Babiš se sešel se Zemanem, jednali i o brexitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) na dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem mluvil na zámku v Lánech o exekucích, blízkovýchodním plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa, brexitu či fungování vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) současně na ministerstvu průmyslu a obchodu i dopravy. Zeman považuje Havlíčka za velmi schopného manažera a ministra a nemá s aktuálním uspořádáním problém, řekl Babiš po jednání novinářům.

Miloš Zeman

Babiš uvedl, že téma exekucí je pro něj aktuálně nejdůležitější. Jednal o něm ve středu s Piráty. Podle opoziční strany se neshodli v otázce přidělování exekutorů a jejich místní příslušnosti, naopak spolupracovat chtějí například v otázce nezabavitelného minima. "Předložíme návrh na navýšení částky, u dlužníků z 6608 Kč na 7434 Kč a u vyživované osoby z 1652 Kč na 2478 Kč," řekl dnes Babiš.

Se Zemanem probíral i odchod Británie z Evropské unie. Británie evropský blok opustí ve 23:00 svého času, tedy o půlnoci SEČ. "Pro nás jsou (v dalších jednáních o budoucích vztazích EU s Británií) prioritou práva občanů a Čechů ve Velké Británii, chceme prosadit, aby se nic nezměnilo," řekl Babiš. Další klíčové téma bude podle něj bezpečnost.

Prezident na schůzce vyjádřil podporu Trumpovu plánu, podle kterého by měly vedle sebe existovat nezávislá Palestina a Izrael, přičemž Jeruzalém by měl zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele. "Já si taky myslím, že je třeba o tom návrhu jednat," uvedl Babiš. Řeč se podle něj dostala i k návrhu prezidenta, aby se ombudsmanem stal někdejší zástupce ochránce lidských práv Stanislav Křeček.

Předseda KSČM Vojtěch Filip po středečním jednání na Hradě se Zemanem řekl, že prezident se dnes Babiše bude ptát, jak dlouho bude vicepremiér Havlíček vedle průmyslu a obchodu i v čele ministerstva dopravy. Pokud by mělo jít o trvalé řešení, KSČM by vyvolala s ANO dohodovací řízení, zda mají komunisté i nadále menšinovou vládu ANO a ČSSD tolerovat.

"Samozřejmě vnímám názor jiných kolegů, nicméně prezident považuje pana Havlíčka za velmi schopného manažera a ministra," řekl k tématu Babiš. Premiér na schůzce zdůraznil, že například na Ředitelství silnic a dálnic, Správu železnic či České dráhy dohlíží přímo. "Pan prezident to vzal na vědomí a nemá s tím problém," uvedl.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje