Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by mělo částkou 0,92 milionu eur (24,5 milionu korun), navrhuje ministerstvo financí, podle kterého v podstatě půjde o formu rozvojové pomoci. Návrh by na některém z příštích jednání měla schválit vláda.

Mogadišo
doporučujeme

MMF rozhodl o oddlužení Somálska loni v prosinci a vyzval všechny své členy, aby se do iniciativy zapojily. Celkem by měly být dluhy této africké země vůči fondu sníženy o 305 milionů eur (8,1 miliardy korun).

Na Česko podle návrhu fondu připadá příspěvek 24,5 milionu korun. Ministerstvo financí navrhuje vládě, aby se na oddlužení podílela v plné navržené výši.

Peníze nepůjdou ze státního rozpočtu, ale z rezerv České národní banky. Ministerstvo argumentuje, že stejným způsobem se Česko podílelo i na oddlužení Libérie v roce 2007.

Podle ministerstva financí je příspěvek k oddlužení Somálska určitou formou rozvojové pomoci. Somálsko je jedním z nejchudších států světa a patří mezi významné zdrojové země migrace do Evropy. MMF předpokládá, že oddlužení pomůže stabilizaci země a jejímu budoucímu rozvoji.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uzavření hranic pro vycestování bylo protiústavní, říká Rychetský.…

29.11.2020 21:33 Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku…

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně…

29.11.2020 17:11 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také,…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Lidovci chtějí, aby cestu Nejedlého do Ruska řešila Sněmovna. Postoj ANO…

29.11.2020 15:44 Lidovci budou usilovat o to, aby se cestou prezidentova poradce Martina Nejedlého do Ruska zabývala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama