Maláčová apeluje na prodloužení Antiviru. Je levnější než dávky, tvrdí

ČSSD usiluje o prodloužení programu Antivirus, díky kterému obdrželo od začátku března do července přes 56 tisíc českých firem příspěvek na mzdy cca 700 tisíc zaměstnanců. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se osvědčil, a tudíž by bylo na místě v něm i dál pokračovat, a to až do konce roku.

Jana Maláčová (ČSSD)

"Program by měl být do konce roku prodloužen,“ nechala se v pořadu Pro a proti stanice Český rozhlas Plus slyšet šéfka resortu práce. "Je to dobře zacílený program, dosud stál 14,5 miliardy korun. A je mnohem levnější podporovat firmy, aby nekrachovaly, než aby tito lidé šli na úřad práce," podotkla.

Zato ekonom působící v odborné platformě KoroNERV-20 Radim Dohnal je jiného názoru. "Lidé z firem mi program popisují spíše jako prodlužování stavu jistoty a nejistoty. Má své výhody, ale brzy by to chtělo, aby se stát začal z ekonomiky stahovat a program omezoval, jako to dělají jiné země," vysvětlil s poznámkou, že nemá nic proti jeho prodloužení, ale uvítal by v něm jisté systémové změny.

"Antivirus nám pomáhá udržovat pracovní morálku, návyky těchto lidí a také náladu ve společnosti. Získáváme čas, aby se firmy opět mohly postavit na nohy, a prostor, abychom naši ekonomiku mohli dát zase do pořádku." Jana Maláčová

Maláčová diskuze o budoucí podobě Antiviru vítá, ba dokonce je označuje za žádoucí. "Ale velmi neplodná je debata o tom, že bychom jako stát měli ustupovat z ekonomiky. Dokud je Antivirus levnější než vyplácení dávek v nezaměstnanosti, tak jsem pro prodloužení do konce roku,“ řekla.

Zároveň také zdůraznila, že zaměstnanci patří do jedné z posledních skupin platící daně, přičemž na dani z příjmu fyzických osob stojí státní pokladna. Částku 14 miliard navíc nepovažuje za příliš vysokou a je toho názoru, že si pracující lidé ochranu zaslouží, a že by na nich nemělo zůstat pomyslné břemeno.

2 miliardy za procento nezaměstnanosti

Ekonom ale zdůraznil potřebu rozlišování krátkodobého a dlouhodobého horizontu, přičemž u antiviru se počítá také se spoluúčastí zaměstnavatelů, kteří rozhodují o svých zaměstnancích a jsou často také zatížení odstupným.

Ministryně práce si ale nadále trvá na tom, že je důležité hlavně udržet pracovní místa, protože každé procento nezaměstnanosti znamená dvě miliardy ze státního rozpočtu. "To jedno procento je asi 70 tisíc lidí," vysvětlila Maláčová.

"Antivirus je levnější, dává čas firmám se konsolidovat a zabojovat o život. V momentě, kdy budeme mít několik set tisíc lidí navíc na úřadech práce, tak bude velmi složité ekonomiku restartovat," podotkla.

"Program měl smysl v době nouzového stavu. Ale množství firem mělo problémy už předtím a tímto se jen prodlužuje status quo a znemožňuje se firmě i zaměstnancům, aby se restrukturalizovali." Radim Dohnal

"Program byl už prodloužen, ale v Německu vědí, že poběží do konce roku, ve Španělsku mají graduální snižování do konce září... Prodlužování a posouvání vyvolává v lidech málo jistoty, takže odkládají svou spotřebu, a to dělá malou důvěru ve stát," nastínil ekonom obavy firem, které žijí v nejistotě.

„Ať program běží do konce roku v nějaké menší podobě, aby se stát pomalu stahoval, přecházelo to do standardní podpory v nezaměstnanosti a pojďme se bavit o její výši,“ dodal

"Ale dosud jsme byli úspěšní, nízká míra nezaměstnanosti svědčí o mnohém. Upřímně říkám, že si kupujeme čas, chceme, aby firmy byly životaschopné a mohly se postavit na nohy. Připravujeme další programy a děláme v tuto chvíli maximum,“ připomněla ministryně práce.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama