Fiala misí na Ukrajině vyslal signál, že o solidaritě jen nemluví. Rusy to zaskočilo, jsem na něj hrdý, říká Ženíšek

Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek z TOP 09 velmi kvituje postoj českého premiéra Petra Fialy (ODS), který společně s ministerským předsedou Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou cestoval vlakem do Kyjeva, aby podpořil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho země se už třetí týden brání ruské okupační agresi, kterou rozpoutal Vladimir Putin. „Misi premiéra Fialy společně s dalšími politiky vnímám jako výraz odvahy a neskutečné podpory. Představitelé Česka, Polska a Slovinska vyslali jasný signál, že o solidaritě nemluví jen formálně, ale pomoc ještě podtrhují osobním setkáním ve válečné zóně. I ruská strana musí být aktivitou i odhodláním kvarteta zaskočena. Na šéfa kabinetu Petra Fialu jsem neskutečně hrdý,“ říká pro EuroZprávy.cz Marek Ženíšek.

Je přesvědčený, že Západ musí přestat veřejně projevovat určité slabiny a obavy, které pramení z války na Ukrajině. Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) by byl rád, aby někteří demokratičtí politici přestali posilovat pozici ruského prezidenta Vladimira Putina. „A činí tak tím, že přes on-line vlastně Putinovi sdělují, že mají strach z toho, co se stane, když jim škrtne plyn, anebo jim omezí dodávky. Je nutné brát Putina smrtelně vážně. Když vidí určitou nejistotu části čelních evropských představitelů, cítí se silnější a odhodlanější.“ Člen sněmovního výboru pro obranu apeluje na všechny prozápadní politiky, aby válku začali brát vážně. „Válka na Ukrajině není virtuální, ale jedná se o krutou realitu.“

Ani třicet Macronových telefonátů válku nezastaví

Podle něj se Putinovi už nesmí ustupovat. Rozhodnost zmiňuje politolog v kontextu s postupem bojů, které se začínají odehrávat v bezprostřední blízkosti členských států NATO jako je Polsko či Slovensko. Exploze jsou slyšet například dvacet kilometrů od polských hranic, v ohrožení je i letiště v Užhorodu, které je přímo na ukrajinsko-slovenské hranici. „My v žádném případě nesmíme čekat, až Putin napadne stát, který je členem aliance. To už by bylo pozdě. Je zapotřebí masivně ukrajinské armádě dodávat zbraně a podporovat ji a musí se tak dít pravidelně. Bez zbraní se válka nevyhraje, nezastaví ji ani třicet telefonátů od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který je často ve spojení s Putinem.“

Zákonodárce otevřeně a bez diplomatických frází přiznává, že Putin je obrovskou hrozbou a není možné šéfa Kremlu už podcenit. „Podívejte se, před třemi týdny nás renomovaní analytici ujišťovali, že Ruská federace bude maximálně řešit Donbas a definitivně uzavře kauzu Krym. Analytici zdůrazňovali, že by byl blázen, kdyby napadl Ukrajinu jako celek. A ráno 24. února jsme se probudili a Putin nařídil ostřelování Kyjeva, Charkova a dalších měst. Znovu opakuji, válka na Ukrajině je skutečná, nikoli virtuální a podle toho musí Západ jednat.“

Ženíšek podotýká, že bylo obrovskou chybou demokratického světa, jak téměř ignoroval vpád Ruska do Jižní Osetie v Gruzii v roce 2008 či anexi Krymu o šest let později. „Nastolení politiky věčného ustupování Rusku bylo obrovskou hrubkou, stejně jako podceňování Putinovy rétotiky, že usiluje o vybudování Sovětského svazu. Jak je vidět, vše myslel smrtelně vážně. Ano, politici vždy věří, že druhá strana chce jednat racionálně, ale u Putina už Západ mohl poznat, že je schopen všeho. Neštítí se nyní i vraždit malé děti. Konflikt se musí řešit a ne neustále dumat nad energetickou závislostí na Ruské federaci.“

Absolvent fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze tvrdí, že Putin má Západ dokonale přečtený, a proto si byl jistý, že ani po invazi Ukrajiny spojenci vojensky nezasáhnou. „Putin je u moci buď jako prezident či premiér přes dvacet let. Za tu dobu poznal x prozápadních premiérů a poznal, že doposud se mu nikdo razantně nepostavil. Prošla mu Gruzie i Krym, a tak si byl jistý, že ani napadení Ukrajiny jej nepoškodí.“ Bývalý I. místopředseda TOP 09 je ale rád, že se spojenci konečně sjednotili. „Putin nepočítal s tak obrovskou soudržností, s tak zdrcujícími ekonomickými sankcemi. Vždyť ještě před třemi týdny nikdo nepredikoval, že Němci zruší projekt Nord Stream 2. Jedině jednotou můžeme ruského prezidenta zaskočit.“

Západ musí jednat s Čínou, jinak bude chybovat

Někdejší náměstek ministra spravedlnosti či ministra zdravotnictví věří, že Západ se ze svých chyb poučil. Nyní může určitý reparát složit v případě Číny, kterou Rusko údajně podle zpravodajců požádalo o vojenskou pomoc, ačkoli Peking zprávu popřel. „Nikdo nepochybuje, že Čína je partnerem Ruska. Vždyť čínští představitelé na Rusy naléhali, aby s invazí počkali do doby, než skončí zimní olympijské hry. Demokratický svět by tedy informaci o eventuální čínské pomoci neměl podcenit, jinak se může opakovat pochybení z Gruzie a Krymu.“ Ženíšek soudí, že spojenci nesmí dovolit, aby Čína překročila svůj rubikon. „Je nutné ji jednotně zastrašit a říci, co se může stát, pokud Rusko podpoří. V případě, že její aktivitu budeme ignorovat, vyšleme signál o vlastní slabosti a Čína ještě více naroste. Rozhodně ji nemůžeme podceňovat a je nutné s ní důrazně rokovat. Její vazby či kontakty na Ruskou federaci jsou silné,“ upozorňuje.

Pedagog, který v minulosti přednášel na katedře politologie a mezinárodních vztahů fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni a později i na Metropolitní univerzitě Praha, oceňuje postoj českého premiéra Petra Fialu (ODS), který společně s ministerským předsedou Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou cestoval vlakem do Kyjeva, aby podpořil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V metropoli mají politici jednat i s premiérem Ukrajiny Denysem Šmyhalem. „Misi premiéra Fialy společně s dalšími politiky vnímám jako výraz odvahy a neskutečné podpory. Představitelé Česka, Polska a Slovinska vyslali jasný signál, že o solidaritě nemluví jen formálně, ale pomoc ještě podtrhují osobní setkáním ve válečné zóně. I ruská strana musí být aktivitou i odhodláním kvarteta zaskočena. Na šéfa kabinetu Petra Fialu jsem neskutečně hrdý.“

OSN si v konfliktech počíná dost bezzubě

Fialova statečnost kontrastuje s dnešním datem 15. března 1939, kdy tehdejší politická scéna ustoupila Adolfu Hitlerovi a dovolila, aby nacistické Německo okupovalo Čechy, Moravu a Slezsko. Vedení státu zcela na jakýkoli vzdor kapitulovalo. Předseda ODS v den výročí poroby demonstruje, že Česká republika má chrabrého představitele a díky němu není země jen do počtu, ale v ruské agresi hraje důležitou až klíčovou roli.

Zastupitel Plzeňského kraje částečně souzní s rétorikou současné ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásila, že pokud Organizace spojených národů není schopna plnit svoji roli, rozpustila by ji. V pořadu doslova řekla: „Pokud Spojené národy nejsou schopny dostat na Ukrajinu modré přilby (mírové síly OSN) a zajistit alespoň základní dodržování lidských práv, ať se rozpustí.“ Člen Poslaneckého klubu TOP 09 však upozorňuje, že pokud by se současné OSN zrušilo, záhy by vzniklo nové. „Téměř dvě stě států musí fungovat na nějakém půdorysu, nemohou být bezprizorní. Navíc je zde podepsaná řada mezinárodních smluv, které zabraňují dalším konfliktům.“

Sám ale současnou aktivitou OSN v kontextu s válkou na Ukrajině není stejně jako Černochová nadšený. „Slova paní ministryně musím podtrhnout. Bohužel musím říci, že OSN si ve válečných konfliktech počíná dost bezzubě a v historii bychom nenašli moc případů, kdy by obtížnou situaci pomohla výrazně vyřešit,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Marek Ženíšek.

Související

Marek Ženíšek Původní zpráva

Český pohled na Trumpa. Ministr Fialovy vlády či lídr Pirátů pro EZ řekli, co si myslí o prezidentovi

Donald Trump se minulý týden oficiálně chopil moci v Bílém domě, což znamená zahájení nové éry nejen pro Spojené státy, ale i pro světovou politiku. Dopad jeho vlády bude citelný i v České republice. Server EuroZprávy.cz proto vyzval politické strany, včetně těch mimo parlament, aby se podělily o své názory na nového prezidenta Spojených států a jeho politiku MAGA (Make America Great Again).

Více souvisejících

Marek Ženíšek (TOP 09) Petr Fiala (ODS) válka na Ukrajině Rusko EU (Evropská unie) Ukrajina Mateusz Morawiecki Janez Janša

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

před 3 hodinami

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

před 6 hodinami

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

před 6 hodinami

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

před 7 hodinami

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

před 8 hodinami

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

před 9 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

před 9 hodinami

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

před 10 hodinami

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 12 hodinami

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 13 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 14 hodinami

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy