Markéta Pekarová Adamová ocenila boxerský bojkot kvůli Rusům na šampionátu

V otázkách startu ruských a běloruských sportovců na vrcholných sportovních akcích, především pak na letních olympijských hrách v roce 2024 v Paříži, se angažují i politici. Jasný názor dala v posledních hodinách najevo například předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). 

Šéfka dolní parlamentní komory v pondělí vyjádřila respekt rozhodnutí České boxerské asociace, která své svěřence nepošle na letošní mistrovství světa mužů i žen kvůli okolnostem startu ruských a běloruských sportovců.

Vedení svazu se rozhodlo šampionáty bojkotovat kvůli přístupu mezinárodní federace IBA k boxerům Ruska a Běloruska, kterým umožní navzdory invazi na Ukrajinu startovat na svých akcích pod státními vlajkami. ČTK to sdělil prezident asociace ČBA Marek Šimák.

Už dříve předsedkyně jedné z pěti stran současné vládní koalice poznamenala, že účast Ruska na chystaných letních hrách ve Francii by byla v přímém rozporu s olympijskými ideály. Zároveň poděkovala firmám a sportovcům, kteří "nemlčí a nazývají věci pravými jmény".

"Rusko ničí ukrajinské stadiony. Ukrajinští sportovci umírají při obraně své vlasti a místo tréninku jsou jich tisíce ve válečných zákopech," připomněla Pekarová Adamová.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se minulý týden sešel se zástupci Českého olympijského výboru, přičemž se shodli, že start ruských sportovců na olympijských hrách je za současné situace nepřijatelný. Případný bojkot z české strany se ale zatím nezvažuje. 

Související

Markéta Pekarová Adamová

Úsporný balíček budeme schvalovat týdny, uvědomuje si Pekarová Adamová

Schvalování vládního úsporného balíčku, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí, může trvat několik týdnů, připustila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v diskuzním pořadu Partie. Zákonodárci mohou schvalovat zákony jen ve středu a v pátek mezi 9. a 14. hodinou. 

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová Box olympiáda Rusko Jan Lipavský

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy