ŘÍJEN 1918: Při vzniku Československa sehrály důležitou roli Československé legie

Praha - Česko si 28. října připomíná 91. výročí vzniku Československé republiky, při jejím formování sehrály důležitou roli Československé legie, jejichž existence pomohla získat Československu status vítězné mocnosti první světové války. Jednotky aktivně působily i při konsolidaci nové republiky.

Československé legie byly jednotky zahraničního vojenského odboje v první světové válce, v níž stála vojska Dohody, tedy armády Francie, Velké Británie, Ruska, USA a Itálie proti vojskům Ústředních mocností, Rakouska-Uherska, Německa, Turecka a Bulharska. Československé legie působily na třech místech - v Rusku, Francii a v Itálii. Formovaly se buď z válečných zajatců, nebo přeběhlíků z rakousko-uherské armády. Koncem války měly přes 100 000 členů.

Legie se podílely na vítězství dohodových států. Ještě důležitější však bylo, že podpořily českou a slovenskou emigraci ve snaze o vytvoření samostatného Československa. "Posloužily jako argument, že český národ má armádu. Díky jim bylo Československo považováno za jednu z vítězných mocností, ačkoliv bylo původně součástí poraženého Rakouska-Uherska," vysvětlil historik Ivan Roudný.

Československé legie v Rusku byly dobrovolnické jednotky působící na ruském území v letech 1914 až 1920. Do konce roku 1918 do nich vstoupilo 61 000 vojáků. Jejich základ tvořila Česká družina, později z nich vznikla Československá střelecká brigáda. V lednu 1919 se zformovalo Československé vojsko na Rusi, které již bylo součástí Československé armády. Vlády států Dohody chtěly legionáře ponechat v Rusku a vytvořit z nich jádro sil, které by zasáhly v boji proti bolševismu. Kontrolovaly totiž velkou část Sibiře a byly jedinou dobře organizovanou vojenskou silou v Rusku. Legie se však vrátily zpět do Československa. V Rusku padlo zhruba 4000 českých vojáků.

Ve Francii působily dobrovolnické jednotky v letech 1914 až 1919. Jako součást cizinecké legie vznikla v srpnu 1914 rota Nazdar, o čtyři roky později se zformovala československá brigáda ve Francii. Na jaře 1918 se vrátila do Československa. Působilo v ní 9600 vojáků. Ve Francii padlo během bojů 650 legionářů.

V Itálii se vytvořila na jaře roku 1918 československá divize, z níž pak vznikl armádní sbor. Do jednotek bylo zařazeno asi 20 000 vojáků, po podepsání příměří se vytvořily další, takzvané domobranecké prapory o počtu asi 60 000 vojáků. Na italské frontě zemřelo 350 českých legionářů.

V Československu byl po první světové válce odkaz legií brán vážně. Vznikaly různé spolky a organizace, které je propagovaly. V československé armádě byli legionáři upřednostňováni před vojáky, kteří po celou dobu války zůstali na straně Rakouska - Uherska. V české literatuře vznikla skupina spisovatelů, kteří psali o legionářích, například Rudolf Medek, František Langer, Josef Kopta. Komunistům se ale nelíbil boj legionářů s ruskými bolševiky, a tak začali jejich význam po roce 1948 zlehčovat. Později se o nich přestalo oficiálně úplně mluvit.

Související

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

Více souvisejících

historie Československo

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

včera

včera

Petr Fiala s Donaldem Tuskem Prohlédněte si galerii

Česko a Polsko v Praze uzavřely několik dohod. Začne stavba klíčové dálnice

V Praze ve středu proběhly 9. česko-polské mezivládní konzultace. Vlády obou zemí v čele s Petrem Fialou a Donaldem Tuskem jednaly ve Strakově akademii a v Lichtenštejnském paláci o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, výstavbě dopravní infrastruktury, nelegální migraci, povodňové ochraně či další podpoře Ukrajiny. Ministři zdravotnictví se dohodli, že dokončí jednání o uzavření přeshraniční dohody o spolupráci zdravotnických záchranných služeb, která významně zlepší poskytování přeshraniční neodkladné péče.

včera

včera

Sahara se ocitla pod vodou. To jsme nezažili desítky let, říká meteorolog

Extrémní deštivé počasí v září nezažilo pouze Česko, ale také největší poušť světa Sahara. Během pozdního léta přitom v poušti na jihovýchodě Maroka, které patří k nejsušším místům na Zemi, prší jen výjimečně. Tentokrát spadlo i více než 250 milimetrů během dvou dní, uvedla Al-Džazíra. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy