Konec přehlasování ČR v EU? Sobotka dostal zajímavou radu

Praha/Brusel - Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach dnes předal premiéru Sobotkovi návod, jak lze "zajistit, aby ČR nebyla napříště přehlasovaná v Radě ministrů EU." Stalo se tak při osobním setkání v Poslanecké sněmovně.

Česká republika se tak může podle Macha příště vyhnout kvótám, které vláda i veřejnost jednoznačně odmítá. Jde o způsob hlasování – na základě Lisabonské smlouvy platí nová pravidla, podle kterých na přehlasování stačí 55 % států reprezentujících 65 % populace. To Německu a jeho spojencům snadno umožnilo přehlasovat malé středoevropské státy.

"V Lisabonské smlouvě ovšem zůstala klauzule, podle které, ačkoliv už platí nová pravidla pro hlasování, si může členský stát až do konce března 2017 vyžádat hlasování „postaru" (článek 3 Protokolu č. 36). Podle tohoto starého způsobu hlasování je hlas České republiky větší a hlas Německa menší, takže ČR bude moci návrh na zavedení trvalého mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl zablokovat," upozorňují Svobodní.

Petr Mach dnes proto předsedu vlády vyzval, aby toho ČR příště využila. Stačí, aby český ministr na zasedání Rady požádal o hlasování postaru s odkazem na článek 3 Protokolu č. 36, který je součástí primárního práva EU. Pak bude snadnější najít spojence k zablokování návrhu Komise.

"Znovu dnes také premiéra vyzval, aby prostřednictvím vlády a jménem ČR podal k Tribunálu Soudního dvora EU žalobu na neplatnost právního aktu Rady EU, jímž došlo k přijetí povinné relokace uprchlíků, z důvodu zneužití pravomoci dle čl. 263 SFEU," podotýkají Svobodní na webu.

„Jsem přesvědčen, že právní akt Rady EU je rozporný se zásadami subsidiarity a proporcionality, kterými jsou unijní orgány vázány (čl. 5, odst. 3, odst. 4 SEU). Unie může vykonávat svou pravomoc jen takovým způsobem a jen do té míry, jak je to nezbytné k dosažení potřebného cíle (zásada proporcionality). Unií vytyčeného cíle lze však nepochybně dosáhnout jiným, méně invazivním způsobem, např. finanční pomocí," sdělil P. Mach předsedovi vlády s tím, že taková žaloba musí být podána do dvou měsíců od přijetí rozhodnutí Radou.

Související

Více souvisejících

Petr Mach Bohuslav Sobotka EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy