Byl to chabrus. Volební podvod poznaly Čechy už za Rakouska-Uherska

Zemské volby v Čechách z roku 1872 se vepsaly do dějin jako tzv. chabrusové. Měly je charakterizovat četné podvody, které však v té době byly poměrně běžnou praxí. Volby proběhly podle kuriového systému a měly vybrat poslance Českého zemského sněmu.

Český zemský sněm byl za Rakouska-Uherska zákonodárným sborem zemské samosprávy. Do sněmu se volilo podle pravidel stanovených v roce 1861 tzv. kuriovým systémem. Jednotlivé kurie rozdělily voličstvo do skupin podle jejich majetku. Inkriminované "chabrusové" volby se konaly 18., 20. a 22. dubna 1872. Význam slova chabrus je spojován s pojmy kupčení a kšeft.

Volilo se celkem 236 poslanců. Volila kurie velkostatkářská, kurie obchodních a živnostenských komor, kurie měst a kurie venkovských obcí. Z voleb vzešla vítězně Strana ústavověrného velkostatku, která hájila centralistické řízení státu a reprezentovala provídeňsky orientovanou šlechtu a velké pozemkové vlastníky. Jejímu vítězství napomohly také machinace odpůrců českých státoprávních požadavků. 

Volby byly divokou událostí tehdejší doby

Volební klání bylo sice občanskou událostí, ale v praxi je zpravidla provázel chaos a sporné výklady volebních zákonů, stejně jako podvody a nátlak ze strany úřadů, politických stran, ale i voličů. Výjimkou nebyly ani fyzické potyčky, když měl někdo zájem na tom, aby se daný jedinec voleb neúčastnil. 

V kurii venkovských obcí a v kurii měst byly síly mezi českým federalistickým a německým centralistickým táborem relativně vyrovnané. Důležitý tak byl výsledek velkostatkářské kurie, která volila 70 zástupců. V rámci ní existovaly dva velké politické proudy: Strana konzervativního velkostatku (navázaná na Staročechy) a Strana ústavověrného velkostatku (centristické tendence). Vláda ve Vídni si samozřejmě přála vítěství druhé zmiňované strany. 

Výhru zajistilo přerozdělování statků i pozvánky na lov

Její vítězství tak měl mimo jiné zajistit i volební nátlak. Ten zpravidla vypadal tak, že, že místodržitel či přímo člen panovnického rodu, nejčastěji císařův bratr Karel Ludvík, vybraným šlechtickým předákům, jejichž strana měla v zájmu blaha prohrát volby, sdělil císařovo přání, jak volit, případně nejít k volbám vůbec. Kromě tohoto nástroje se také využívalo pozvánek na lovy v královských revírech v den voleb. 

Velkostatkářské strany se tak měly kde učit. Rychle pochopily, že zárukou volebního vítězství je pojistit se hlasy, které jsou v této kurii navázány na konkrétní velkostatky a jejich majitele, kdy majitel jednoho či více velkostatků disponoval jedním volebním hlasem. Aby se vliv té které strany znásobil, před volbami začalo docházet k množství fiktivních převodů velkostatků, kdy vlastníci své statky převáděli na své méně majetné příbuzné či známé.

Pokud však jedna strana prohrála, neznamenalo to pro ni jen politickou prohru, ale zejména finanční. Právě volby z roku 1872 prosluly zruinováním některých velkostatkářů. Na mizinu tak přišel například Jan S. Skrejšovský nebo Jan Palacký. 

Pro účely převodů velkostatků vznikla v Praze kancelář Credit Forcier für das Königreich Böhmen, podpořená vídeňským kapitálem. Podobně tomu bylo u české strany, kde obchody probíhaly prostřednictvím Živnostenské banky. Kromě tohoto mechanismu často docházelo i k manipulaci se seznamy voličů (neexistoval žádný registr voličstva). 

Vyhrožovaly i úřady, strany uplácely voliče

Místodržitelství v Praze, které na volby dohlíželo, nereagovalo dostatečně na stížnosti na machinace, které podávali konzervativní čeští velkostatkáři. Ti se kvůli tomu těsně před volbami ve velkostatkářské kurii 22. dubna rozhodli voleb neúčastnit a zvolena byla Strana ústavověrného velkostatku. Za rozhodnutím neúčastnit se voleb stála zejména osoba Františka Palackého. Česká reprezentace tak byla v důsledku vyšachována z rozhodujícího vlivu na sněmu. 

Podvody bylo možné zaznamenat i v ostatních kuriích. Politické úřady běžně napomáhaly zvolení určeného vládního kandidáta z řad státních úředníků. Svým úředníkům úřady doporučovaly, koho mají volit. Zastrašovaly ale i ostatní voliče na venkově, bylo tomu tak například  v roce 1867, kdy vyhrožovaly znovuobnovením roboty a odvodu desátků. I politické strany se aktivně zapojily do "volební kampaně". Jeden z hlavních kandidátů v těchto volbách Jan Stanislav Skrejšovský (skoupil také několik velkostatků ve prospěch staročechů) objížděl voliče s množstvím pruských tolarů a kupoval si jejich přízeň. 

Situace mezi velkostatkáři se následně zhruba od 80. let výrazně zklidnila, vláda přestala do jejich volebních klání otevřeně zasahovat. To mělo v Čechách za důsledek, že v letech 1883 - 1901 na českém sněmu vládla konzervativní česká šlechta.

Související

Moldavsko

Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska

Moldavské prezidentské volby se ocitly pod tlakem zahraničního vměšování. Podle úřadů a poradce moldavské prezidentky pro národní bezpečnost došlo k "rozsáhlým zásahům" ze strany Ruska, které mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola voleb. Tento vývoj vyvolává obavy, protože boj o prezidentské křeslo je vyhrocený, a probíhá v atmosféře geopolitického napětí.

Více souvisejících

Volby historie podvod Rakousko-Uhersko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy