihomoravských silnicích. Mezi Nebovidy a Moravany se srazil autobus s osobním vozem, u Ostrovačic na Brněnsku se převrátil na bok kamion, informovali hasiči na Twitteru.

Některé úseky silnic a dálnic v Jihomoravském kraji jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Také do brněnských ulic vyjely všechny posypové vozy. Vyplývá to z informací silničářů a provozního ředitele Brněnských komunikací Jana Klištince.

Silnice mezi Nebovidy a Moravany je po nehodě uzavřená. V autobuse nikdo neutrpěl zranění, řidiče auta museli vyprostit hasiči. Utrpěl mnohačetná těžká zranění, uvedla mluvčí záchranky Michaela Bothová. Už ráno záchranáři odvezli do nemocnice chodce sraženého ve Znojmě. Havárie kamionu u Ostrovačic se podle Bothové obešla bez těžkého zranění.

Mluvčí policie Bohumil Malášek ČTK řekl, že nehod je v kraji více než obvykle, a to s největší pravděpodobností kvůli počasí. Nárůst však zatím není dramatický, konkrétní počty mluvčí neuvedl.

Některé obce byly dopoledne bez obsluhy hromadnou dopravou, jde například Osiky a Litostrov na Brněnsku, kam se kvůli sněhu a ledu nedostaly autobusy integrovaného dopravního systému. České dráhy nebyly před polednem schopné dostat po zasněžené silnici autobus náhradní dopravy ke stanici Omice na Brněnsku.

Teploty v kraji byly dopoledne mezi minus jedním až plus dvěma stupni Celsia. Sněží nebo prší na většině území kraje. Místy leží sníh, a to i v části Brna. "Zejména ve výše položených částech statutárního města Brna upozorňujeme řidiče na nutnost opatrné jízdy," uvedl po 10:00 Klištinec.

Na silnicích ve vyšších polohách Rychnovska hrozí námraza a náledí. Řidiči by měli být opatrní při jízdě do Orlických hor a Krkonoš, kde na cestách leží ujetá vrstva sněhu, která je místy zledovatělá. Pro Rychnovsko na dnešek platí výstraha před sněžením, místy by tam do čtvrtečního rána mohlo napadnout pět až deset centimetrů sněhu, uvedli silničáři a meteorologové v Královéhradeckém kraji.

Dnes by mělo být v kraji zataženo se sněžením, v polohách pod 300 metrů nad mořem se čeká déšť se sněhem. Teploty se ráno pohybovaly od minus jednoho do plus jednoho stupně, na horách bylo kolem minus čtyř stupňů. Přes den by se teploty měly pohybovat o nuly do tří stupňů, na horách od minus dvou do minus pěti stupňů.

V Krkonoších nadále platí první stupeň lavinového nebezpečí. Jde o nejnižší stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech hor leží asi 35 centimetrů sněhu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidiči už koupili milion elektronických dálničních známek

27.01.2021 14:43 Aktualizováno Prodeje nových elektronických dálničních známek překonaly po necelých dvou měsících od spuštění…

V ulicích Prahy je kvůli sněžení přes sedmdesátku sypačů

26.01.2021 14:21 Pražská Technická správa komunikací (TSK) dnes vyslala do ulic kvůli hustému sněžení více než…

Na Chodově se srazily 2 autobusy, lehce zraněno bylo 7 lidí

26.01.2021 13:08 Na pražském Chodově se dnes před polednem srazily dva autobusy, lehce zraněno při tom bylo sedm…

Fronty na hranicích s Bavorskem byly ráno v Pomezí výrazně menší

26.01.2021 08:59 Na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří byl dnes ráno o poznání menší zájem o testování pendlerů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama