Třinec - Česká republika bude usilovat o získání až devíti miliard korun z evropských fondů, které by se po roce 2014 mohly využít jako dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. V celé republice by díky nim mohli lidé vyměnit až 150.000 kotlů, významná část peněz by šla do Moravskoslezského kraje. Po jednání pracovní skupiny pro řešení ovzduší to dnes v Třinci na Frýdecko-Místecku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Nový operační program životního prostředí pro roky 2014 - 2020 by podle něj bylo možné použít i pro financování kotlíkových dotací, které zatím šlo financovat pouze z národních zdrojů. ČR o tom nyní jedná s Evropskou komisí. Výměna kotlů by se týkala domácností v celé ČR.
"Určitě docela významná část by byla alokována na Moravskoslezský kraj, který pro nás má prioritu společně s Ústeckým krajem, z hlediska samozřejmě zlepšení kvality ovzduší, a já si dokonce troufám opravdu říct, že by to znamenalo skokové zlepšení ovzduší," řekl Brabec.
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejznečištěnějším v České republice, ale i celé Evropě. Ke znečištění přispívá průmysl, doprava a také právě domácí topeniště. Pro společný program na výměnu kotlů dotovaný krajem a ministerstvem životního prostředí bylo dosud v kraji uvolněno celkem 220 milionů korun. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně.
"Čím dál tím víc je zřejmé, že ta špatná kvalita ovzduší je hodně na vrub právě lokálních topenišť a samozřejmě nevyhovujících kotlů," řekl ministr. V Moravskoslezském kraji se zatím z kotlíkových dotací vyměnilo necelých 5000 kotlů. "Teď bychom měli ambici možná na 20.000 až 30.000. To znamená, že jsme přesvědčeni, že to by opravdu byla bomba a byl by to zlom," řekl Brabec. Nyní ministerstvo pracuje na vytvoření systému, který by byl pro žadatele o dotaci co nejvhodnější a nejjednodušší.
Kvalita ovzduší v České republice se od roku 1989 výrazně zlepšila – pomohly k tomu zákony, které donutily elektrárny odsířit a všechny velké zdroje znečištění snížit emise. Ovšem v posledních letech se tento pozitivní trend zastavil a kvalita ovzduší se začíná opět zhoršovat. Tentokrát za to ovšem nemohou velké továrny, ale často také sami občané. Největším současným problémem jsou totiž neklesající emise prachových částic – a ty pocházejí především z lokálních topenišť a automobilů. Lokální topeniště ke znečištění ovzduší významně přispívají i v oblastech, kde se na znečištění významně podílí rovněž průmysl, informuje MŽP na svém webu mzp.cz.
Problém prachového znečištění se tak netýká zdaleka pouze průmyslových oblastí a velkých měst, ale i malých obcí. Právě v nich se nejčastěji dosud spaluje nekvalitní uhlí nebo dokonce odpadky. Navíc jsou v provozu kotle staré někdy i několik desítek let, často ve špatném technickém stavu. Kromě prachu jsou spalováním nevhodných paliv v zastaralých kotlích do ovzduší uvolňovány také další nebezpečné karcinogenní látky, které bývají na jemné prachové částice navázány. Důsledek zná asi každý z nás. Zejména v době inverzí se ve většině našich vesnic doslova nedá dýchat.
Prachové částice zvyšují celkovou nemocnost i úmrtnost, zejména na onemocnění srdce a cév, snížení plicní funkc při spirometrickém vyšetření u dětí i dospělých, zvyšují spotřebu léků pro rozšíření průdušek při dýchacích obtížích u astmatiků a zkracují délku života (vyšší úmrtnost na choroby srdce a cév a pravděpodobně i na rakovinu plic, atd.). Prachové znečištění má velmi pravděpodobně vliv i na to, že zhruba 15 % českých dětí trpí respiračními alergiemi. Prachové částice té nejmenší velikosti (PM2,5) na sebe navíc váží látky, z nichž některé mají karcinogenní účinky - například polyaromatické uhlovodíky.
Ovlivnění zdraví se týká celé populace, ale vnímavost lidí k tomuto vlivu kolísá v závislosti na věku a zdravotním stavu. Citlivou skupinou jsou děti, včetně kojenců a vyvíjejícího se plodu. Dále sem patří starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího (astma, chronická obstrukční choroba plic) a oběhového ústrojí a také lidé jinak oslabení (např. kombinací stresu, kouření, nevhodné výživy apod.).
Související
Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování
Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy
Ministerstvo životního prostředí , Richard Brabec (ANO) , Smog
Aktuálně se děje
včera
Spotřeba uhlí ve světě je rekordní. Může za to válka na Ukrajině
včera
Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky
včera
Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné
včera
Severokorejci u Kursku působí jako čerstvé maso. Problémem je to, co bude následovat, varuje norský expert
včera
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
včera
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
včera
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
včera
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
včera
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
včera
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
včera
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
včera
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
včera
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
včera
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
včera
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
včera
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
včera
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
včera
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
včera
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
včera
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
Ledovka mohla ve středu ráno překvapit chodce i řidiče na některých místech. Meteorologové vydali výstrahu, ve které varují před zmíněným jevem na Českomoravské vrchovině a v části Jihomoravského kraje.
Zdroj: Jan Hrabě