Hejtman Čunek odchází do opozice. Chce tam být konstruktivním politikem

Končící hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) chce být v krajském zastupitelstvu konstruktivním opozičním politikem, řekl dnes ČTK. Lidovce v kraji v krajských volbách těsně porazilo hnutí ANO, které se na koalici domluvilo s Piráty, ODS a ČSSD, lidovci tak po čtyřech letech ve vedení kraje míří do opozice.

Jiří Čunek (KDU - ČSL)

Ustavující zastupitelstvo bude v úterý, hejtmanem by měl být lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš. Čunek bude kandidovat na předsedu kontrolního výboru, funkce však není uvolněná. Podle Čunka jej na ni navrhla velká část opozičních zastupitelů. Vznikající koalice již dříve uvedla, že kontrolní výbor nabídne opozici.

"Chci být konstruktivním politikem. Všechno, co bude dobré, strašně rád podpořím. Opoziční roli nemám rád, ve smyslu jenom něco kritizovat. Cokoliv budou dělat dobře, to já rád pochválím a podpořím," uvedl Čunek.

Za jeden z největších úspěchů kraje za svého vedení považuje Čunek zavedení spravedlnosti pro obce. "Všechny obce jsou posuzovány podle toho, kolik jim kraj od roku 2000 už dal peněz. Snažili jsme se přizpůsobit tomu, aby všichni dostávali přibližně stejně, ti, kteří nedostali, aby měli šanci dosáhnout na dotace od kraje," uvedl Čunek, podle kterého byl kraj úspěšný také v boji s africkým morem prasat, který se nerozšířil a nemusely být vyhubeny chovy vepřového.

"Další úspěch je, že jsme všechny nemocnice obrátili k ziskovému hospodaření," uvedl Čunek. Připravena je podle něj nejen stavba nové krajské nemocnice ve Zlíně, proti které se však nastupující koalice vymezila, ale i rekonstrukce nemocnic ve Vsetíně a Kroměříži. "Kraj se také naučil hospodařit, má na účtu víc než čtyři miliardy korun, které může použít," uvedl Čunek, podle nějž se kraj předává nové reprezentaci v podstatně lepším stavu, než když ho dosluhující vedení přebíralo.

Neúspěchem podle něj je, že lidovci neodkázali obhájit vítězství z posledních voleb, aby mohli zůstat ve vedení kraje a pokračovat v projektu nové nemocnice. Čunek i tentokrát dostal coby lídr lidovců nejvíce preferenčních hlasů v kraji, bylo jich 9083, v minulých volbách v roce 2016 jich měl 14.468, což bylo nejvíc v kraji i v celé republice. Lidovci před čtyřmi lety vyhráli ziskem 22,97 procenta hlasů, v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu měli 12 mandátů. Letos dostali 18,62 procenta hlasů, vítězné ANO jich mělo 19,08 procenta.

Čtyřleté působení ve funkci hejtmana Čunkovi podle jeho slov nic nevzalo. "Určitě mi dalo velký pocit zadostiučinění, že jsem mohl svůj kraj posunout," uvedl. Čunek je od roku 2006 senátorem za Vsetínsko. Nyní se chce v Senátu více angažovat. "Budu tam mít nějaké funkce a budu si tam brát víc práce," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje