Modernizace obrany Česka: Armáda chce mít 30 tisíc vojáků a nové drony, milníkem je rok 2030

Česká armáda potřebuje komplexní modernizaci. Shodují se na tom odborníci. Některé plány v tomto ohledu pro EuroZprávy.cz nastínila také mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Vlastimila Cyprisová. 

Podle Cyprisové zkušenosti z probíhající války na Ukrajině ukazují, že tanky nadále patří k nejdůležitějším zbraním na bojišti. „I starší typy tanků mají stále značnou bojovou hodnotu,“ upřesnila.

Armáda má k dispozici 30 modernizovaných tanků T-24M4. „Probíhá u nich technické zhodnocení s cílem zabezpečit jejich provoz a servis do roku 2030. Po tomto roce je plánováno jejich vyřazení a nahrazení novým typem tanku,“ informovala mluvčí Generálního štábu AČR.

Doplnila, že jsou značně zastaralé a ani jejich modernizovaná verze není zcela konkurenceschopná ve srovnání s nejnovějšími moderními typy.

Připomněla společný projekt Německa a Francie tzv. evropského tanku, o kterém EuroZprávy.cz psaly již dříve. „European Main Battle Tank je společný projekt německé firmy Krauss-Maffei Wegmann, což je výrobce tanků Leopard 2, a francouzské firmy Nexter, která vyrábí tanky Leclerk.“

Tito výrobci společně pracují na vývoji tanku, který bude splňovat požadavky projektu německé a francouzské vlády „Main Ground Combat Systém“ (MGCS). „Cílem tohoto projektu je vytvořit tank, který v budoucnosti nahradí tanky Leopard 2 a Leclerc zavedené do výzbroje německé a francouzské armády,“ vysvětlila Cyprisová.

Předpokládány termín dodávky prvních tanků je v roce 2035 s možným zavedením do výzbroje po roce 2040.

V rámci přezbrojení armády novým typem tanu probíhá studie proveditelnosti. Součástí této studie je i průzkum trhu, při kterém se hodnotí všechny dostupné tanky a vyvíjené projekty nových tanků,“ přiblížila.

Cílem armády je podle mluvčí Generálního štábu mít jednotky vyzbrojené novými tanky do roku 2030. „Optimálním řešením je pořízení nejmodernější verze hlavního bojového tanku, u které budou další změny ke splnění operačních NATO nejméně finančně a technicky náročné.“

Závazky NATO jsou pro všechny členy klíčové

Severoatlantická aliance od svých členů vyžaduje určitou míru aktivity a investic. „Pokud by totiž některé státy NATO nedisponovaly žádnou armádou nebo poddimenzovanou, tak by účinnost aliance byla oslabena a současně by nenaplnění takovéto povinnosti, například při financování obrany, vyvolávalo různá nepříjemná vnitřní pnutí,“ nastínil pro EuroZprávy.cz právník Simeon Popov ze společnosti Siemens Energy.

Popov v praxi diskutuje s různými členy expertního právního týmu, kde se jeho členové navzájem informují o novinkách v oblasti umělé inteligence či bezpilotních letounů. „Současně diskutujeme nad legislativními nedostatky v této oblasti ve všech regionech našeho působení, což je dnes cca 160 států světa.“

Podle něj ale všechny země tvoří akceschopný celek, který se v případném válečném konfliktu bude nejen doplňovat, ale zároveň představuje významnou odstrašující sílu.

Nemůžeme se spoléhat na výlučnou pomoc od ostatních členů NATO. Ne kvůli tomu, že by nám nepomohli, ale i my máme určité závazky, ke kterým jsme se upsali. Znamená to mít bojeschopnou, moderní a počtem vyhovující armádu,“ dodal Popov.

Bezpečnostní expert Jakub Drmola z Masarykovy univerzity se snaží situaci i během stávající krize zklidnit. „Deficit ohledně materiálního vybavení je evidentní, neboť poslední rok ukázal, že válka je materiálně extrémně náročná a naše zásoby ani zdaleka nestačí. Na druhou stranu, poslední rok také paradoxně ukázal, že pokud se bavíme o hypotetickém konfliktu mezi NATO a Ruskou federací tak přinejmenším v rovině konvenčního konfliktu tu vlastně riziko ani nikdy nebylo,“ shrnul Drmola.

Dodal, že se ruská armáda ukázala být „papírovým medvědem“ bez schopnosti projektovat sílu dostatečně daleko za své hranice. „Tím bychom se ale rozhodně neměli nechat uchlácholit,“ upozornil.

Chystá se rozšíření posádky dronů

Bezpečnostní expert Drmola považuje za škodu, že zbrojní průmysl ani zdaleka neinvestuje například do výroby dronů tolik, kolik by mohl. „Nějaké malé průzkumné UAV už ve výzbroji máme, ale vzhledem k nárokům moderního boje a domácím technologickým kapacitám, které u nás máme k dispozici, je to trochu ostuda.“

Simeon Popov si však nemyslí, že je absence větší jednotky dronů handicapem nebo dokonce diskvalifikačním faktorem. Ostatní technika však musí být moderní a v potřebném množství.

Podle něj je dnes klíčovým příkladem válka na Ukrajině. „Jak je dnes vidět v případě vojenského konfliktu na Ukrajině, tak vždy záleží na vývoji určitého konfliktu, jaké jsou podmínky na bojišti, a právě určitý druh vojenské techniky by mohl být určujícím pro úspěch nebo neúspěch v takovém konfliktu.“

Popov míní, že je nutné sledovat vývoj a výzkum v této oblasti a vedle toho také plánovat výrobu a nákup vojenské techniky dle její dostupnosti. „Důležitý je i charakter hrozících budoucích konfliktů nebo typu existujících nepřátel a hrozeb. Vše je nutné koordinovat v rámci NATO nebo EU,“ upozornil právník.

Mluvčí Generálního štábu AČR Cyprisová pro EuroZprávy.cz informovala, že armáda opravdu plánuje rozšířit počty bezpilotních letounů. „Bezpilotní prostředky jsou v dnešním boji klíčové a dá se předpokládat, že s dalším rozvojem jejich schopností, jako je například zapojení umělé inteligence, bude jejich význam na bojištích v budoucnu ještě růst.“

Armáda chce pořídit další bezpilotní prostředky kategorie MALE o hmotnosti do 1300 kilogramů. Cyprisová vyjmenovala, že do roku 2030 jsou plánovány nákupy bezpilotních prostředků MINI SMALL do 20 kilogramů, MINI-VTOL (multikoptéry) a SMALL-TACTICAL nad 20 kilogramů.

Podle mluvčí se nejedná pouze o obměnu stávající techniky za nejmodernější stroje. „Jde také o navýšení jejich počtu,“ uzavřela.

AČR potřebuje nové vojáky

Armáda plánuje doplnit svůj personál. Do roku 2030 jde celkem o 10 tisíc osob v aktivní záloze a má přibývat cca 2400 nových vojáků ročně. Právě na konci desetiletí má být podle Koncepce výstavby Armády České republiky 2030 k dispozici 30 tisíc vojáků v profesionální armádě na plný úvazek.

Vlastimila Cyprisová také přiblížila požadavky, které česká armáda má na nově příchozí uchazeče. Standardem je požadavek na splnění všech zákonem stanovených podmínek. „Také nás ale zajímá, jaké má uchazeč vzdělání, pracovní zkušenosti či pracovní morálku nebo specifické dovednosti. Tedy to, co reálně umí, co může armádě nabídnout.“

Služba v armádě s sebou nese určitou míru diskomfortu. Uchazeč by proto měl přemýšlet o možných výzvách a obětech spojených s působením v této instituci. „Jde například o dlouhodobé odloučení od rodiny a přátel, zvládání fyzických a psychických nároků, vojenského života nebo i možnost nasazení v boji,“ vyjmenovala mluvčí Generálního štábu s tím, že uchazeč musí dobře zvážit, zda je na výzvy armádního života fyzicky nebo psychicky připraven.

Práce v armádě není jen pro fyzicky zdatné zájemce, ale také pro všechny šikovné, technicky a organizačně schopné jedince. Motivací je možnost sloužit své zemi, udržovat svou kondici, získat specializovaný výcvik a cenné zkušenosti při provozování vojenské techniky,“ vypočítává Cyprisová spolu s dobrým finančním ohodnocením a řadou benefitů jakou dalším bonusem.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků

V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.
Armáda České Republiky

Sněmovní výbor podpořil vynakládání dvou procent HDP na obranu

Zákonné zakotvení vynakládání aspoň dvou procent hrubého domácího produktu na obranu získalo podporu sněmovního rozpočtového výboru. Schválení vládní novely dnes výbor doporučil plénu hlasy poslanců koaličních stran a opozičního hnutí ANO, stejně jako v úterý branný výbor. Předloha má také zajistit stabilní financování nákladných obranných projektů k modernizaci armády.

Více souvisejících

Armáda České Republiky Drony

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Teenageři

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

před 19 minutami

Zdeněk Nekula

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v pondělí na schůzce s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim požádal o použití zemědělské rezervy EU na podporu odvětví nejvíce zasažených růstem energií a dalších nákladů. Loni dostali mimořádnou podporu 831 milionů korun chovatelé prasat, krav nebo pěstitelé jablek a brambor. Ministerstvo zemědělství to uvedlo v tiskové zprávě.

Aktualizováno před 31 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok

Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým českým protějškem Petrem Pavlem prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jejich dnešní rozhovor podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci. 

před 45 minutami

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

před 1 hodinou

Patrik Tušl

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců

Podněcovač Patrik Tušl si ve vězení odpyká celkem 15 měsíců vězení. Souhrnný trest mu dnes potvrdil odvolací senát. Tušl totiž telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. V trestu je zahrnuté i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích.

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti

Česká společnost dál stárne. Počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl. Tvořili 20,9 procenta obyvatel. Bylo jich 2,2 milionu. Výrazně se prodloužila také průměrná doba života. U mužů to bylo o dva roky na 76,1 roku a už žen o 1,4 roku na 81,9 roku. Předběžné údaje za minulý rok zveřejnil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové a další experti poukazují na to, že důchodový systém je už teď v dluzích a není udržitelný. Vláda chystá změny v jeho nastavení.

před 1 hodinou

Německo, ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků

V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.

před 2 hodinami

Soud, ilustrační fotografie.

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Vyhověl však jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní. Rozhodl tak poté, co vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterých obžalovaný změnil svůj pohled na své jednání. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK

Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy.

před 2 hodinami

Fumio Kišida

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva

Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval do Kyjeva, uvedla japonská stanice NHK. Kišida podle ní na Ukrajinu přijel vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. V ukrajinské metropoli se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a podle dřívějšího oznámení japonské diplomacie ho ujistí o další podpoře Tokia a skupiny G7, které Japonsko aktuálně předsedá.

před 2 hodinami

ČEZ

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat

Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dál klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.

Aktualizováno před 2 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ve středu sejde se zástupci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na téma důchodů. ČTK to dnes sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Ministr minulý týden uvedl, že se chce v tomto a příštím týdnu sejít vedle opozice také se zástupci odborů a zaměstnavatelů kvůli novému nastavení valorizací důchodů a úpravě pravidel předčasných penzí. 

před 3 hodinami

Petr Hlubuček

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyloučilo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Hlubuček patří mezi obviněné v kauze Dozimetr, která se týká korupce v pražském dopravním podniku. Proti vyloučení se může odvolat.

před 3 hodinami

Krym, ilustrační fotografie.

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva

Pondělní exploze na poloostrově Krym jsou signálem pro Rusy, že mají oblast opustit, uvedla podle agentury Unian mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková. Ve městě Džankoj na severu Krymu, kde byly v pondělí slyšet exploze, místní úřady zavedly mimořádný stav, informoval server BBC News. Ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko.

před 3 hodinami

Vláda Petra Fialy

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření

Ve vládní koalici je podle CNN Prima Newsshoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu.

Aktualizováno před 3 hodinami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching pozval Putina, aby přijel na návštěvu do Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v letošním roce do Číny. Informovaly o tom dnes ruské agentury. Čínská hlava státu je v ruské metropoli druhým dnem, v pondělí Si jednal se svým ruským protějškem, se kterým se má setkat znovu i dnes. Dopoledne se sešel s premiérem Michailem Mišustinem.

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie zadržela osm lidí ve starém případu vraždy studenta

Elitní jednotka slovenské policie zadržela osm lidí v téměř 18 let starém případu vraždy studenta Daniela Tupého, která v zemi vyvolala protesty veřejnosti proti extremismu. Policie dnes o zátahu informovala na sociální síti, bližší informace k akci neuvedla. V minulosti v kauze před soudem stanulo pět osob, které soud zprostil obžaloby.

Aktualizováno před 3 hodinami

Fiala řekl, jak stát využije enormní zisky z ČEZ

Premiér Petr Fiala (ODS) chce zhruba sto miliard korun odvodů energetické skupiny ČEZ státu využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu. ČTK napsal, že každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z opozičního hnutí ANO označil na sociálních sítích čistý zisk energetické skupiny v souvislosti s vysokými cenami energií za krutý žert. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy