Pekarová Adamová odvolila a řekla, co si představuje od prezidenta

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová míní, že budoucí prezident by měl svůj neformální vliv využívat k uklidňování společnosti. Měl by společnost motivovat a v pozitivním slova smyslu jí dodávat odvahu a všechno, co potřebuje. Myslí si, že to ze dvou kandidátů splňuje jenom jeden. ČTK to řekla poté, co dnes odevzdala svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb. Uvedla, že doufá v uklidnění situace po volbách.

"Poslední dny ta atmosféra byla už příliš bojovná. I když nám přímá volba všem umožňuje se na ní podílet, a je to určitě dobře, že tuto možnost máme, tak zároveň musíme umět mít respekt a toleranci vůči druhým názorům. A to je někdy pro některé trochu obtížnější, než by mělo," řekla Pekarová Adamová.

Předsedkyně dolní komory Parlamentu, která dlouhodobě kritizuje kandidáta za hnutí ANO Andreje Babiše, uvedla, že výběr pro ni "vůbec nebyl náročný". V bývalém vysoce postaveném vojákovi Petru Pavlovi podle svého dřívějšího vyjádření vidí naději, že zvítězí nepopulistický, slušný a důstojný kandidát.

Předpokládá, že volební účast bude stejně vysoká jako v úvodním kole, kdy dosáhla 68,24 procenta, tedy 5,6 milionu voličů, což bylo zhruba o 447.000 lidí více než v úvodním kole v roce 2018. "Lidé vnímají volbu jako důležitou. Myslím, že tím těch čtrnáct dní opravdu žili," podotkla.

Voliči, kteří po vyhlášení výsledků budou mít pocit, že prohráli, to podle Pekarové nemají brát jako nějaké fatální zklamání. "Je to běžná věc, že rozhoduje většina, a všichni musíme respektovat výsledek voleb. Žijeme tady společně a mělo by nám jít všem o to, abychom spolu žili dobře," konstatovala.

Související

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová jednala v Salcburku. S kolegy řešila i hybridní hrozby

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Salcburku zúčastnila dvoudenního pracovního jednání tzv. Slavkovského formátu. Ten byl letos rozšířen ještě o zákonodárce z Chorvatska, Itálie a Slovinska. Hlavními tématy jednání byla politika rozšiřování EU o země západního Balkánu, koordinace přeshraniční meziparlamentní spolupráce a aktuální problematika hybridních hrozeb. 

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová prezidentské volby 2023 Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy