Policie zintenzivní po konci kontrol na hranicích se Slovenskem společné hlídky

Policie zintenzivní po nedávném oficiálním konci stálých kontrol na hranicích se Slovenskem společné česko-slovenské hlídky v pohraničí. Fungovaly už v minulosti. Hlídky, v nichž bude vždy jeden český a jeden slovenský policista, se budou v České republice i na Slovensku věnovat běžnému výkonu služby. V pohraničí budou působit nejméně do konce března. 

Novinářům to dnes na bývalém hraničním přechodě ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku řekli náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš a náměstek ředitele Krajského ředitelství policejního sboru v Trenčíně Ľubomír Vavruš.

Dohoda o společných hlídkách podle Varyše pochází z roku 2005, policie je obnovila loni v červnu. Nyní budou ve Zlínském a Trenčínském kraji častější. "Chceme vyslat jasný signál a vzkaz jak veřejnosti, tak i samosprávě o tom, že policejní přítomnost tady bude zvýšená. Četnost hlídek bude navýšena. To znamená, tady se jedná o subjektivní pocit bezpečí. Je to běžný výkon služby, to znamená v případě, že policisté zjistí nějaké protiprávní jednání, tak určitě zakročí," řekl Varyš.

Velitelem hlídky na českém území bude český policista, na slovenské straně slovenský. Zákonnost se podle Varyše dodržuje podle území, na kterém hlídka slouží. Společné hlídky budou v pohraničí působit nejméně do konce března. "Potom se to bude vyhodnocovat. Zejména s ohledem na nelegální migraci a plus případně nějaké další problémy se rozhodne o jejich prodloužení, případně omezení," uvedl Varyš.

V minulosti policie společné česko-slovenské hlídky nasazovala především na kulturní, společenské a sportovní akce v příhraničí, na které dorazil zvýšený počet návštěvníků z obou stran hranice. Podle Vavruše se hlídky pohybovaly také na zelené hranici a v příhraničních obcích. "Používaní jsou policisté z obvodních oddělení v příhraničních oblastech. Nemyslím si, že by to byl (na policisty) nějaký větší nápor," řekl Vavruš. Spolupráce s českými kolegy podle něj funguje na vysoké úrovni.

V souvislosti s nelegální migrací budou policisté ze Zlínského kraje na hranicích se Slovenskem pokračovat v namátkové kontrole vozidel. Společné česko-slovenské hlídky jsou tedy podle Varyše navíc, na české straně se do nich mohou postupně zapojit desítky policistů. "Naše ambice je, aby se hlídky jednou týdně nepravidelně potkávaly a sloužily spolu v každém okrese v příhraničí," doplnil Varyš.

Žádného nelegálního migranta policisté ve Zlínském nezajistili od 9. prosince. Také převaděče zadrželi policisté v kraji naposledy v první polovině prosince. Policie v kraji loni zaznamenala 6196 případů nelegálního překročení státní hranice se Slovenskem, nejčastěji ze strany Syřanů. O rok dříve byl záchyt migrantů v regionu nulový. Ve 37 případech se policii loni v regionu podařilo prokázat spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dálnici D8 uzavřela nehoda na sedmém kilometru ve směru na Prahu

Dálnice D8 je na sedmém kilometru ve směru na Prahu uzavřena kvůli nehodě, uzavřený je i nájezd u exitu 9. Dva muže, kteří vystoupili z odstaveného auta, srazilo osobní auto. Jeden je vážně zraněn, resuscitují ho, na místo letí záchranářský vrtulník, řekla ČTK policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Více souvisejících

Policie ČR Slovensko

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 44 minutami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Biden poprvé vetoval zákon. Šlo o republikánský návrh k penzijním fondům

Joe Biden dnes poprvé ve funkci amerického prezidenta vetoval zákon. Republikánský návrh měl správcům penzijních fondů zamezit v rozhodování o investicích na základě faktorů, jako je klimatická změna, vysvětluje agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy