ŘÍJEN 1918: První republika byla obklopena nepřáteli

Praha - Československo ze všech stran obklopovaly státy, s nimiž měla první republika spory, nebo se kterými potenciální konflikt hrozil. Česko si 28. října připomene vznik samostatné Československé republiky.

"Československo se nacházelo ve zvláštním geograficko-politickém prostoru. Bylo skoro ze všech stran obklopeno státy, s kterými mělo, nebo do budoucna hrozily konflikty," řekl agentuře Mediafax politolog Petr Just.

S Německem a Rakouskem to byly spory o Sudety a snaha o navrácení poměrů před první světovou válku. S Poláky panovaly spory o Slezsko, Těšínsko a sporná území na Slovensku. A Maďarsko se snažilo o získání slovenského území s maďarským obyvatelstvem a posunutí maďarských hranic více na sever. To nakonec vyvrcholilo v roce 1919 v invazi maďarské armády na jižní Slovensko.

"Malá dohoda, kterou ČSR stvrdilo vojenskou spolupráci právě s Rumunskem a Jugoslávií vznikla kvůli obavám z revizionistických snah Maďarska," řekl Just. Všechny tři státy totiž po první světové válce získaly území bývalého Uherska, které si nárokovalo i Maďarsko, jako nástupnický stát. "Malá dohoda tak spojila tyto státy hlavně kvůli případné vojenské akci proti Maďarům," sdělil politolog.

Spolupráce s Francií byla podle Justa výhodná oboustranně. Francie se snažila o obklíčení odvěkého nepřítele Německa, což si jistila spoluprací s ČSR a Polskem. A také o postavení hráze, která by bránila pronikání bolševismu do Evropy. ČSR zase potřebovala vybudovat své ozbrojené složky, organizaci důstojnického sboru nebo pomoci při strategickém plánování. "Francouzští generálové dokonce sloužili během prvních let republiky v Československé armádě," uvedl politolog.

Vztahy se SSSR už nebyly tak pevné. Zde čeští diplomaté volili opatrnější přístup. Užší vazby navázalo Československo se Sovětským svazem až poté, co SSSR získal mezinárodní uznání. "Přesto se na východ vzhlíželo s obavami a vetší význam se přikládal spolupráci s Francií," dodal Just.

Související

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

Více souvisejících

historie Československo

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

včera

včera

Petr Fiala s Donaldem Tuskem Prohlédněte si galerii

Česko a Polsko v Praze uzavřely několik dohod. Začne stavba klíčové dálnice

V Praze ve středu proběhly 9. česko-polské mezivládní konzultace. Vlády obou zemí v čele s Petrem Fialou a Donaldem Tuskem jednaly ve Strakově akademii a v Lichtenštejnském paláci o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, výstavbě dopravní infrastruktury, nelegální migraci, povodňové ochraně či další podpoře Ukrajiny. Ministři zdravotnictví se dohodli, že dokončí jednání o uzavření přeshraniční dohody o spolupráci zdravotnických záchranných služeb, která významně zlepší poskytování přeshraniční neodkladné péče.

včera

včera

Sahara se ocitla pod vodou. To jsme nezažili desítky let, říká meteorolog

Extrémní deštivé počasí v září nezažilo pouze Česko, ale také největší poušť světa Sahara. Během pozdního léta přitom v poušti na jihovýchodě Maroka, které patří k nejsušším místům na Zemi, prší jen výjimečně. Tentokrát spadlo i více než 250 milimetrů během dvou dní, uvedla Al-Džazíra. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy