Česko a Polsko v Praze uzavřely několik dohod. Začne stavba klíčové dálnice

V Praze ve středu proběhly 9. česko-polské mezivládní konzultace. Vlády obou zemí v čele s Petrem Fialou a Donaldem Tuskem jednaly ve Strakově akademii a v Lichtenštejnském paláci o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, výstavbě dopravní infrastruktury, nelegální migraci, povodňové ochraně či další podpoře Ukrajiny. Ministři zdravotnictví se dohodli, že dokončí jednání o uzavření přeshraniční dohody o spolupráci zdravotnických záchranných služeb, která významně zlepší poskytování přeshraniční neodkladné péče.

Premiéři jednali o obnově území po ničivých povodních, které postihly v září obě země. „V zájmu obou našich zemí je, aby se na obnovu po povodních maximálně využily finance, které získáváme z evropských zdrojů. Poděkoval jsem panu premiérovi, že uspořádal setkání premiérů středoevropských zemí s předsedkyní Evropské komise Ursulou von den Leyen ve Vratislavi, kde jsme jednali o uvolnění peněz z kohezních fondů a fondu solidarity a kde jsme získali příslib, že čerpání fondů bude flexibilnější, což našim zemím pomůže,“ uvedl premiér. ČR také bude s polskou stranou společně vyhodnocovat spolupráci během povodní s cílem nastavit ještě přímější systém komunikace a přeposílání informací, právě pro případy živelních pohrom. Krizový systém funguje již nyní velmi dobře, ale je možné ho ještě vylepšit.

Premiéři se shodli, že v oblasti boje s nelegální migrací je třeba na evropské úrovni dělat víc. „EU musí být aktivnější a asertivnější vůči třetím zemím. V tom jsou naše stanoviska shodná. Máme také podobně negativní pohled na zavádění dlouhodobých kontrol na vnitřních hranicích EU. Není to řešení, není to dlouhodobý nástroj řešení nelegální migrace. Je to něco, co směřuje proti ideji EU a evropské integrace,“ uvedl český předseda vlády. Zdůraznil, že EU musí více řešit nové formy migrace, jako je její instrumentalizace, tedy zneužívání ze strany organizovaných skupin nebo zemí.

Klíčovým tématem jednání byla obranná spolupráce a bezpečnost. „Chtěl bych poděkovat Polsku za aktivní zapojení do české muniční iniciativy. ČR a Polsko jsou silnými spojenci v rozhodné a pevné podpoře Ukrajiny v její obraně proti ruskému agresorovi. Spolupracujeme v řadě konkrétních projektů např. při výcviku ukrajinských vojáků, české mobilní výcvikové týmy působí v Polsku,“ dodal premiér.

Předsedové vlád jednali také o dostavbě dopravní infrastruktury mezi oběma zeměmi. Nejdůležitějším projektem přeshraniční dálniční infrastruktury je spojení D11/S3. „Dobrá zpráva je, že se konečně podařilo odblokovat překážky, které na české straně byly. V pátek se začne stavět a toto důležité propojení ČR a Polska by mělo být hotovo do konce roku 2027,“ řekl premiér Fiala.

Související

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.
Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Vláda opět řešila pomoc po povodních. Do krajů putují další stovky milionů korun

Moravskoslezský kraj dostane na odstraňování povodňových škod dalších 560 milionů korun ze státního rozpočtu. O udělení státní dotace rozhodla vláda středeční schůzi, informovala o tom na webu. Kabinet také souhlasil s žádostí Olomouckého kraje na další prodloužení stavu nebezpečí na Jesenicku a Šumpersku. Do Parlamentu pošle také několik návrhů legislativních změn, mimo jiné návrh nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí.

Více souvisejících

Vláda ČR Polsko Donald Tusk Petr Fiala (ODS) Dálnice D11

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 10 hodinami

Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy