
Armádní technika Severoatlantické aliance je rozmanitá. Americkým ozbrojeným silám může konkurovat jen málokterá nebo vůbec žádná země. Projevy tohoto trendu se snaží dohánět například Francie a Německo, které vytvořily projekt společného evropského tanku (MGCS) s následnou distrubicí po roce 2035. Projektu se chtělo účastnit také Polsko, ale jako tanková velmoc a druhý největší dovozce americké ozbrojené techniky není mezi Francií a Německem příliš vítané. Zájem o zapojení má dalších pět zemí, zejména Paříž však chce počkat až po dokončení návrhů tanku.
Americká armáda se v tiskovém prohlášení na svých oficiálních stránkách pochlubila pomocí svým polským spojencům prostřednictvím tanků Abrams a výcviku jednotek našich severních sousedů. „Síla NATO tkví v jeho jednotě, která nikdy nebyla silnější než dnes,“ nastínil náměstek ministra obrany USA pro akvizice, logistiku a technologii Doug Bush v prohlášení. Kontrakt na tyto tanky Poláci s Američany uzavřeli letos v červenci jen rok po žádosti Polska z července 2021. „Abrams SEPv3 jsou nejschopnější tanky na světě. Technologicky pokročily ve schopnosti přežít, zabíjet, ve spolehlivosti a komunikaci. Mají také prostor pro budoucí vylepšování,“ zní v prohlášení armády USA. První dodávky obrněnců do Polska dorazí okolo ledna 2025 společně s technickou podporou v podobě několika skladů.
Rozšiřování polských ozbrojených sil o těžké zbraně nekončí pouze na druhé straně Atlantiku. Země podepsala podle agentury Reuters smlouvu s Jižní Koreou na tanky a houfnice v celkové hodnotě 5,8 miliard dolarů. V přepočtu má koupě hodnotu téměř 150 miliard korun. „Firma Hyundai Rotem Co. doručí Polsku tanky K2 Black Panther a zbrojařská společnost Hanwha Corp samohybné houfnice K9,“ citovala Reuters Správu programu akvizice obrany (DAPA). Jižní Korea od tohoto obchodu mimo jiné očekává prohloubení vztahů s evropskými zeměmi a upevnění pout v bezpečnostních kapacitách východní Asie a Evropy.
Německá armáda bude největší v Evropě, touží Scholz
Německý kancléř Olaf Scholz podle webu německé vlády řekl, že Bundeswehr má na rok o 100 miliard euro vyšší rozpočet, tedy zhruba 2,5 bilionu korun. „Více než dvě procenta HDP půjdou na obranu,“ informoval kancléř. Odvolal se na ruskou invazi a Ukrajinu, která velkou měrou ohrozila evropskou bezpečnost a bezpečnost Severoatlantické aliance.
Nebezpečí ze strany Kremlu donutilo jednat francouzskou a německou armádu jako jeden celek. Nyní spolupracují na náhradě jejich hlavních bitevních tanků za jednotný „evropský“ tank. Francouzské Leclerc a německé Leopard 2 postupně rozprodávají - zhruba padesátku z nich obdrží také Česká republika.
Do roku 2035 má tedy dojít ke sjednocení páteřního obrněného vojska obou zemí. Tento tank však bude daleko před ostatními. „Cílem je nabídnout obsluze tanků kompletní přehled, včetně automatických situačních analýz s podporou umělé inteligence v reálném čase. Navíc tankisté budou dostávat data od všech těchto obrněných vozidel, která se propojí,“ uvedl jeden z velitelů pozemních sil NATO Jan Erbe pro web společnosti HENSOLDT, která vyrábí moderní vybavení pro armády. Toto vybavení má za cíl právě zajišťování pozic jednotek na bojišti pomocí senzorů a následného sběru dat.
Tzv. hlavní pozemní bojový systém (MGCS) bude podle společnosti Forecast International expandovat také do Itálie. „Původně mělo jít o rozdělení výroby jedna ku jedné na Francii a Německo. Nyní se již hovoří i o italských národních zájmech, kdy Italové chtějí mít suverenitu v jejich regionálních obranných možnostech,“ popisuje společnost na svém webu. Německá společnost KNDS, která z velké části vojenskou techniku zemi poskytuje, očekává náklady v přepočtu okolo 30 miliard korun na tento projekt. Právě Italové by do něj chtěli zasáhnout a na rozhodnutí se bude čekat do konce roku 2022. Nemusí jít o přímé zapojení do projektu MGCS, ale firma hledá další společné projekty s dalšími zeměmi, jak popsal server Forecast Int.
Spolupráce s Poláky není na pořadu dne
Zpravodajský web Armádní noviny upozornil na rozmanitost bojové techniky, která v rámci NATO působí. „Podle německého deníku Die Welt je v evropských zemích NATO 17 různých bojových tanků a 37 různých modelů obrněných vozidel,“ vypočítal web. Tlak údajně přichází hlavně od Francie, podle níž Poláci nakupují příliš amerických zbraní. V globálním měřítku jde o druhé největší příjemce americké výzbroje hned po Saúdské Arábii.
„Varšava by se ráda zúčastnila společného projektu vývoje nového tanku Main Ground Combat System (MGCS), ale Němci a Francouzi by raději realizovali tento projekt sami. Další zbrojní projekty jsou pro Polsko realizovány příliš pomalu,“ citují Armádní noviny Die Welt. Polsko se cítí ohroženo ze strany Ruska především po letošní invazi na Ukrajinu.
Podle francouzského zpravodajského webu Meta Defense by se do projektu chtěly mimo Itálii a Polsko zapojit také Norové a Britové. „Očekáváme, že se do projektu v krátkém časovém horizontu zapojí také jiné evropské země,“ řekl podle Meta Defense prezident zbrojařské společnosti KNDS Franck Haun. Především Paříž však se zapojováním ostatních zemí chce počkat, dokud nebudou plány na tento tank hotové. Rámcově jde zhruba o konec roku 2023. Kromě výše zmíněných čtyř zemí už k dubnu 2022 vyjádřily zájem o zapojení také Švédové a Španělé.
Související

Italové se přiklání k evropské strategii. Ukrajině posílají nebezpečné zbraně

Klauzule o důvěrnosti nepomohla. Leopardy pro Ukrajinu kupuje zbrojovka Rheinmetall
Tanky , Německo , Francie , Polsko , Bundeswehr , Armáda Francie
Aktuálně se děje
před 51 minutami

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 2 hodinami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 3 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera
Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák