Hejtman Čunek odchází do opozice. Chce tam být konstruktivním politikem

Končící hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) chce být v krajském zastupitelstvu konstruktivním opozičním politikem, řekl dnes ČTK. Lidovce v kraji v krajských volbách těsně porazilo hnutí ANO, které se na koalici domluvilo s Piráty, ODS a ČSSD, lidovci tak po čtyřech letech ve vedení kraje míří do opozice.

Jiří Čunek (KDU - ČSL)
doporučujeme

Ustavující zastupitelstvo bude v úterý, hejtmanem by měl být lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš. Čunek bude kandidovat na předsedu kontrolního výboru, funkce však není uvolněná. Podle Čunka jej na ni navrhla velká část opozičních zastupitelů. Vznikající koalice již dříve uvedla, že kontrolní výbor nabídne opozici.

"Chci být konstruktivním politikem. Všechno, co bude dobré, strašně rád podpořím. Opoziční roli nemám rád, ve smyslu jenom něco kritizovat. Cokoliv budou dělat dobře, to já rád pochválím a podpořím," uvedl Čunek.

Za jeden z největších úspěchů kraje za svého vedení považuje Čunek zavedení spravedlnosti pro obce. "Všechny obce jsou posuzovány podle toho, kolik jim kraj od roku 2000 už dal peněz. Snažili jsme se přizpůsobit tomu, aby všichni dostávali přibližně stejně, ti, kteří nedostali, aby měli šanci dosáhnout na dotace od kraje," uvedl Čunek, podle kterého byl kraj úspěšný také v boji s africkým morem prasat, který se nerozšířil a nemusely být vyhubeny chovy vepřového.

"Další úspěch je, že jsme všechny nemocnice obrátili k ziskovému hospodaření," uvedl Čunek. Připravena je podle něj nejen stavba nové krajské nemocnice ve Zlíně, proti které se však nastupující koalice vymezila, ale i rekonstrukce nemocnic ve Vsetíně a Kroměříži. "Kraj se také naučil hospodařit, má na účtu víc než čtyři miliardy korun, které může použít," uvedl Čunek, podle nějž se kraj předává nové reprezentaci v podstatně lepším stavu, než když ho dosluhující vedení přebíralo.

Neúspěchem podle něj je, že lidovci neodkázali obhájit vítězství z posledních voleb, aby mohli zůstat ve vedení kraje a pokračovat v projektu nové nemocnice. Čunek i tentokrát dostal coby lídr lidovců nejvíce preferenčních hlasů v kraji, bylo jich 9083, v minulých volbách v roce 2016 jich měl 14.468, což bylo nejvíc v kraji i v celé republice. Lidovci před čtyřmi lety vyhráli ziskem 22,97 procenta hlasů, v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu měli 12 mandátů. Letos dostali 18,62 procenta hlasů, vítězné ANO jich mělo 19,08 procenta.

Čtyřleté působení ve funkci hejtmana Čunkovi podle jeho slov nic nevzalo. "Určitě mi dalo velký pocit zadostiučinění, že jsem mohl svůj kraj posunout," uvedl. Čunek je od roku 2006 senátorem za Vsetínsko. Nyní se chce v Senátu více angažovat. "Budu tam mít nějaké funkce a budu si tam brát víc práce," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš k epidemii covid: Situace stále není dobrá, rozvolňovat se musí s…

26.11.2020 15:33 Aktualizováno Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda…

Babiš: Hamáček slíbil, že ČSSD rozpočet ve Sněmovně podpoří

26.11.2020 14:39 Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček slíbil, že sociální demokraté návrh státního rozpočtu na příští…

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

26.11.2020 14:37 Aktualizováno Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z…

Jednání koaliční rady se dnes ruší, Babiš chce hovořit s Hamáčkem mezi…

26.11.2020 14:12 Jednání koaliční rady, která měla probírat navýšení přídavků na děti, změny daní a rozpočet, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama