Alexandra Udženija: Koho letos volit a proč

"„Opravdu nevím, komu to hodím.“ Takto začíná nejedna politická debata mezi lidmi. Vnímám celospolečenskou náladu, že věřit dnes ve veřejném prostoru lze máločemu a málokomu. Jenže podporovat různá populistická či pirátská hnutí nebo nová uskupení je jako vypít flašku slivovice, když se vám třeba nedaří a potřebujete iluzi úniku a odpočinku. Druhý den vám bude ještě hůř a vašemu stavu (a společnosti) to rozhodně neprospěje. Falešní proroci často reprezentují to nejhorší, co buď zbylo po minulém režimu, anebo to nejhorší, co se vydává za převratné změny všeho druhu. Tento fenomén se opakuje napříč celou historií lidstva," píše v komentáři pro EuroZprávy.cz první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Reálné prohřešky, které se udály v minulosti, a byly mediálně (někdy až s fantastickou konspirační poetikou) připisovány hlavně ODS, jsou jen slabým odvarem toho, co je možné dnes za vlády socialistů a oligarchy, který vlastní nemalou část mediálního prostoru. Jestli se dříve někdy mluvilo o střetu zájmů a politické korupci, tak dnes už je možné téměř vše.

Jsem přesvědčena, že vybírat a hodnotit strany bychom měli podle programu, jejich aktuálních představitelů, míry demokratičnosti, až poté podle mediálních pocitů.

Tradiční strany vs. nová hnutí

Každý rok vidím, jak se rojí nové strany a kopírují či komolí zejména dlouhodobý pravicový program nejvýznamnější tradiční strany. Výsledek? Další nespokojenost voličů se stavem, protože nové subjekty absolutně postrádají elementární zkušenosti s fungováním státu a politiky a často hájí pouze úzké osobní a krátkodobé zájmy majitelů hnutí či zakladatelů. A pak taky většinou zmizí. Než se jejich „profíci“ zorientují, tak nasekají spoustu chyb, které odnesou v první řadě občané.  Jako příklad se stačí podívat na vládu na Magistrátu hl. m. Prahy, jejíž složení téměř kopíruje celostátní vládu.

Atmosférou strachu a poštváváním jednotlivých skupin obyvatel proti sobě jsme se za poslední čtyři roky posunuli do míst, o kterých se často nesnilo ani vůdcům v komunistických diktaturách. Důsledky teprve všichni pocítíme. Náprava společenské nálady bude opět dlouhá, nelehká a zvládnout ji může pouze strana, pro kterou je svoboda jednotlivce jednou z hlavních hodnot.

Stát a občan

Víte, že slovo despocie bylo už od Antiky používané v přeneseném smyslu jako vláda rodiny, rodinné firmy? Vláda hospodáře nad poddanými. Vláda majitele nad firmou (státem).

My se teď nacházíme v období ekonomického růstu, kdy ekonomika dobře funguje a peníze jsou. Ale místo toho, aby se investovalo, tak se pouze nekoncepčně rozdává. Místo toho, aby se podnikatelé mezi sebou bavili o svých plánech, o jejich realizaci a přínosech pro všechny, tak mají plnou hlavu byrokratických procedur, které žádnou hodnotu nikomu nepřináší. Byrokracie se stala sama sobě hodnotou a smyslem, ostatní pouze zpomaluje a otravuje. Pokud by se do čela takové byrokracie měl navíc postavit despotický hospodář společně třeba s komunisty, pak ochraňuj nás pánbůh.

Jediné řešení je antibyrokratická revoluce. Je nezbytně nutné zrušit desítky nesmyslných zákonů a požadavků, provést audit celé státní správy a prostřednictvím slučování agend, elektronizace a masivních investic do infrastruktury zajistit vysokou kvalitu služeb, kterou lidé očekávají a stát by ji měl poskytovat. V dopravě, na úřadech, na školách a univerzitách, ve zdravotnictví, v podnikání, zaměstnání a v běžném životě.

Naši zemi v mezinárodních žebříčcích netáhnou činy vlády, ale my všichni svou prací, kreativitou, osobní disciplínou a svobodou tvořit. Chtějme svobodný stát, kde si každý může plnit své sny.

Důvěra

Také si myslíte, že každý z vašeho okolí je podezřelý a potenciální podvodník?

Já tento pohled na svět odmítám sdílet a jestli je něčeho nedostatek při pohledu na dnešní vládu, tak je to důvěry v lidi. Neustále něco kontrolují, říkají nám, jak máme žít, co smíme a nesmíme, každý je podezřelý a vůbec...kde jste na to auto vzali?

Potřebujeme důvěryhodnou politickou reprezentaci, která bude vždy hájit osobní svobody a nebude se bát důvěřovat svému národu. My lidem věříme, věříme svým rodinám a svým přátelům. Věříme, že valná většina podnikatelů je poctivá a platí daně. Věříme, že víme lépe než stát, jak žít svůj život.

Ano, dát letos hlas „tradiční straně“ vyžaduje důvěru. Stejnou důvěru, kterou my vkládáme do každého z vás. Důvěra může fungovat, pouze pokud je vzájemná. Svět se mění, ale pravicové vidění světa zůstává. Nenaskakujme bezhlavě na nové ideologie. S rozumem a konzervativním přístupem postupně vylepšujme, co funguje, a co nefunguje, změňme.

Začněme novou éru pravice sjednocením všech stejně smýšlejících.

Tak už víte koho volit a proč?

Související

Alexandra Udženija

Udženija odstoupí z funkce starostky Prahy 2, nejpozději v červnu

Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) nejpozději v červnu odstoupí z funkce v čele městské části. Důvodem je, že se letos v únoru stala náměstkyní primátora hlavního města. Udženija to oznámila na dnešním jednání zastupitelů Prahy 2. Ti dnes rovněž rozhodli, že s účinností od 7. března až do své rezignace bude ve funkci starostky jako tzv. neuvolněná, tedy nebude jejím hlavním zaměstnáním. Starostkou se Udženija stala poprvé na konci roku 2021.

Více souvisejících

Aleksandra Udženija ODS

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy