Babiš: Vláda bude chtít zásah policie na MPSV vysvětlit

IT zakázky na ministerstvu práce a sociálních věci byly klíčový úkol ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), který očividně nezvládla, sdělil ČTK premiér Andrej Babiš. Uvedl to v souvislosti s dnešním policejním zásahem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Zkritizoval také náměstka pro ekonomiku a informační technologie Jana Baláče (ČSSD), kterého podle médií policie obvinila. Babiš uvedl, že jeho jedinou kvalifikací byla dřívější funkce v pražské ČSSD.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Policie dnes obvinila v souvislosti se zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí dva lidi. Obvinění souvisí s dnešním zásahem na ministerstvu. Zadržen byl podle médií Baláč a vedoucí oddělení bezpečnosti ICT.

Maláčová z vlády odjela záležitost na svůj úřad řešit, oběda se Zemanem se proto nezúčastnila. Prezident při vítání kabinetu situaci na ministerstvu označil za "průšvih".

Babiš po skončení setkání řekl, že jde o velice nepříjemnou situaci. Poznamenal, že IT systém na ministerstvu práce a sociálních věcí a tamní soutěže na zakázky dlouhodobě kritizuje. Řekl také, že kritizoval přímo Baláče. "Máme názor, že není kompetentní, že se nám nelíbilo, jak tam působí, že s ním nemáme dobré zkušenosti. Samozřejmě teď poté, co se stalo, budeme chtít po paní ministryni, aby nám to vysvětlila, co se tam stalo," řekl novinářům předseda vlády.

ČTK později sdělil, že IT zakázky na MPSV dlouhodobě kritizoval. "Byl to zároveň klíčový úkol paní ministryně Maláčové, který očividně nezvládla," poznamenal. Uvedl, že jí v této souvislosti napsal od října 2018 deset dopisů, poslední v polovině února. "Upozorňoval jsem v nich na problémy IT zakázek a v dopise loni v červnu dokonce i na to, ze výběr Jana Baláče na post náměstka pro řízení ekonomické sekce neodpovídá zásadě vysoké odbornosti," poznamenal.

V dopise dále premiér napsal, že Baláč "nemá absolutně žádné zkušenosti z oblasti ICT, tento obor nestudoval a je bez jakýchkoliv praktických zkušenosti". Za jeho jedinou kvalifikaci označil, že byl v minulosti místopředsedou pražské organizace ČSSD. "Bohužel je evidentní, ze paní ministryně mé obavy a věcné připomínky nebrala vážně. Očekávám proto, ze při nejbližší příležitosti nám i veřejnosti vše detailně vysvětlí," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda v pondělí možná otevře papírnictví a obchody s obuví

03.04.2020 20:15 Do Velikonoc by mohla mít znovu otevřeno papírnictví, stejně jako obchody s obuví. Uvedl to premiér…

Důvěra v Zemana v době pandemie mírně poklesla. Vládě věří 45 procent lidí

03.04.2020 20:00 Prezidentovi Miloši Zemanovi na začátku března důvěřovala polovina Čechů, vládě pak 45 procent lidí…

Hamáček bude případné prodloužení stavu nouze respektovat

03.04.2020 19:39 Pokud se Sněmovna rozhodne prodloužit nouzový stav o zhruba dva týdny do 30. dubna, bude ministr…

OSVČ nebudou muset pro příspěvek 25 000 dokládat pokles příjmů

03.04.2020 19:28 Pro získání jednorázového příspěvku 25.000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy