Epidemie ukázala slabiny sociálního systému, míní experti

Koronavirová epidemie ukázala slabiny sociálního systému v Česku. Shodli se na tom dnes na semináři o vládních opatřeních v Senátu někteří experti na sociální problematiku a zástupci organizací na pomoc lidem v tísni. Očekávají kvůli krizi růst počtu nezaměstnaných a zadlužených. Doporučují provést změny v některých dávkách, v pravidlech exekucí či ve fungování úřadů práce.

Ministerstvo práce
doporučujeme

Podle politického náměstka ministryně práce Michala Pícla (ČSSD) resort reagoval v krizi rychle, přijal řadu opatření a chystá další.

"Mechanismus se rozdrolil a nefunguje, jak bychom potřebovali... V určitém čase polovina dávek byla vyplácena se zpožděním, nebo byla zamítnuta. Dávka mimořádné okamžité pomoci není řešením," uvedl ředitel Institutu pro sociální inkluzi (IPSI) Martin Šimáček. Podle něj je vyřizování dávek složité a byrokratické. "Na každou pětikorunu vyplacené mimořádné okamžité pomoci jsou skoro čtyři koruny na samotný proces," dodal Šimáček.

Zástupci organizací na pomoc lidem v tísni dnes uváděli, že jejich klienti čekali na dávky hmotné nouze někdy i dva měsíce a na mimořádnou okamžitou pomoc měsíc. Trvalo i vyplácení ošetřovného. Formuláře žádostí jsou složité. Pro elektronická podání je nutné mít elektronický podpis. Experti kritizovali, že pracovníci na dohodu pomoc od státu nedostali. Poukazovali i na nevstřícný přístup úřadů práce. Naopak chválili prodloužení a zvýšení ošetřovného či zjednodušení pravidel pro vyplácení mimořádné dávky bez posuzování majetku.

"Koronavirus ukázal spoustu bolavých míst, které ministerstvo práce má," připustil Pícl. Podle politického náměstka ale resort rychle reagoval a prosadil změny v ošetřovném či kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na mzdy.

Pícl řekl, že ministerstvo chystá "akční plán" na podporu zaměstnanosti, který chce předložit vládě. O plánu na svém facebooku informovala i šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD). "Už teď připravujeme plán pro případ masivního nárůstu nezaměstnanosti. Říkáme mu Nárazník," uvedla. Už dřív řekla, že pokud by se nezaměstnanost skokově zvedla, navrhne zvýšení podpor.

Úpravu podpor v nezaměstnanosti doporučují i experti. Podle sociologa Dana Prokopa by také přídavky na děti mohly být pro víc rodin. Mohla by se stanovit i minimální částka ošetřovného. Místo mimořádné okamžité pomoci by se pro případ krize mohl zavést minimální příjem, uvedl Šimáček. Změnit by se měl i přístup úřadů práce, shodli se zástupci organizací na pomoc lidem v tísni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzroste počet Čechů bez nároku na důchod? Komise má velké obavy

04.07.2020 21:56 Aktualizováno O možnosti zkrácení povinné odpracované doby pro získání starobní penze jednala dnes důchodová…

Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o reformě penzí v Česku

03.07.2020 08:11 Důchodová komise se dnes vrátí k debatě o případné reformě penzí v Česku. Diskutovat by mohla o…

Lidé se ocitli v nemilosti úřadů. Každý druhý žádal o pomoc marně

28.06.2020 15:15 Ačkoliv by se dalo očekávat, že v období nouzového stavu a v jeho důsledku vypnuté ekonomiky, bude…

Důchodci dostanou jen nezbytné minimum? Kvůli koronaviru jim vláda asi víc…

26.06.2020 22:09 Aktualizováno Problematika navyšování penzí je každým rokem žhavým tématem jak pro seniory, tak pro politiky. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy