Vláda přežila. Ve Sněmovně bylo dusno, budou padat trestní oznámení?

Praha - Sněmovna dnes rozhodovala o osudu Sobotkovy vlády, hlasování o nedůvěře minulý týden iniciovala opozice. Pro návrh se vyjádřilo jen 47 poslanců. Kabinet podpořilo 105 poslanců a 32 se hlasování zdrželo. Vláda tak hlasování přežila.

Očekává se, že vláda Bohuslava Sobotky by měla úterní hlasování přežít. Aby byla vládě vyslovena nedůvěra, muselo by pro návrh zvednout ruku 101 poslanců. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL má ale ve Sněmovně pohodlnou většinu 111 hlasů.

Hlasování vyvolaly opoziční strany ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit kvůli údajnému střetu zájmů místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO) v otázce daňového zvýhodnění biopaliv. Opozice tvrdí, že ministr financí Andrej Babiš hlasoval v rozporu s doporučením svého úřadu, aby podpořil zájmy své firmy, která je producentem daňově zvýhodněných biopaliv. Proti ukončení podpory biopaliv hlasovala nakonec i většina poslanců hnutí ANO.

Tomio Okamura a Radim Fiala, poslanci z uskupení Svoboda a přímá demokracie, nebudou hlasovat. "Nepodpořím divadlo takzvané opozice, nepodpořím ani vládu. Svůj politický postoj vyjádřím tím, že odejdu z hlasování, podobně jako divák odchází z divadla během frašky," řekl Fiala. Podle Okamury hlasování o nedůvěře připomíná výkřiky, kdy zloděj křičí "chyťte zloděje".

Úsvit zatím garantoval jen sedm hlasů proti vládě. Za jeden z důvodů odporu proti vládě dnes Úsvit označil obrovský střet zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Právě kvůli střetu zájmů šéfa ANO při podpoře biopaliv opozice dnešní mimořádnou schůzi svolala. Při hlasování o biopalivech minulý týden vládní hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nepodpořilo ukončení jejich daňového zvýhodnění. Podle opozice tím šla vláda na ruku Babišovi, který je majitelem skupiny Agrofert, jež se na výrobě biopaliv výrazně podílí.

"Vadí nám Sobotkova vláda," zuří Fiala

Jako první během schůze vystoupil za navrhovatele Petr Fiala, předseda ODS. Vyjmenoval spoustu důvodů, proč ODS vadí, podle Fialových slov "socialisticko-manažerská" vláda Bohuslava Sobotky. To podle něj není důvodem, proč ODS usilovala o hlasování o vyslovení nedůvěře vládě. Důvodem je podle Fialy permanentní střet zájmu ministra financí Babiše.

"Se Sobotkou vládou, kterou nazývám socialisticko-manažerskou, jsme nespokojeni od prvního dne. To ale není důvod, proč jsme vyvolali hlasování," řekl předseda ODS Petr Fiala. 

Bohužel dnešní debata ve snemovne nic pozitivního pro tento stát nepřinese. Začíná se to zvrhavat v nedustojne divadlo.

— Marian Jurečka (@MJureka) 26. květen 2015

"Důvod, proč jsme dnes tady je jediný. Je jím střet zájmů vicepremiéra vlády, ministra financí a majitele holdingu Agrofert v jedné osobě. Už nejde o permanentní střet zájmů, kterého jsme svědky od chvíle, kdy tato vláda vznikla. Teď už je to zneužití moci ve prospěch jedné skupiny, jedné firmy a jednoho muže. Předseda hnutí ANO využívá politickou moc k tomu, aby získal ekonomické výhody pro Agrofert. Všimli si toho už i zástupci ostatních vládních stran a poměrně otevřeně o tom mluvili. My jsme ale jediní, kdo nestrká hlavu do písku a je připraven s tím něco dělat," uvedl dále Fiala a dodal: "Jak je možné, že se firmě Agrofert tak mimořádně daří ve chvíli, kdy se její majitel přestal věnovat jejímu řízení a věnuje se svému působení ve vládě?"

//

Andrej tvrdí, že Agrofert v roce 2014 nedostal žádné investiční pobídky. Neříká pravdu. Dostal. Za 1,5 miliardy.

Posted by Petr Fiala on 26. květen 2015

"Vážený pane Fialo prostřednictvím předsedajícího, dvě věci. Vy jste nikdy nemohl dobře hrát divadlo. To za prvé. A za druhé, politik je od toho, má-li myšlenky - vy máte myšlenky - já jsem je zatím přes tuhle rampu nepochopil. A k politice patří umění sdělit svoje myšlenky, a to vy bohužel neděláte. Vy tu šumlujete půl hodiny a nikdo nic neví. Takže nezlobte se, k politice patří to, že to přenesu těm voličům, vysvětlím jim to. A potom volby ukážou, jestli vás lidi pochopili. Myslím si, že vás moc nepochopili. Možná, že to bylo kvůli té špatné sdělnosti nebo talentu," podotkl poslanec ČSSD Vítězslav Jandák.

Kalousek si nebral servítky

Miroslav Kalousek si s Babišem vůbec nebral servítky: "Ministr financí hlasoval v rozporu s odborným stanoviskem svého úřadu ve prospěch své soukromé firmy a pak o stanovisku ministerstva financí veřejně lhal na tiskové konferenci," připomněl hlasování o biopalivech. Babiš se zdržel hlasování a tvrdil, že ministerstvo financí mělo k návrhu ukončit podporu biopaliv neutrální stanovisko. Členové rozpočtového výboru mají informaci, že stanovisko ministerstva bylo souhlasné.

//

Tak nám začaly rituální tance Kalouska a spol. na tenkém ledě. Když už to musím poslouchat, tak aspoň ohodnotím...

Posted by Martin Komárek on 26. květen 2015

"V této Poslanecké sněmovně podle mého přesvědčení žádná jiná rozumná alternativa není," prohlásil premiér Bohuslav Sobotka. Připomenul, že současná vláda vzešla z výsledků voleb a ve Sněmovně má většinu 111 hlasů. Premiér také uvedl, že nedůvěru lze vyjádřit vládě, jež se potýká ze závažným skandálem, který není schopna řešit a který ohrožuje její fungování. "Naše vláda žádné takové skandály neměla," zdůraznil Sobotka.

"Vyjádření nedůvěry vládě se navrhuje, pokud má nějaký závažný politický skandál, který není schopna řešit. Naše vláda takový skandál neměla," řekl Sobotka a vysloužil si hlasitý smích od poslanců TOP 09, ODS a hnutí Úsvit. Sobotka ale vyjádřil přesvědčení, že vláda hlasování přežije a bude moci dál pracovat.

Vystoupili i předsedové dalších poslaneckých stran. Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že komunisté nebudou hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. Vládní sliby se podle něj mění na spory uvnitř koalice. Filip vyčetl vládě spoustu nesplněných slibů - nezavedení majetkových přiznaní, nerevidování církevních restitucí nebo schválení podle Filipa špatného zákona o státní službě. Karel Schwarzenberg (TOP 09) zase apeloval na tradiční hodnoty sociální demokracie, které prý ČSSD zrazuje tím, že podporuje velkopodnikatele, který okrádá stát.

Po výstupech začaly rozpravy

Poté začala obecná rozprava. Tu odstartoval ve velkém stylu poslanec ANO Josef Hájek. Tvrdil, že Kalousek byl při jednání o podpoře biopaliv opilý: "Kalousek byl minule pod parou tak, že se přestal ovládat. Byl jste hulvát čtvrté cenové skupiny," peskoval největšího kritika Andreje Babiše poslanec Hájek.

Premiér rovněž zopakoval, že podpora biopaliv byla schválena za pravicových vlád a že současná vláda na ní nezměnila vůbec nic. "Tohle je jenom záminka, tohle je pokrytecká hra. Vám ve skutečnosti vadí, že vláda plní svůj program," uvedl Sobotka na adresu pravice.

//

Přátelé, sympatizanti,jsem nucen sedět ve Sněmovně a poslouchat ty kecy, které se vedou před hlasováním o vyslovení ned...

Posted by JUDr PhDr Zdeněk Ondráček, Ph.D. on 26. květen 2015

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura poté poznamenal, že premiérovo vystoupení bylo v duchu přísloví "já o voze, ty o koze". Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak dodal, že důvodem pro hlasování o nedůvěře vládě nebylo daňové zvýhodnění biopaliv, ale to, že z jejího pokračování bude těžit firma Agrofert.

Chvojka pobavil sál

Pobavení v sálu zatím vzbudil sociální demokrat Jan Chvojka, jenž omylem kritizoval vládní poslankyni Janu Lorencovou (ANO). Z jeho řeči vyplynulo, že Lorencovou kvůli jejímu kritickému projevu zařadil k hnutí Úsvit, který vzhledem k jeho rozkladu přirovnal k Věcem veřejným v minulém volebním období a označil za "žertovný přílepek" TOP 09 a ODS, které spolu s Úsvitem mimořádnou schůzi podnítily. "Pokračujete ve stejném hnusu, který tady předváděly Věci veřejné," reagoval Chvojka na projev Lorencové a rozesmál část sálu.

Následně se poslankyni omluvil a podle jedné z hlášek z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje prohlásil, že se jednalo o nedopatření, které se stává nejvýše jednou za deset let. Chvojka přiznal, že když Lorencová říkala, že je "všechno špatně", domníval se, že patří k Úsvitu.

Místopředseda ODS Martin Novotný k tomu v souladu s teorií psychoanalytika Sigmunda Freuda podotkl, že se Chvojka ve srovnání hnutí ANO a Věcí veřejných vlastně nezmýlil.

Bohužel celá dnešní debata ukazuje v plné nahotě úroveň naší politické scény, nešlo by to s noblesou?

— Marian Jurečka (@MJureka) 26. květen 2015

Babiš opakuje, že to byly pravicové vlády, kdo rozhodl o dotacích pro biopaliva. Tvrdí, že jako výrobce nemá z dotací na biopaliva ani korunu. Dotace si prý vymyslela Evropská unie a pokud by ČR neplnila direktivy, byla by penalizovaná.

Ministr financí tvrdí, že výběr daní se zlepšil. Vyjmenovává lidi, kteří údajně s Kalouskem mohli za nevýhodné smlouvy a zadlužení státu. O hlavním viníkovi má ale jasno: "Kalousek nás zadlužil o 670 miliard! Kradl tu 20 let, má v tom už tradici." Poté několik minut předčítal z knihy Nadačního fondu proti korupci "Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her".

"Bionafta je u pumpy o čtyři koruny levnější, ale když tam nebude dotace, tak bude o osm korun dražší a pan Babiš ji prostě neprodá," řekl Kalousek a odmítl, že by opozice nechala vládu v klidu pracovat, jak si přál Babiš. "Nenecháme vás v klidu krást," vzkázal Kalousek.

Všechny dotace, které Agrofert získal, jsou podle Babiše z EU a žádosti byly podány v roce 2013. Miroslava Němcová (ODS) se jej totiž předtím zeptala, zda si myslí, že by jeho společnosti byly tak úspěšné, kdyby neměli dotace. Její stranický kolega Petr Fiala přinesl jednu ze žádostí o dotace, ze které je patrné, že byla podána a schválena v roce 2014.

Babiš opustil sál

Andrej Babiš po svém proslovu a reakcích na faktické poznámky opustil sál. Na svém místě nesedí ani předseda vlády Sobotka nebo předseda lidovců Bělobrádek. Rozprava však pokračuje.

Poslanec Laudát (TOP 09) nebyl spokojen, že v sále není přítomen premiér Sobotka. Dal procedurální návrh, aby byla schůze přerušena, dokud se premiér nevrátí do sálu. Než o návrhu dal místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip hlasovat, Sobotka se rychle vrátil na své místo. Laudát svůj návrh stáhl a přednáší svůj projev.

Poslanec Laudát si rýpnul do ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Dienstbiera: "Máte ve vládě ministra, kterému se přezdívá ´bez práce´. Musím se ho zastat, jeho vzbouřená agentura je důkazem, že něco dělá. Minimálně problémy."

Miroslava Němcová během půlhodinového projevu vyjmenovává důvody, proč by vláda neměla dál pokračovat. Vadí ji i špatná zahraniční politika, Babišův nátlak na média či právě střet zájmů.

Do rozpravy je přihlášeno ještě 17 poslanců. Vedení schůze převzala místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO).

Miroslav Kalousek ve faktické poznámce připomněl, že Andrej Babiš ve svém projevu řekl, že v roce 2012 po něm byl žádán úplatek ve výši 1 milion euro. "Nechápu, proč si to nechal pro sebe a neoznámil to orgánům činným v trestním řízení. Do konce týdne podávám trestí oznámení na neznámého pachatele!". Oznámil místopředseda TOP 09. Podpořila jej i Miroslava Němcová z ODS. Babiš v sále přítomen není. Během Kalouskova vystoupení se ale vrátila část členů vlády v čele se Sobotkou a Bělobrádkem.

Debata o tom, kdo je lhář. Poslanec Jiří Koubek (TOP 09) označil čelní představitele hnutí ANO, konkrétně ministra financí Babiše a předsedu poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka, za lháře, protože se veřejně zavázali hlasovat pro ukončení podpory biopaliv. Své stranické šéfy brání poslanci Volný a Komárek. Na Koubkovu obranu zase vystupuje Kalousek. Člen rozpočtového výboru Karel Fiedler (Úsvit) vystoupil na podporu poslance Koubka. Vrcholní představitelé hnutí ANO se podle něj také zavázali hlasovat pro ukončení podpory biopaliv, což nesplnili.

Poslankyně Úsvitu Jana Hnyková vyčetla Babišovi, že ho absolutně nezajímá život obyčejných lidí. Premiéra Sobotku požádala, kdyby se podle návrhu předsedy ODS Fialy, rozhodl Babiše přesunout na jiný resort, aby to nebylo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Další poslanci postupně využívají prostor a vysvětlují jak a proč budou hlasovat. Své důvody, proč vládu nepodpoří, řekla třeba poslanci Úsvitu Olga Zubová a Marek Černoch nebo poslanci ODS Simeon Karamazov a Vladislav Vilímec. Miroslav Grebeníček (KSČM) se hlasování zdrží.

Hlasuje se tak, že vyvolaný poslanec se postaví a řekne, zda je pro návrh nebo proti návrhu. Náhodný los určil jako prvního poslance Jiřího Zemánka (ČSSD).

Andrej Babiš se podle očekávání vyjádřil proti návrhu vyslovit vládě nedůvěru

Miroslav Kalousek se pochopitelně vyjádřil pro návrh vyslovit kabinetu nedůvěru. Hlasování probíhá přesně podle očekávání, koaliční poslanci podporují další vládnutí kabinetu Bohuslava Sobotky, poslanci ODS, TOP 09 a Úsvitu si přejí konec Sobotkovy vlády, komunisté se hlasování zdržují.

Hlasování se blíží ke konci, je jasné, že vláda Bohuslava Sobotky úterní pokus o svržení přežije. Sobotka se s předsedou KDU-ČSL Bělobrátkem usmívají. Andrej Babiš udržuje vážný výraz.

HLASOVÁNÍ SKONČILO, ověřovatelky si vyžádali přerušení schůze na 15 minut

Související

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

Více souvisejících

Vláda ČR Poslanecká sněmovna ODS

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

před 1 hodinou

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

před 2 hodinami

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

před 2 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 3 hodinami

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 5 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti

Bezpečnostní experti se pro EuroZprávy.cz shodli na tom, že si Kreml z různých důvodů nemůže dovolit použít na Ukrajině jaderné zbraně. Změnou jaderné doktríny se ale ruské vedení jednoznačně snaží o zastrašení Spojených států a NATO.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy