Babiš i Nagyová u soudu v kauze dotačního podvodu Čapího hnízda popřeli vinu

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová dnes u soudu popřeli vinu v kauze dotačního podvodu při projektu kongresového areálu Čapí hnízdo. Babiš označil své stíhání za politické a obžalobu za nepravdivou, nereálnou a nepodloženou důkazy. Nagyová při podání žádosti o padesátimilionovou dotaci podle vlastních slov věřila, že společnost Farma Čapí hnízdo splňuje podmínky pro získání peněz.

Andrej Babiš

Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci podala místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Nagyová v únoru 2008. Oběma obžalovaným hrozí pět až deset let vězení.

"Žádný trestný čin jsem nespáchal, zásadně to odmítám," zdůraznil u pražského městského soudu Babiš. Obžaloba podle něj "nemá hlavu a patu" a klade mu za vinu i kroky, které vůbec neudělal. "Výslovně vylučuji, že bych znal podmínky vyhlášené dotační výzvy a že bych věděl něco o problematice malého a středního podniku. O dotaci jsem se dověděl od paní Nagyové na sklonku 2007, a to velmi povrchně," řekl. "V životě jsem nic neukradl. Dotace byla vrácena, nikdo nekorumpoval, nikdo nic nevydělal," uvedl.

Babiš dále řekl, že kdyby nevstoupil do politiky, před soudem by neskončil. Kauza podle něj účelově ovlivnila nejméně dvoje parlamentní volby. Připomněl, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch nejprve jeho stíhání zastavil a že pokračovalo až poté, co se do věci vložil tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Svou výpověď stihl Babiš zhruba za půl hodiny, poté odmítl odpovídat na dotazy, které pro něj měl nachystané soud i státní zástupce. Vysvětlil, že se k tomu rozhodl po poradě s advokáty kvůli tomu, že jeho výpověď by mohl prostřednictvím přítomných médií ovlivnit výpovědi některých svědků. Dodal, že se k věci ještě vyjádří v dalších dnech hlavního líčení.

Jedenapadesátiletá Nagyová poznamenala, že se oblasti dotací intenzivně věnuje přes 20 let. "Nic nepravdivého jsem nikdy neuvedla, nic podstatného jsem nezamlčela. Vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že se celý tento případ dostal až k soudu," vypověděla žena, která v senátních volbách kandiduje za ANO v jihlavském obvodu. Řekla, že pokud by chtěl někdo stíhat všechny žadatele o dotace, kteří se spolehli na tehdejší právní výklad, skončily by před soudem stovky lidí. "Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik," uvedla.

Nagyová je obviněná z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Předseda soudního senátu Jan Šott ho ale upozornil, že skutek popsaný v obžalobě by případně mohl být kvalifikován i jako pomoc k poškození finančních zájmů EU. Státní zástupce navrhuje oběma obžalovaným tříleté podmínky a peněžité tresty - pro Babiše desetimilionový, pro Nagyovou půlmilionový.

Advokáti obou obžalovaných, bratři Michael a Josef Bartončíkové, dnes zkritizovali přípravné řízení i konstrukci obžaloby. Babiš navíc podle nich nebyl Sněmovnou vydán ke stíhání pro ten trestný čin, který je nyní v obžalobě popsán. Babiš má tak podle nich stále imunitu a jeho stíhání je nepřípustné. Právníci argumentovali i tím, že trestný čin poškození finančních zájmů EU v předmětné době ještě neexistoval.

K hlavnímu líčení, které se odehrává v největší jednací místnosti soudu, dnes dorazili i zájemci z řad veřejnosti - první přišli před budovu už před 7:00 hodinou ráno, ačkoliv proces začínal v 9:00. Soud jim vydával vstupenky, stejně jako akreditovaným zástupcům médií. Diváci tak zaplnili síň, která má kapacitu 80 míst. Soud počítal i s případným otevřením balkonu pro další zájemce, to ale nebylo potřeba. Jednoho člověka, který začal tleskat a vykřikovat po projevu Babišova obhájce, soudce vykázal. Žádné další problémy s kázní řešit nemusel.

Před soudní budovu se ráno dostavili také zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii, kteří přivezli klec s kavalcem uvnitř. Ta měla symbolizovat vězeňskou kancelář prezidenta Babiše. Spolek v té souvislosti označil za bizarní, že Babiš zvažuje kandidaturu na Hrad - své rozhodnutí, zda se prezidentských voleb zúčastní, chce oznámit 28. října. Konání happeningu před soudem zkritizoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Na twitteru vyzval soudce, aby rozhodovali "podle zákonné, nikoli 'lidové' či internetové spravedlnosti."

Hlavní líčení bude pokračovat v úterý, kdy je na programu dopolední čtení svědeckých výpovědí a odpolední vystoupení znalců.

Farmu Čapí hnízdo vlastní společnost Imoba ze svěřenských fondů premiéra Babiše. V květnu 2018 úřad ROP Střední Čechy vyzval Imobu coby nástupnickou firmu původního příjemce dotace, aby dotaci vrátila, což Imoba učinila.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Povolební jednání v Praze pokračují. Spolu jednalo s Čižinského hnutím

04.10.2022 20:07 V sídle pražské ODS v Praze 1 se dnes sešli zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Prahou…

Ministryně Hubáčková předala Fialovi rezignaci

04.10.2022 17:36 Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dnes předala svou rezignaci premiérovi…

Prezident Zeman má dva návrhy na zástupce ombudsmana

04.10.2022 17:24 Prezident Miloš Zeman dnes navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze.…

Nacionalista Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany…

04.10.2022 16:48 Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu…

Fiala: Energetickou krizi podaří stabilizovat, rychlé a bezbolestné řešení…

04.10.2022 16:33 Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci…

Fiala bude ve čtvrtek jednat v Kramářově vile s britskou premiérkou…

04.10.2022 15:52 Premiér Petr Fiala (ODS) bude ve čtvrtek jednat v pražské Kramářově vile s britskou premiérkou Liz…

Spolu nemá vlastního prezidentského kandidáta. Koalice nepřímo podpořila…

04.10.2022 15:41 Aktualizováno Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Teplárny žádají Síkelu, aby řešil problémy v teplárenství

04.10.2022 14:20 Teplárenské sdružení žádá ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), aby řešil problémy v…

Zeman slíbil rychlou výměnu v čele MŽP, resort by měl vést Hladík

04.10.2022 13:44 Prezident Miloš Zeman přislíbil podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že i s ohledem na…

NCOZ zadržela osm lidí kvůli přidělování městských bytů v Brně

04.10.2022 13:10 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření…

Související:

Právě se děje

reklama