Lanovka kvůli silnému větru nejezdí až na Sněžku, v provozu je jen dolní úsek

Vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů za hodinu, uvedli dnes ráno na webu vlekaři. Situace se během dne může změnit. 

Na Sněžce bylo ráno minus 0,7 stupně Celsia, mlha a vítr dosahoval rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu, vyplynulo z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno okolo nuly, mlha, srážky smíšené, 80 centimetrů sněhu a vítr dosahoval rychlosti do 20 kilometrů za hodinu, uvedla Horská služba Krkonoše.

Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Když horní úsek lanovky nejezdí, mohou se lidé z mezistanice na Růžové hoře vydat na Sněžku pěšky. Trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka je v provozu od 08:00 do 18:00.

Podle krkonošské horské služby na hřebenech Krkonoš leží 80 až 140 centimetrů sněhu, na polské straně Krkonoš je sněhu méně. Na závětrných svazích Krkonoš severovýchodních až jihozápadních směrů je sněhu více.

"Teploty se pohybují nad nulou a srážky jsou smíšené, s klesající nadmořskou výškou dešťové. Sněhová pokrývka je mokrá. Testy stability vykazují nízkou stabilitu. Během dne budou srážky dešťové. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu," uvedl v dnešní lavinové předpovědi Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Sjezdovkám a obydlím laviny v Krkonoších nehrozí.

Hlavní lyžařská střediska v Krkonoších v Královéhradeckém kraji Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Černá hora jsou nadále v provozu.

Meteorologové na dnešek v Královéhradeckém kraji předpovídají oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky, na horách srážky trvalejší. Nejvyšší denní teploty budou nad nulou, od devíti do 12 stupňů Celsia, na horách od čtyř do sedmi stupňů.

Související

Lanovka na Sněžku

Lanovka na Sněžku stojí, zastavil ji silný vítr

Silný vítr způsobil zastavení horního úseku kabinové lanovky na Sněžku. Nicméně, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstává v provozu. Podle informací vlekařů na webových stránkách lanovky je lanovka schopna jet i při rychlosti větru až 60 kilometrů v hodině. 

Více souvisejících

sněžka Královéhradecký kraj

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby

Milí moji, je druhá adventní neděle roku 2023 a spolu s ní jsou tu další Události Petra Nutila! 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy