Sociální výdaje loni meziročně vzrostly o více než 83 miliard korun

Sociální výdaje loni meziročně vzrostly o více než 83,3 miliardy korun. Zvýšily se zhruba o 14 procent. Jen malá část navýšené sumy připadla na pomoc kvůli dopadům koronavirové epidemie. Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce o vyplacených dávkách za loňský rok. Podle údajů růst výdajů v minulých letech zrychloval.

Sociální výdaje zahrnují peníze na dávky hmotné nouze a státní sociální podpory, dávky pro postižené i pěstouny, nemocenské, důchody, příspěvky na péči a podpory v nezaměstnanosti. Loni stát celkem poskytl téměř 666,5 miliardy korun. O rok dřív to bylo přes 583,1 miliardy. Za většinu navýšení mohou takzvané mandatorní výdaje, které se musí podle zákona vyplatit.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) loni celkové výdaje státu vzrostly o 291 miliard, z nich ale minimálně 147 miliard s covidovou pomocí nesouviselo. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že se peníze na opatření využily, a to třeba na navýšení dávek kvůli dopadům koronaviru.

Koronavirová krize se promítla do podpor v nezaměstnanosti. Vyplatilo se o 2,4 miliardy korun více. Celkem 16,3 miliardy Kč meziročně navíc putovalo do nemocenských dávek. Z toho se 9,7 miliardy korun využilo na ošetřovné, školy byly několik měsíců zavřené. Na dávky v hmotné nouzi se utratilo zhruba o 379 milionů korun víc. Naopak na příspěvky na bydlení či přídavky na dítě se vydalo méně než v roce 2019. Ze zprávy tak vyplývá, že s krizí tedy souviselo nejvýš 19 miliard korun. To je necelá čtvrtina navýšených výdajů. Za částí sumy je i valorizace dávek a růst výdělků, z nichž se pomoc stanovuje.

Víc než polovina navýšených loňských výdajů putovala do důchodů. Lednové přidání si vyžádalo zhruba 32,4 miliardy korun. Bylo vyšší, než stanovil zákon. Dalších 14,7 miliardy se pak využilo na příspěvek 5000 korun k důchodu, o kterém kabinet rozhodl krátce před krajskými volbami. Opoziční politici mluvili o úplatku voličům. Ekonomové zas poukazovali na to, že seniorům příjem v krizi neklesl.

Víc o 3,3 miliardy korun se meziročně vyplatilo na příspěvek na péči. Důvodem je předcovidové navýšení dávky pro část lidí a také růst počtu těch, kteří se bez pomoci neobejdou. Zhruba o 13,8 miliardy Kč byly meziročně vyšší výdaje na dávky státní sociální podpory. Za nárůstem je navýšení rodičovské ještě před epidemií.

Sociální výdaje se zvedají každý rok. Důvodem jsou valorizace, které nařizuje zákon. V posledních letech po nástupu Babišovy vlády nárůst zrychlil. Zatímco v roce 2015 se výdaje meziročně zvýšily o 2,1 procenta a v roce 2016 o 1,4 procenta, po volbách v roce 2018 to bylo o 5,1 procenta a předloni o 8,2 procenta. Někteří politici a ekonomové to kritizují. Varují před růstem mandatorních výdajů bez reforem.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí Sociální dávky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy