Česko je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské agendy

Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost. ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničí poté, co byl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) kritizován za to, že se ČR nepřipojila k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli.

Podle úřadu se ale ani dané země v čele s USA nezabývaly přímo zprávou komise, nýbrž jejím mandátem. Prezident Miloš Zeman v neděli v CNN Prima News uvedl, že Lipavský narušil přátelství s Izraelem a že se chce omluvit svému izraelskému protějšku Jicchaku Herzogovi při jeho návštěvě Prahy.

Komise ve zprávě uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.

Ministerstvo zahraničí už dříve sdělilo, že postoj ke komisi Česko projevilo jednoznačně loni v květnu, kdy hlasovalo proti jejímu zřízení. Tato pozice podle něj platí i nadále. Izrael je podle resortu strategickým partnerem ČR.

Společné prohlášení 22 států, které iniciovaly Spojené státy, se podle ministerstva kriticky vyjádřilo k mandátu vyšetřovací komise. V debatě byl přednesen i projev EU, do nějž ČR prosadila vyjádření obavy z širokého mandátu a trvalého charakteru vyšetřovací komise.

"O tomto našem přístupu byli předkladatelé společného projevu (USA) informováni předem a naši aktivitu tímto směrem velmi oceňují. Obsahem samotné zprávy se ani jeden z projevů nezabýval, neboť by tím komisi pouze dodával na legitimitě," sdělilo MZV.

Společný postup EU byl podle úřadu důležitý vzhledem k českému předsednictví v EU. Explicitní kritika mandátu vyšetřovací komise by navíc podle něj mohla vést ke zpochybňování jiných důležitých mechanismů, například vyšetřovací komise k Ukrajině nebo zvláštního zpravodaje k lidskoprávní situaci v Bělorusku. Schválení prodlužování jejich mandátu v aktuální geopolitické situaci není podle ministerstva automatické, vyžaduje úsilí ze strany EU a dalších podobně hodnotově orientovaných zemí.

Česko zároveň chce příští rok radě předsedat, kandidátem je Stálý představitel ČR při OSN v Ženevě, velvyslanec Václav Bálek. "Pro zvolení bude potřebovat podporu širokého členstva Rady. V tomto kontextu je nezpochybňování mechanismů Rady velmi důležité. Je to něco, co se od předsednictví automaticky očekává," dodal úřad.

Premiér Petr Fiala (ODS) případnou Zemanovu omluvu nepovažuje za adekvátní, nevidí pro ni důvod. Lipavskému řekl, že nepovažuje zmíněné rozhodnutí ohledně společného prohlášení v Radě OSN pro lidská práva za dobré. "Předpokládám a očekávám, že Česká republika se při dalších hlasováních vrátí k jasnému postoji," poznamenal v neděli v České televizi.

Související

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

Více souvisejících

Česká republika OSN

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu během schůzky ve Spojených státech nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu míru. Uvedl to v dopise, který předal Trumpovi osobně v Bílém domě. Stalo se tak v době, kdy americký lídr usiluje o souhlas Hamásu a Izraele s příměřím v Gaze. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy